Svet

Menovanie ministrov zahraničných vecí Ruska a Číny otriaslo Západom

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov dnes začal dvojdňovú návštevu Číny, aby vyvážil dobré vzťahy a stratégie medzi oboma krajinami uprostred rastúceho napätia s USA.

Dva dni po stretoch medzi Washingtonom a Pekingom počas posledného stretnutia na Aljaške sa Lavrov stretol so svojím čínskym vyslancom Wang Yi v meste Guilin na juhu krajiny a obvinil amerického prezidenta Joe Bidena zo „zabitia“ svojho ruského rivala Vladimira Putina v r. voľby v USA v novembri.

Podľa Global Times sa obe strany navzájom informovali o stave svojich vzťahov s USA a vyzvali ich, aby „premýšľali o poškodení medzinárodného mieru“.

„Spojené štáty musia zastaviť svoje zastrašovacie akty, prestať zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín a prestať vytvárať malé skupiny s cieľom podporovať konflikty,“ uvádza „Global Times“. “Všetky národy musia dodržiavať OSN Charta na podporu demokratizácie medzinárodných vzťahov. ““

Odborníci, ktorých citujú miestne noviny, dnes novinárom povedali, že stretnutie medzi Lavrovom a Wangom „vysiela správu o tom, že tvrdý americký postoj nebude fungovať.“ Wu Jinbo pre South China Morning Post uviedol.

Odborníci z denníka Global Times uviedli, že ich agendou bolo pracovať na mieri v Afganistane a Sýrii, na iránskej jadrovej dohode alebo na riešení jadrovej otázky na Kórejskom polostrove.

Rusko a Čína sa „zjednotili ako jedna hora“

Na svojom poslednom vystúpení na tlačovej konferencii v Pekingu začiatkom tohto mesiaca už oznámil, že čínsko-ruské vzťahy sú zjednotené „ako hora“ a že dobré vzťahy medzi Pekingom a Moskvou sú „v súčasnej situácii nevyhnutné“. Toto združenie je „pilierom svetového mieru“.

„Svet si nemôže kúpiť luxus vypadnutia z konfliktu: musíme čeliť výzvam spoločne,“ uviedol vtedy Wang, zatiaľ čo Hua zdôraznil, že dnes obe krajiny „kráčajú vedľa seba a bránia sa nadvláde a zastrašovaniu“.

Lavrov v spoločnom rozhovore pre rôzne médiá dospel k záveru, že účelom týchto dvoch krajín bolo zabrániť vyvíjaniu tlaku na ďalšie krajiny, najmä pokiaľ ide o ich vnútorné záležitosti: „Nie je veľmi rozumné pripúšťať Rusko a Čínu.“ Ich návšteva Quilina.

Lavrov zdôraznil, že Peking a Moskva sú „riadené vzťahmi medzi krajinami spravodlivého a demokratického medzinárodného poriadku“.

„Model vzťahov medzi Ruskom a Čínou je bez ideologických vzťahov, nepodlieha oportunizmu a nie je namierený proti nikomu,“ uviedol ruský minister zahraničia.

Niet sa čoho báť

Rozvoj vzťahov medzi Čínou a Ruskom nie je zameraný na žiadnu konkrétnu krajinu a bilaterálne vzťahy sú otvorené a transparentné, na rozdiel od skupín kryjúcich sprisahania v niektorých ďalších krajinách, uviedol v pondelok hovorca čínskeho ministerstva zahraničia.

Hovorkyňa Hua Suning vystúpila s poznámkou na dennej tlačovej konferencii v reakcii na otázku, či návšteva ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Číne bola zámerným činom vykonaným po strategickom dialógu na vysokej úrovni medzi Čínou a USA.

Čína a Rusko boli vždy blízkymi partnermi udržiavajúcimi časté výmeny na všetkých úrovniach a členovia Rady bezpečnosti OSN, Čína, Rusko a USA, preberajú dôležitú zodpovednosť za svetový mier a stabilitu. .

Bez ohľadu na to, aký je svet nestály, neustála spolupráca medzi Čínou a Ruskom je nevyhnutná, zdôraznil Hua.

„Čína a Rusko boli blízkymi piliermi a stĺpmi svetového mieru a stability, aby mohli pevne stáť v rozhodnom boji proti nadvláde a prenasledovaniu,“ uviedol.

Hua uviedol, že Lavrovova návšteva ešte viac posilní dobrú dynamiku rozvoja vzťahov medzi Čínou a Ruskom na vysokej úrovni a podporí strategickú koordináciu medzi oboma krajinami v medzinárodných záležitostiach.

Lavrov navštívi Čínu od pondelka do utorka na pozvanie čínskeho štátneho radcu a ministra zahraničných vecí Wang Yiho.

S informáciami od agentúr

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close