Ekonomika

Médiá Reuters uvádzajú, že Slovensko ponúka ochranu mužovi obvinenému z účasti na proruskej ovplyvňovacej kampani

PRAHA (Reuters) – Slovensko udelilo dočasnú ochranu ukrajinskému a izraelskému občanovi na základe českých sankcií za údajné vedenie kampane proruského vplyvu prostredníctvom spravodajského webu, informovali české médiá.

Český denník Deník N citoval dva nemenované zdroje, podľa ktorých slovenské ministerstvo vnútra udelilo Artemovi Markevskému štatút dočasnej ochrany.

Marčevskij bol zaradený na český sankčný zoznam v marci po tom, čo česká rozviedka uviedla, že prevádzkuje v Českej republike registrovanú internetovú stránku Hlas Európy. Bragg uviedol, že web používal na šírenie protiukrajinskej propagandy a dezinformácií podľa pokynov proruského ukrajinského politika Viktora Medvečuka.

Agentúra Reuters nevedela bezprostredne potvrdiť vyjadrenie Deníka ani stanovisko Marchevského. Marchewského nebolo možné zastihnúť, aby sa vyjadril.

Slovenské ministerstvo vnútra vo vyhlásení uviedlo, že prípad rieši spolu so spravodajskými službami, ale odmietlo sa k tomu bližšie vyjadrovať. Ďalšie podrobnosti budú zverejnené po ukončení vyšetrovania.

Deník N vo svojom vyhlásení zverejnenom v utorok večer po tom, ako Praha uvalila sankcie na Marchevského, uviedol, že navštívil Slovensko, kde bola nová vláda na čele s premiérom Robertom Ficom vrúcnejšia ako jej predchodkyňa v Moskve a zastavila štátnu vojenskú podporu. Na Ukrajinu.

Po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 dostal Marchevskij v Českej republike dočasnú ochranu v rámci úsilia EÚ pomôcť ľuďom utekajúcim pred konfliktom.

České úrady očakávali, že tento status stratí 60 dní po tom, čo bol zaradený na sankčný zoznam, čím stratí svoj pobyt v EÚ.

Ficov postoj k Rusku vyvolal znepokojenie medzi niektorými slovenskými spojencami v EÚ, najmä v strednej Európe, kde Česko a Poľsko boli počas vojny zarytými zástancami Ukrajiny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close