Svet

Malé lode: Platiť Francúzsku za zastavenie prechodov je rozumné, hovorí premiér

  • Autormi sú Chris Mason a Kate Vannell
  • správy BBC

Rishi Sunak na margo anglo-francúzskeho summitu v Paríži povedal, že vynaložiť viac peňazí s Francúzskom na zastavenie prechodov malých lodí je „múdra investícia“.

Premiér sa stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a neskôr usporiadajú tlačovú konferenciu.

Pán Sunack pred ich stretnutím povedal, že 63 miliónov libier ročne na zvýšenie policajnej práce na francúzskych plážach sa Spojenému kráľovstvu vypláca.

Tvrdil, že je to lepšie ako platiť imigrantom do Anglicka.

„Myslím si, že každý vie, že míňame 5,5 milióna libier denne na hotely navyše – nerobíme to a najlepší spôsob, ako tomu zabrániť, je v prvom rade zastaviť príchod ľudí,“ povedal.

Vláda Spojeného kráľovstva dúfa, že summit využije na posilnenie britsko-francúzskeho úsilia zastaviť migrantov prekračujúcich Lamanšský prieliv.

Očakáva sa však, že tieto dve krajiny nedosiahnu dohodu o vracaní migrantov do Británie do Francúzska.

Predpokladá sa, že francúzska vláda chce dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, čo sklamalo britských diplomatov, ktorí chcú rýchlo konať.

„Chceme dohodu o vystúpení medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom a budeme ju presadzovať,“ uviedol hovorca premiéra.

„Ale rovnako dôležité je už teraz pracovať na tom, aby sme zastavili križovatky, ktoré vidíme aj v týchto zimných mesiacoch.“

Zdroj z francúzskej vlády uviedol: „V tejto fáze a kvôli Brexitu neexistuje žiadna dohoda medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom.“

Labouristi označili absenciu novej dohody o vrátení migrantov do Francúzska za „úplné zlyhanie“.

Na programe summitu je aj konflikt na Ukrajine, jadrová energetika a obnoviteľné zdroje energie.

Premiér sa v piatok ráno stretol s Macronom v Elyzejskom paláci a obaja sa teraz zúčastňujú na diskusii za okrúhlym stolom s francúzskymi a britskými spoločnosťami.

Sunaka na jeho ceste sprevádzali minister zahraničných vecí James Smart, ministerka vnútra Suella Bravermanová a ministerka životného prostredia Therese Coffeyová.

Summit sa koná v ten istý týždeň, keď pán Sunak predstavil svoje plány na zastavenie prechodu malých lodí cez kanál.

Podľa plánov by každý, kto vstúpil do Spojeného kráľovstva nelegálne, nielenže bol vyhostený do 28 dní, ale v budúcnosti by mu bolo tiež zabránené znovu získať alebo si nárokovať britské občianstvo.

Tí, ktorí prídu na pobrežie Spojeného kráľovstva, budú vrátení do svojej domovskej krajiny alebo inej „bezpečnej tretej krajiny“, ako je Rwanda.

popis obrázku,

Po záchrane RNLI bola skupina migrantov privedená do Dungeness v Kente

Britská vláda sa domnieva, že vzťahy s ich opačnými predstaviteľmi v Paríži v tejto otázke sa za posledné dva roky výrazne zlepšili.

Ale túžba Downing Street „znemožniť preplávanie malých lodí cez Lamanšský prieliv“ je odvážnou ambíciou – najmä preto, že čísla v opačnom smere neustále rastú.

Tento rok zatiaľ dorazilo na malých člnoch asi 3000 ľudí, no obe vlády tvrdia, že ich spoločná práca zastavila podobný počet, aby sa vydal na cestu.

Skôr ako zásadný prelom sa očakáva oznámenie o hlbšej spolupráci v tejto otázke.

Predstavitelia poukazujú na to, že Spojené kráľovstvo aj Francúzsko sú jadrové mocnosti, členovia bezpečnostných aliancií G7, G20 a NATO a stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN.

Brexit bol v posledných rokoch kameňom v topánke vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Francúzskom.

Budúci rok si pripomíname 120. výročie Entente Cordial, ktorá ukončila stáročia rivality medzi oboma krajinami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close