Hlavné správy

Medzi Slovákmi rastie nedôvera k EÚ – EURACTIV.com

Slovensko má po Francúzsku druhé najvyššie percento ľudí, ktorí nedôverujú EÚ, ukazuje nový Eurobarometer.

EÚ dôveruje len 37 % ľudí na Slovensku, nie 53 %. Vo Francúzsku 57 % neverí Európska únia. Priemer EÚ je stále pozitívny, 47 % dôveruje EÚ a 47 % jej nedôveruje.

35 % respondentov uviedlo, že má negatívny obraz o EÚ, zatiaľ čo 32 % uviedlo, že má pozitívny názor a 33 % bolo neutrálnych. Percento ľudí s pozitívnym názorom sa od leta 2022 znížilo o 7 %.

Sociológ Michal Vašečka poznamenal, že vďaka ďalšiemu čoskoro zverejnenému prieskumu existujú údaje o výsledku hypotetického referenda o vystúpení z Európskej únie. Vašečka povedal, že áno by volilo 36,5 % a percento ľudí, ktorí EÚ nedôverujú, sa neustále zvyšuje.

„Jedného dňa, keď sa Slovensko stane čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ, toto číslo sa môže za sekundu zvýšiť o viac ako 50 percent,“ povedal.

Údaje Slovenska ukazujú hlbokú nedôveru nielen voči EÚ, ale aj NATO a USA.

Napríklad v období pred ruskou inváziou na Ukrajinu väčšina Slovákov obvinila USA a NATO a do septembra si viac ako polovica Slovákov želala, aby Rusko vyhralo vojnu.

„Krajinou najviac náchylnou na konšpirácie v EÚ je Slovensko, najrusofilnejšia, proputinovská a protiamerická krajina v strednej Európe. Máme vysokú nedôveru voči ľuďom okolo nás, porovnateľnú len s Ruskom. 75 % Ľudia neveria iným. Toto neurobíte nikde v Európe, povedal Wasega.

„Táto krajina je chorá. Musíme to povedať nahlas, inak sa nikdy nezotavíme,“ dodal.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Trump nakrátko opustil nemocnicu, aby pozdravil nasledovníkov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close