Svet

Mutovaný koronavírus bol zistený v iných krajinách a účinnosť vakcíny môže byť znížená

Nedávno sa vyskytla mutácia koronavírusu nájdené v dánskych farmách na výrobu noriek, už začiatkom mája sa objavila na norkách na farme v Holandsku.

Holandský expert Wim van der Poel to povedal pre BBC s odvolaním sa na retrospektívnu analýzu genetických údajov.

Koronavírus ako taký už bol zistený u noriek v ďalších štyroch krajinách – Španielsku, Švédsku, Taliansku a Spojených štátoch.

Zatiaľ čo mutáciu koronavírusu v Dánsku už dokázala viac ako 200 osôb, v Holandsku boli norky z postihnutej farmy zabité a mutácia neinfikovala ľudí, tvrdí van der Poel, veterinárny expert na Wageningen University.

Vírus sa šíri rýchlo

Genómové sekvencie mutácie objavené v Dánsku boli zverejnené vo verejnej databáze len pred pár dňami, čo vedcom umožnilo sledovať mutáciu v iných krajinách. Niektorí však kritizujú, že sa to stalo neskoro.

„Myslím si, že sme najviac sklamaní, že údaje až teraz uzreli denné svetlo,„James Wood, vedúci veterinárneho oddelenia na Cambridgeskej univerzite, povedal pre BBC.

Koronavírus SARS-CoV-2 sa zjavne rýchlo šíri medzi norkami v podmienkach chovu s tisíckami zvierat a niekedy môže skočiť späť na človeka.

Zloženie: 100% bavlna.

Ohrozená účinnosť vakcíny

Dánski vedci sa obávajú, že genetické zmeny vo variante vírusu spojené s norkmi by mohli ohroziť účinnosť budúcej vakcíny.

Je to preto, že mutácia je obzvlášť rezistentná na protilátky. Zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by mutácia bola nebezpečnejšia ako iné varianty koronavírusu.

Dánsko, najväčší svetový výrobca kožušín z noriek, sa rozhodlo stráviť celú populáciu noriek až 17 miliónov zvierat. Časť krajiny je kvôli mutácii v karanténe a Británia zakázala vstup všetkým dánskym pasažierom.

Zloženie: 100% bavlna.

Podobne začalo Holandsko s rozsiahlymi výdajmi na norky po tom, ako sa týmito ľuďmi s kožušinami nakazilo niekoľko ľudí.

READ  Predseda OSN zvoní na poplach pri dnešnom globálnom otvorení všeobecnej diskusie Valného zhromaždenia OSN

Koncom augusta holandská vláda oznámila, že po zistení infekcie koronavírusmi na niekoľkých farmách s norkami bude 1. marca 2021 v krajine úplný zákaz chovu týchto kožušinových zvierat.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close