Svet

Napätie medzi KDR a Rwandou: Čo je potrebné na zabránenie regionálnej vojne

Vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky (KDR) boli juhoafrické, burundské a tanzánijské jednotky vyslané do boja proti povstalcom z Hnutia 23. marca (M23), militantnej skupine, ktorú USA a západné krajiny ako Francúzsko a KDR obviňujú z Rwandy. Podporuje.

Vojaci z Južnej Afriky a Burundi, OSN O život nedávno prišli aj príslušníci mierových síl. V bojoch civilisti utiekli: v dôsledku tejto a mnohých ďalších kríz v KDR je teraz vysídlených sedem miliónov Konžanov.

Diplomati sú znepokojení: Konflikt na východe KDR je predmetom mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN 20. februára 2024 a menšieho summitu výročného stretnutia lídrov Africkej únie 16. februára.

Kigali, ktoré odmietlo podporovať M23, rwandskú povstaleckú skupinu – Forces Démocratiques pour la Libération du Rwanda (FDLR) – ktorá zahŕňa bojovníkov, ktorí sa zúčastnili na genocíde v roku 1994, bolo plne integrované do konžskej armády. Tvrdí tiež, že konžská vláda sa zapojila do „rozsiahleho nepriateľstva“ zameraného na vyhnanie konžských občanov Tutsi.

Konžská vláda spustila kampaň proti Rwande. V decembri, keď viedol kampaň za znovuzvolenie, prezident Felix Tshisegedi prirovnal svojho rwandského protivníka k Adolfovi Hitlerovi a obvinil ho z expanzívnych motívov.

V januári prezident Burundi Evariste Ndaishimiye uzavrel svoju hranicu s Rwandou a obvinil ju z podpory povstalcov proti nemu. Zastavil sa pred výzvou na vylúčenie Kagameho.

Konfliktom v KDR sa venujeme už takmer 20 rokov. Táto vlna násilia je podobná predchádzajúcej, ale odlišná.

Na konci konfliktu M23 sú krajiny ako Rwanda a Uganda, ktorých cieľom je presadiť moc a vplyv vo východnej KDR.

Darcovia a OSN Mierové jednotky poskytujú humanitárnu pomoc, ale robia len málo, aby zmenili túto dynamiku.

Riešenie tejto krízy si bude vyžadovať menej pokrytectva zo strany zahraničných darcov, ukončenie rwandskej okupácie a zodpovednejšiu konžskú vládu. Nádeje na veľký obchod sú však zatiaľ pritiahnuté za vlasy. Súčasné mierové procesy – „Nairobský proces“ pre domáce rozhovory a „Luandský proces“ pre regionálne rozhovory – sú buď mŕtve, alebo fungujú na podporu života.

READ  36 dôstojníkov zranených nepokojmi Prípad čiernych životov: „Vlna hnevu a násilia“ V zahraničí

Nadchádzajúce voľby v Rwande (júl 2024) a Spojených štátoch (november 2024) nepomôžu ochladiť ani sústrediť myseľ. Je však jasné, že ukončenie násilia si bude vyžadovať nový prístup, ktorý postaví životy nevinných konžských civilistov do centra pozornosti.

Začiatok územnej expanzie

V prvých dňoch jeho prezidentovania armáda Felixa Tshisekediho aktívne spolupracovala s rwandskou armádou, čo jednotkám umožnilo vykonávať operácie proti FDLR na konžskom území v rokoch 2019 a 2020. Koncom roka 2019 jeho vláda následne odporučila stiahnuť obvinenia proti veliteľom M23. V exile.

Do troch rokov od získania moci však Tshisekedi zmenil svoj prístup, prerušil spojenectvo so svojím predchodcom Josephom Kabilom a upevnil si svoju pozíciu pri moci. Vyhlásil stav obliehania v dvoch východných provinciách, nahradil armádnych generálov a odstavil kľúčových bezpečnostných predstaviteľov. Posunul rýchlosť aj vo svojich regionálnych vzťahoch.

V polovici roku 2021 Tshisekedi nadviazal privilegované vzťahy s Ugandou, zatrpknutým rivalom Rwandy.

Najmä povolil ugandskej armáde, aby nasadila niekde medzi 2 000 až 4 000 vojakov na dolapenie spojeneckých demokratických síl (ADF), islamistického ugandského povstania so sídlom vo východnej KDR. Krátko nato urobil to isté s burundskou armádou, keď sa rebeli so sídlom v Červenej Tabare v KDR pokúsili zvrhnúť vládu Ndayishimiye.

Rwanda sa zrazu cítila izolovaná, zraniteľná a obklopená nepriateľskými susedmi. Podľa vyšetrovateľov OSN by mohla v novembri 2021 opäť začať hádzať svoju váhu za M23. Predovšetkým tieto regionálne napätie, spojené s jej cieľom udržať si vplyv v Kongu, ju podnietili k pohybu.

Je to preto, že ich hostitelia ich považujú za ťahavých, ak nie spoluvinníkov s M23. Tshisekedi, ktorý prišiel do úradu a považoval východoafrické krajiny za spojencov, sa teraz obrátil na juh.

Vojenské prechody vo východnej KDR

Koncom roka 2023 začali nové sily Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) prepravovať vojakov z Južnej Afriky, Tanzánie a Malawi na M23 spolu s burundskou armádou.

Tieto sily už začali brať obete. 14. februára boli pri mínometnom útoku zabití dvaja juhoafrickí vojaci; Ďalší dvaja utrpeli zranenia, keď ich vrtuľník začal horieť. Niektoré zdroje uvádzajú, že burundskí vojaci utrpeli veľké straty.

Obočie dvíha aj stúpajúca úroveň vojenskej vyspelosti. Americká vláda obvinila Rwandu z rozmiestnenia rakiet zem-vzduch, predstavitelia OSN uviedli, že ozbrojené drony zaútočili na ich základne, zatiaľ čo Tanzánia rozmiestnila raketomety BM-21 Krat zo sovietskej éry.

KDR zakúpila deväť čínskych bojových bezpilotných lietadiel CH-4 (tri z nich už boli údajne zostrelené).

Medzitým sa konžská armáda spojila so súkromnými bezpečnostnými dodávateľmi a radom miestnych milícií, spoločne známych ako Vasalendo (patrioti), ktorí sú zle vycvičení a disciplinovaní. Existujú dôveryhodné správy z konca roku 2023, že tak ako v predchádzajúcom roku sa spojili s rwandskými rebelmi FDLR.

Konžská vláda však nemohla dosiahnuť veľký pokrok. Začiatkom februára jednotky M23 obkľúčili mesto Sake pri jazere, 30 km západne od hlavného mesta provincie Goma. Tento posledný tlak vytlačil ďalších 135 000 ľudí smerom na Koma; V okolí mesta je teraz vysídlených asi pol milióna ľudí.

Na rozdiel od predchádzajúcej krízy M23 vyslali vplyvní zahraniční aktéri zmiešané signály. Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN 20. februára Spojené štáty a Francúzsko vyzvali Rwandu, aby stiahla svoje sily z KDR. USA boli najvzdialenejšie zo všetkých rwandských darcov, sankcionovali rwandského generála, zastavili všetku vojenskú pomoc a pokúsili sa vynútiť prímerie v decembri 2023.

READ  USA signalizujú, že môže byť otvorený vyslaniu ďalších vojakov na podporu misie NATO v Iraku

Napriek tomu Spojené štáty zostávajú najväčším darcom Rwandy a dostávajú pomoc zodpovedajúcu jednej tretine ich rozpočtu. Ostatné krajiny tlačili oveľa menej alebo vôbec. Kým prebiehalo povstanie M23, Britské spoločenstvo malo v roku 2022 svoje hlavné dvojročné stretnutie v Kigali a Spojené kráľovstvo uzavrelo kontroverznú dohodu o azyle s Rwandou.

EÚ poskytla 22 miliónov USD na rozmiestnenie rwandských bezpečnostných síl v Mozambiku. Európska únia 19. februára oznámila dohodu o zvýšení vývozu nerastných surovín z Rwandy.

Táto posledná správa spôsobila v KDR rozruch, ktorý sa dotýkal všeobecného presvedčenia, že koreňom krízy sú minerály. Aj keď sú príčiny násilia zložitejšie, majú svoje opodstatnenie: v posledných rokoch bolo najväčším exportom z Ugandy (56 percent v roku 2021), Rwandy (23 percent) a Burundi (29 percent) zlato. Všetci sú pašovaní z KDR do svojich krajín.

Z dlhodobého hľadiska musí vláda KDR vykonať množstvo reforiem na zmiernenie týchto cyklov konfliktov. Patrí medzi ne reforma konžskej armády, nový plán mobilizácie pre ozbrojené skupiny, plán hospodárskeho rozvoja, ktorý umožní konžskému ľudu ťažiť zo svojich zdrojov, plán spoločného zmierenia a ukončenie diskriminácie osôb hovoriacich kinyarwandsky. Nič z toho sa však nestane, kým ho susedia Konga nedestabilizujú.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close