Zábava

Na juhu Česka vypukol vzácny hurikán, pri ktorom zahynulo päť ľudí

  • Zahynulo najmenej päť ľudí a stovky sa zranili
  • Prvý hurikán od roku 2018
  • Tisíce domov boli zničené

PROG 24. júna (Reuters) – Hurikán v piatok prerazil strechy budov na juhu Českej republiky, pričom vyslal lietajúce autá do vzduchu, pričom záchranári a obyvatelia mesta zostali uväznení v troskách, pričom zahynulo najmenej päť ľudí a ďalšie stovky sa zranili. .

Meteorológ českej televízie uviedol, že hurikán, ktorý vo štvrtok večer zasiahol mestá a dediny v okolí Hodonu na slovenských a rakúskych hraniciach, mohol dosiahnuť rýchlosť vetra 332 km (206 mph).

„To, čo sme minuli, bolo strašné,“ povedala Lenka Petrazová z Hruského, ktorá sa uchýlila k svojmu 11-ročnému synovi len pár minút pred úderom hurikánu. „Je to neuveriteľné. Videl som lietať auto a lietať psy.“

Hasiči sutiny prehľadávali v piatok, pričom armáda vyslala tím s ťažkou strojárskou technikou, aby sa vysporiadal s účinkami najsilnejšej búrky v modernej histórii stredoeurópskej krajiny a jej prvého hurikánu od roku 2018.

V obci Hrusky, ktorá má 1600 obyvateľov, zástupca starostu odhadol, že tretina domov bola zničená a mnoho ľudí potrebovalo kontrolu, aby sa ľudia mohli bezpečne vrátiť.

„Časť dediny bola vyrovnaná, bez strechy a iba s obvodovými múrmi bez okien,“ povedal Marek Babis pre spravodajský server Idines.

“Kostol nemá strechu, vežu, po rodinných domoch bolo pohodené auto, ľudia sa nemajú kde skryť. Obec pod kostolom prakticky neexistuje,” povedal.

John Krolich, regionálny výkonný riaditeľ južnej Moravy, uviedol, že pri búrke zahynulo päť ľudí, pričom regionálne nemocnice zranili asi 150 ľudí, pričom ďalších evakuovali.

Škody spôsobené vzácnym hurikánom, ktorý zasiahol a zničil časti niektorých miest, je možné vidieť v obci Moravska Nová Ves, 25. júna 2021 v Českej republike.

READ  [VIDEO] Tomáš Soosek z West Hamu pokračuje v bodovacej forme

Záchranné posádky zo susedného Poľska, Rakúska a Slovenska pomáhali v regióne 270 km juhovýchodne od Prahy.

Úrady uviedli, že boli zničené tisíce domov a ľudí vyzvali, aby nejazdili do postihnutých oblastí a aktivovali záchranné služby a namiesto toho posielali dary.

Viac ako 100 obyvateľov muselo byť vysťahovaných z domu pre seniorov v Hodone.

Predseda vlády Andrzej Babis na summite Európskej rady v Bruseli prerušil návštevu a presťahoval sa do oblastí, kde boli vo viacerých dedinách prerušené dodávky elektriny a vody.

Keď hovoril o svojom návrate, Bobbis uviedol, že prioritou vlády je zablokovať fond solidarity EÚ, pričom členským štátom je na tieto situácie vyčlenených asi 1,3 miliardy eur.

“Scény, ktoré som videl, boli úplne zničujúce,” povedal Bobbis pri prehliadke poškodených domov v Hruski. „Máme ponuky pomoci z celej Európy a mnoho predsedov vlád ma požiadalo o pomoc.“

Česká televízia uviedla, že s odvolaním sa na hovorcu záchrannej služby bolo “masívne” poškodených sedem malých miest.

Obyvatelia škody kontrolovali v piatok.

„Nad tým boli dve miestnosti,“ povedal obyvateľ Michelisu Pavel Natobilik a ukázal na suť okolo svojho domu, kde sa prepadla podlaha. „Teraz tu nie sú. Strop sa zrútil.“

Správa Jasona Howeta; Strih: Jonathan Otis

Naše štandardy: Zásady nadácie Thomson Reuters.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close