Svet

MIMORIADNE Matovič odišiel zo štábu bez tlačovky: Uzávierka bude pravdepodobne oznámená zajtra

Aktualizované 19:54

Predseda vlády nakoniec ponecháva Bôrika bez tlačového brífingu. „Dohodli sme sa, že o rozhodnutí zamestnancov budeme najskôr informovať kolegov vo vláde, zajtra sa uskutoční tlačová konferencia. Dnes sme sa dohodli na mnohých veciach.“ po týchto slovách Matovič odišiel. Podobne reagoval minister vnútra Roman Mikulec. Rozhodne nikto z vládnych úradníkov nepovedal nič o uzamknutí.

Aktualizované 18:13

Podľa portálu mal predseda vlády Pravda predložiť návrh na schôdzu zamestnancov uzamknutie na 6 týždňov s tým, že by mal začať pre 12. decembra (túto sobotu). Uzamknutie bolo podobné ako v Izraeli, kde ľudia mohli ísť von iba vtedy, ak navštívili lekára alebo vykonali nevyhnutné nákupy. Podľa Denníka N výluka by sa mala začať 21. decembra (pondelok). Podľa portálu by malo ísť o všetky obchody okrem tých, ktoré predávajú tovar každodennej potreby.

Krajčí zároveň už pripravil semafor siedmich farieb od zelenej po čiernu, zatiaľ čo čierna znamená veľmi tvrdé uzamknutie. Ak by ÚKŠ výluku schválila, semafor by podľa ministra mohol začať platiť hneď po ňom.

Zdroj: Topky – Vlado Anjel

Aktualizované 17:03

Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že ak ústredný krízový štáb rozhodne o výluke, bude to dobré riešenie. „Nemôžem potvrdiť tento dátum. 16. december je pomerne skoro,“ Krajčí odpovedal na otázku o možnom termíne začiatku výluky.

Na Slovensku budú podľa hlavného hygienika Jána Mikasa potrebné prísnejšie opatrenia. „Nie je vylúčený nejaký spôsob uzamknutia, je však potrebné určiť, ktorý z nich je uzamknutý,“ uviedol pred utorkovým zasadnutím ústredného krízového štábu.

VIDEO Ján Mikas pred personálom

Myslí si, že vzhľadom na zlú epidemiologickú situáciu takmer vo všetkých okresoch by bola dôležitejšia celonárodná výluka ako regionálna. „Ale je to naozaj na diskusiu,“ poznamenal. Ako uviedol, pravdepodobne bude potrebný určitý spôsob testovania alebo sprísnenia opatrení, aby nemocnice neboli plné pacientov.

READ  India tento rok predbehne Čínu ako najľudnatejšia krajina sveta

Ján Mikas

Zdroj: Topky – Vlado Anjel

Mikulec reagoval na takzvaných rebelov

Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyčítal majiteľom gastronomických prevádzok, ktorí chcú otvárať reštaurácie, aj keď to opatrenia neumožňujú. Ako poznamenal, ak si neuvedomia situáciu, príde tvrdé uzamknutie. Vyhlásil, že polícia je pripravená na všetky možné riešenia.

Roman Mikulec

Zdroj: Topky – Vlado Anjel

„Vieš čo, neviem, čo si mám o týchto ľuďoch myslieť. Keď sú nielen ochotní nasadiť závoj, stále porušujú zákaz. Prepáč, je to hyenizmus, absolútny hyenizmus.“ uviedol pred zasadnutím štábu minister vnútra Mikulec, ktorý situáciu porovnal s tým, že napríklad lekár na protest prestane vykonávať svoje povolanie.

VIDEO Vladimír Krčméry pred krízovým štábom na Bôriku

Visolajský nevidí iný spôsob obmedzenia mobility

„Situácia ukazuje, že je potrebné ešte prísnejšie obmedzenie mobility,“ Uviedol to pred zasadnutím ústredného krízového štábu šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský. Poznamenal, že aj keď sa okamžite prijmú opatrenia, nemocnice sa budú ešte chvíľu implementovať, pretože ich účinok sa prejaví neskôr.

VIDEO Peter Visolajský pred personálom

Potvrdil zvuky okolo výluky

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) potvrdil, že o ďalších možných riešeniach vrátane uzamknutia sa rokovalo na pondelňajšom (7. 12.) rokovaní vlády. Podotkol, že nie všetko musí byť uzavreté, ale je potrebné znížiť mobilitu ľudí. „Ak necháme veci tak, ako sú, budeme mať zásadný problém,“ pridal.

VIDEO Jaroslav Naď pred rokovaním zamestnancov

Naď sa pred rokovaním štábu rozhodla nereagovať na slovné prestrelky prezidenta a premiéra. Okrem iného kritizoval nezodpovednosť niektorých ľudí, ktorí sa napriek zákazu chystajú otvoriť svoje prevádzky. „Obávam sa, že potom nebude iná možnosť, ako dostať ľudí do miesta bydliska zásadným spôsobom,“ varoval Nad.

READ  Dve ženy sú falošné ... miliónové bankovky Svet sa snaží predať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close