Svet

Voľby v Rusku v roku 2024 naživo: Putin predĺži svoju vládu po vopred určenom hlasovaní

Vladimir V. Ruskí voliči sa počas nedeľných prezidentských volieb zoradili pred volebnými miestnosťami vo veľkých mestách na protest proti procesu označovania po výzve opozičných lídrov. Mnohí tvrdili, že Putin zaručene zostane pri moci.

Pred svojou smrťou minulý mesiac vodca ruskej opozície Alexej A. Pán Navaľnyj vyzval priaznivcov, aby išli voliť v nedeľu napoludnie, v posledný deň trojdňového hlasovania. vyjadril nespokojnosť s Putinom. V nesporných voľbách vyhral piate funkčné obdobie prezidenta.

Pán. Navaľného skupina, ktorá pokračuje v jeho práci, a ďalšie opozičné hnutia v týždňoch pred hlasovaním obnovili výzvy na protesty. Povedali, že jediným bezpečným spôsobom, ako vyjadriť nespokojnosť v krajine, ktorá od svojej úplnej invázie na Ukrajinu pred dvoma rokmi prudko vystupňovala represie, je ukázať sa vo voľbách za protiputinovskú iniciatívu známu ako Poludnie.

Opoziční lídri uviedli, že keďže voľby neboli skutočnou voľbou, pre voličov je dôležitejšie prejaviť solidaritu s rovnako zmýšľajúcimi občanmi, ako odovzdať svoj hlas.

„Toto je náš protest – nemáme iné možnosti,“ povedala 61-ročná Lena, keď pred poludním prišla do volebnej miestnosti v centre Moskvy s úmyslom odovzdať svoj hlas. „Všetci slušní ľudia sme tu rukojemníkmi.“ Rovnako ako ostatní voliči, ktorých sa zúčastnili rozhovory, aj on odmietol uviesť svoje priezvisko zo strachu z odvety.

Alyssa (25) povedala, že prišla, pretože bola proti vojne. „Je naozaj dôležité vidieť ľudí, ktorí zmýšľajú ako vy, ktorí nesúhlasia s tým, čo sa deje,“ povedal.

Poludnie proti Putinovi, pôvodne navrhnuté bývalým regionálnym ruským poslancom v exile, sa začalo minulý mesiac v arktickom väzení, kde p. Po Navaľného smrti sa chaotická opozícia Ruska stala výkrikom zhromaždenia. Jeho vdova a politická dedička Julia Navaľnaja spustila iniciatívu ako spôsob, ako si uctiť jeho odkaz a protestovať proti jeho smrti, z ktorej obvinila vládu.

READ  Viac ako 30 miliónov detí je vysídlených po celom svete; Tu im môžeme pomôcť

„Videli ste sa navzájom. Svet ťa videl,“ povedal Mr. Jedným z kľúčových pomocníkov Navaľného bol Leonid Volkov. napísal do poznámky na sociálnej sieti Ďakujeme podporovateľom, ktorí prišli popoludní. „Rusko nie je Putin. Rusko si ty.

V nedeľu vo volebnej miestnosti v Moskve. Referendum má znaky konských dostihov, ale ide o vopred určené referendum sovietskeho typu.dlh…Nanna Hedman pre The New York Times

Pán. Volkov už skôr v nedeľu povedal, že p. Moderoval živé vysielanie hlasovania na Navaľného kanáli YouTube a mal na ruke popruh. Minulý týždeň ho previezli do nemocnice po tom, ako ho pred jeho domovom v Litve zaútočili kladivom, čo je pripomienkou nebezpečenstva, ktorému opozícia čelí aj v exile.

Charakter popoludňajšieho úsilia takmer znemožňoval odhadnúť, koľko z tých, ktorí vtedy prišli voliť, prišlo s úmyslom zaregistrovať protest. Ale o 11:30 moskovského času bola ulica pred volebnou miestnosťou na ulici Brodnikov Lane, južne od slávnej Treťjakovskej galérie, relatívne prázdna. Na poludnie sa zrazu vytvoril dlhý rad.

V širšom zmysle tlmená, čisto symbolická forma neposlušnosti, ktorú si iniciatíva predstavuje, podčiarkuje, ako málo môže ruská opozícia urobiť, aby ovplyvnila dianie v krajine uprostred rozsiahlych represií.

Vláda sa zaviazala potrestať pokusy narušiť hlasovanie. Ruská skupina pre ľudské práva a právnu pomoc OVD-Info uviedla, že v nedeľu bolo v Rusku zadržaných viac ako 70 ľudí pre aktivity súvisiace s voľbami.

Napriek rizikám päť voličov, ktorých oslovil denník The New York Times pred volebnou miestnosťou v Moskve, uviedlo, že p. Povedali, že prišli ukázať svoju podporu Navaľnému. „Podľa ruskej ústavy je zdrojom moci ruský ľud,“ povedala jedna z voličiek Kristina (22), keď zazvonil poludňajší zvon neďalekého kostola. „Tu by sme mali byť pri moci, ale nanešťastie ten, kto je v našej krajine pri moci, je vrah. Zabil nášho Lyosha,“ povedal a použil prezývku pre pána Navaľného, ​​ktorý kedysi slúžil ako dobrovoľník.

READ  Výzva na ukončenie obnoveného násilia vo východnej Konžskej demokratickej republike (KDR).

Christina neskôr poslala fotografiu hlasovacieho lístka, o ktorom povedala, že bol pokazený, skôr ako ho vložila do urny. Naprieč skúškami kandidátov bolo veľkými písmenami napísané „Navalni, sme s vami“. Krátko nato ho policajti nakrátko zadržali a opýtali sa ho, prečo „trávil toľko času“ v blízkosti volebnej miestnosti.

Dlhé rady boli vidieť aj na ruských ambasádach vo veľkej ruskej diaspóre. Očakáva sa, že zhromaždenie proti Putinovi bude obzvlášť veľké v zahraničí, keďže nespokojní voliči mimo Ruska čelia menšiemu riziku.

Pani Navaľnaja stála v nedeľu popoludní v dlhom rade pred ruským veľvyslanectvom v Berlíne. V tom istom čase sa pred ambasádou v lotyšskej Rige vytvorilo niekoľko stoviek voličov v rade napriek kontrole dokladov zo strany miestnej polície. Lotyšská vláda označila ruské voľby za falošné a pokúsila sa odradiť svoju veľkú etnickú ruskú populáciu od účasti na hlasovaní.

Valerie Hopkinsová, Thomas Topcus A Antona Trojanovského Prispená správa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close