Svet

Medzinárodná organizácia pre migráciu okrem iného žiada pre migrantov 112 miliónov dolárov

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v spolupráci s 27 partnermi požaduje 112 miliónov dolárov na poskytnutie okamžitej humanitárnej a rozvojovej pomoci viac ako 1,4 miliónom migrantov a hostiteľským komunitám v Afrike, Jemene a Južnej Afrike.

Odvolanie uľahčuje Regionálny program reakcie na migrantov (MRP) pre Africký roh do Jemenu a Južnej Afriky.

IOM v správe uviedla, že migranti v regióne často utekajú zo svojich domovov, aby hľadali lepšie pracovné príležitosti, niekedy utekajú pred konfliktom, neistotou a negatívnymi vplyvmi klimatických zmien.

„Na svojich cestách mnohí čelia život ohrozujúcim rizikám – vrátane hladovania, zdravotných rizík a vykorisťovania – zo strany obchodníkov s ľuďmi a iných zločincov. Migranti často potrebujú zdravotnú starostlivosť, jedlo, vodu, prístrešie a psychosociálnu podporu,“ dodal. “ uvádza sa vo vyhlásení.

Zdôraznila potrebu pomoci pri riešení základných príčin nelegálnej migrácie, keďže komunity žijúce pozdĺž týchto migračných trás poskytujú prístrešie a pomoc.

„Potrebujú prístup k základným sociálnym službám, podporu na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy a vzdelávanie o rizikách spojených s nelegálnou migráciou.“

Do roku 2023 bolo zdokumentovaných takmer 400 000 pohybov na východnej trase a ďalších 80 000 zaznamenaných na južnej trase, najmä smerom do Južnej Afriky.

Rana Zafar, regionálna riaditeľka IOM pre východ a Africký roh, poznamenala: „Posledné roky ukázali, čo môžeme dosiahnuť, keď budeme spolupracovať. Sme presvedčení, že do roku 2024 dokážeme dosiahnuť viac, pričom budeme naďalej zachraňovať životy a poskytovať bezpečnosť, poskytovať prístup k udržateľným riešeniam a zlepšovať odolnosť obyvateľstva.

Podľa programu IOM pre nezvestných migrantov najmenej 698 ľudí vrátane žien a detí zahynulo na východnej trase pri pokuse prekročiť Adenský záliv z Džibuti a dostať sa do Saudskoarabského kráľovstva v roku 2023.

Keďže o niektorých tragédiách sa často nepíše, toto číslo môže byť vyššie. V novembri 2023 po stroskotaní lode pri pobreží Jemenu zostalo na mori nezvestných 64 migrantov a pravdepodobne mŕtvych.

READ  Prvýkrát v Českej republike klesol po prvý raz výrazne počet hospitalizovaných

Deti v pohybe sú obzvlášť zraniteľné a musia byť prioritou v úsilí o migráciu, zdôraznil UNICEF.

Lieke van de Wiel, zástupkyňa regionálneho riaditeľa UNICEF pre východnú a južnú Afriku, zdôraznila potrebu uprednostňovať deti a dospievajúcich v migračných politikách. Zdôraznila, že je dôležité, aby sa práva detí dostali do popredia migračných politík a systémov, najmä v oblastiach dôležitých pre deti, ako je vzdelávanie, ochrana detí, sociálne zabezpečenie a zdravie.

„Ak má byť migračná politika úspešná, deti a dospievajúci musia byť uprednostňovaní, pričom ich práva musia byť stredobodom migračných politík a systémov pre deti, ako je vzdelávanie, ochrana detí, sociálne zabezpečenie a zdravie,“ uviedla Liga.

V roku 2023 Regionálny program reakcie na migrantov (MRP) poskytol pomoc 200 000 migrantom a hostiteľským komunitám poskytovaním pomoci pri záchrane života, riešením bezpečnostných problémov a uľahčením integrácie do komunít migrantov. Vzhľadom na očakávaný nárast migračných tokov v roku 2024 je nevyhnutné pokračovať vo financovaní.

Západná a stredná Afrika – Neregulárna migrácia

Situácia v subregióne západnej Afriky nie je iná. Trasa cez centrálne Stredozemie zaznamenáva výrazný nárast príchodu Západoafričanov. Tento trend zaznamenaný v prvej polovici roka znamená, že štátni príslušníci z krajín ako Guinea, Pobrežie Slonoviny, Burkina Faso, Mali a Kamerun predstavujú viac ako 40 % príchodov do Talianska v prvých ôsmich mesiacoch roku 2023. Podstatný nárast z približne 5 % zaznamenaných v rovnakom období v roku 2022.

Od januára do konca septembra 2023 program IOM pre nezvestných migrantov zdokumentoval 424 úmrtí pozdĺž západoafrickej trasy. Alarmujúce je, že viac ako polovica z týchto úmrtí (247) nastala v treťom štvrťroku. Pri porovnaní tohto čísla s počtom príchodov zaznamenaných v rovnakom období odhaľuje znepokojujúcu štatistiku: na každých 35 ľudí, ktorí sa úspešne dostanú na Kanárske ostrovy, príde počas cesty tragicky o život alebo sa stratí aspoň jeden človek.

READ  Staňte sa hlasom správ o klimatických zmenách – vyzýva Climate Change Partners

K 1. októbru 2023 prišlo na Kanárske ostrovy cez Atlantik 15 406 osôb, zatiaľ čo do Španielska prišlo 15 406 osôb, čo je podľa UNHCR spolu 27 220. To predstavuje výrazný nárast zo 7 278 príchodov zaznamenaných do 2. júla. Medzi týmito dátumami došlo k výraznému nárastu o 8 000 príletov, čo naznačuje, že celkový počet príletov na atlantickej trase sa v treťom štvrťroku zdvojnásobil.

Podľa Rady pre ľudské práva je veľa utečencov a migrantov v severnej Afrike z krajín západnej Afriky. V Líbyi bolo zo 705 746 migrantov 46,9 % (330 691) zo západnej Afriky, vrátane významného počtu z Nigeru (172 907), Čadu (84 989), Nigérie (29 854), Ghany (14 448), Mali (13 056), 4, Pobrežie Slonoviny (2 419) a Guinea (1 211).

V Tunisku je tretina zo zhruba 21 500 štátnych príslušníkov subsaharskej Afriky z Pobrežia Slonoviny, kým Guinea a Mali prispievajú desatinou. V dôsledku toho mohli byť občania západnej Afriky zasiahnutí masovým exodusom zo Sfaxu v júli, po ktorom zostalo 2000 migrantov uviaznutých v púšti pri Alžírsku a Líbyi bez jedla a vody.

Vylúčenie zodpovednosti: Názory, názory, komentáre, príspevky a vyhlásenia čitateľov a prispievateľov na tejto stránke nemusia nevyhnutne predstavovať názory alebo politiku spoločnosti Multimedia Group Limited.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close