Svet

Na Slovensku pribudlo 353 nových pacientov a bola zatvorená ďalšia materská škola a trieda v škole

Minulý deň boli pridané nové prípady COVID-19.

V nedeľu (4. 10.) pribudlo k novému o 353 ďalších pozitívnych ľudí koronavírus.

Laboratórium vykonalo 3 382 testov.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je 55. Vyliečených bolo ďalších 37 osôb, celkovo sa uzdravilo 4 865 pacientov.

Ľudia testovaní v okresoch mali pozitívny výsledok testu: Bratislava (34), Bardejov (31), Stropkov (30), Dunajská Streda (19), Prievidza (16), Svidník (14), Žilina (14), Stará Ľubovňa (13), Trnava (13), Michalovce (12) )), Vranov nad Topľou (12), Nové Zámky (11), Sobrance (11), Trenčín (11), Malacky (9), Košice (7) a Spišská Nová Ves (7). Pozitívnych prípadov bolo päť v okresoch Čadca, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, štyri prípady boli v okresoch Banská Bystrica, Galanta, Humenné, Ružomberok, Sabinov, Senica, Trebišov a tri prípady boli v okresoch Komárno, Pezinok, Senec a Tvrdošín. Dva prípady boli v okresoch Košice a okolie, Liptovský Mikuláš, Partizánske, Poprad, Skalica, jeden prípad bol zaznamenaný v okresoch Dolný Kubín, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Levoča, Martin, Myjava, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Snina, Topoľčany, Zlaté Moravce, Zvolen a Žiar nad Hronom.

Je medzi nimi 181 žien a 172 mužov, sú vo veku od 1 do 93 rokov.

279 pacientov je hospitalizovaných v nemocniciach, 242 z nich potvrdilo ochorenie COVID-19. Na JIS je 13 ľudí, 24 pacientov potrebuje podporu pre umelú pľúcnu ventiláciu.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je zatiaľ 13 492; od začiatku ohniska nákazy bolo u nás vykonaných 496 284 laboratórnych testov. Na Slovensku je v súčasnosti 8 572 aktívnych prípadov ochorenia.

Očkovanie ako nepriama ochrana

Očkovanie proti chrípke nechráni pred COVID-19. Pôsobí však ako nepriama ochrana. „Očkovaním proti chrípke a neochorením na ňu neoslabím svoje telo, na ktoré by sa potom ľahšie používal COVID-19,“ vysvetlila epidemiologička Zuzana Krištúfková.

Počas súčasnej pandémie Svetová zdravotnícka organizácia odporučila očkovanie zdravotníckych pracovníkov prednostne pre svoju kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravotnej starostlivosti. „Očkovanie sa odporúča aj tehotným ženám, deťom do troch rokov, chronicky chorým pacientom a starším osobám nad 60 rokov,“ uviedol epidemiológ.

READ  Podporná skupina hovorí, že Osinbajo je najlepšie pre Nigériu

Môže sa očkovať počas októbra a novembra. „Starším ľuďom odporúčame očkovať neskôr, v priebehu novembra, aby ich hladina protilátok neklesla počas očakávanej epidémie, ktorá je zvyčajne koncom januára až februára,“ dodala Krištúfková.

V dôsledku pandémie sa tento rok očakáva zvýšený záujem o očkovanie proti chrípke. Podľa Krištúfkovej firmy postupne dodávajú vakcíny na Slovensko.

Očkovanie proti chrípke preplácajú všetky zdravotné poisťovne. Za posledné roky sa očkovanie proti chrípke na Slovensku pohybuje okolo päť percent.

Budú vakcíny dostupné pre všetkých?

Obdobie očkovania proti chrípke sa blíži a ministerstvo zdravotníctva proaktívne rieši a monitoruje situáciu ohľadom dostupnosti vakcín. Vakcíny sa na Slovensko dodávajú a budú dodávať vo viacerých vlnách. Po kontrole nám jeden z výrobcov dokonca z hľadiska počtu vakcín zaručil pre Slovensko takmer o 20% vyššiu pripravenosť ako vlani. V prípade potreby môže trh reagovať aj operatívne.

Ministerstvo zároveň rezolútne odmieta dezinformácie o jeho nečinnosti v tejto oblasti. „Naopak. Vďaka ministerstvu zdravotníctva bude táto dôležitá prevencia vo forme vakcín proti chrípke k dispozícii aj vo forme tejto vakcíny. S dostupnosťou týchto vakcín stojíme aj za pacientom a riešime situáciu proaktívne, “informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

„Farmaceutická spoločnosť, ktorá je výrobcom jednej z vakcín proti chrípke dostupných na slovenskom trhu, bola vďaka našej iniciatíve upozornená na nesprávny administratívny krok z jej strany. Spoločnosť to označila za zlyhanie ľudského faktora vo svojom radoch, “vysvetlil Peter Mrva, generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky Ministerstva zdravotníctva SR.

Ministerstvo zdravotníctva preto bolo aktívne zamerané na zabezpečenie dostupnosti vakcíny a ak výrobca vakcíny splní zákonné požiadavky, bude vakcína od 16. októbra opäť hradená z verejného zdravotného poistenia.

Záleží nám na dostupnosti prevencie pre ľudí a očkovanie proti chrípke je účinnou prevenciou aj vzhľadom na obdobie boja proti COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva preto situáciu pozorne sleduje a v prípade potreby aktívne komunikuje s výrobcami vakcín, hoci nákup týchto vakcín nie je založený na centrálnom nákupe, lekárne si ich u výrobcov objednávajú.

READ  Zúfalá párty! Vládou 19 sa týka takmer 70 lekárov a sestier s preočkovaním

Aj v prípade očkovania proti chrípke je vhodné, aby pacienti uprednostnili telefonické konzultácie s lekárom o možnosti očkovania proti chrípke a tiež používali elektronické recepty. Telefonická konzultácia je možná aj s lekárnikom, ktorý pacientovi poskytne informácie o tom, či má vakcínu proti chrípke na sklade, alebo kedy bude k dispozícii v lekárni.

Zatvorili ďalšiu škôlku a triedu

Z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 hygienici do 9. októbra zatvorili Súkromnú materskú školu na Viedenskej ceste v Bratislave a jednu triedu na Základnej škole v Šenkviciach. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na sociálnej sieti.

V sobotu (3. 10.) zaznamenali podľa údajov portálu korona.gov.sk 82 nových prípadov ochorenia v Bratislavskom kraji. „Vyskytli sa vo všetkých okresoch Bratislavského kraja, najviac ich bolo zaznamenaných v okrese Bratislava V a okrese Malacky,“ spresnili hygienici s tým, že najmladším je ročné dieťa a najstarším je 87 -rok starý muž.

„V rámci epidemiologických vyšetrení evidujeme hlavne osoby, ktoré prišli s chorobou COVID-19 do styku buď v rámci rodiny a známych, alebo školských či predškolských zariadení,“ doplnil RÚVZ Bratislava. Hygienici zaznamenávajú aj sporadické prípady, v ktorých stále zisťujú epidemiologické súvislosti.

RÚVZ Bratislava v sobotu informovala o zatvorení Materskej školy na Fedákovej ulici v Bratislave z dôvodu COVID-19 u detí a Súkromnej materskej školy anglického jazyka Benjamín na Myslenickej ulici v Pezinku, kde bol učiteľ pozitívne testovaný. Materská škola v Pezinku by mala byť zatvorená do 12. októbra, bratislavská materská škola do 10. októbra.

V Českej republike je výnimočný stav

V Českej republike vstúpil v pondelok do platnosti výnimočný stav, ktorý bol v krajine vyhlásený opäť kvôli novej pandémii koronavírusov.. Spolu s ním zaviedli v krajine na dva týždne nové krízové ​​opatrenia, informovali spravodajské servery Novinky.cz a Aktualne.cz.

Na 14 dní – od 5. do 18. októbra – sú väčšinou zakázané koncerty a divadelné predstavenia, ako aj hromadné akcie pre viac ako desať ľudí v interiéroch a viac ako 20 ľudí v exteriéroch. Na území hlavného mesta Prahy a krajov, ktoré sú podľa platného semaforu klasifikované oranžovou a červenou farbou, bude obmedzená prevádzka stredných, vysokých a vysokých škôl.

READ  Uganda sa snaží zlepšiť vzťahy v oblasti IKT s Iránom

Ďalšie obmedzenia sa vzťahujú na divadelné, filmové a iné umelecké predstavenia, športové podujatia organizované športovými federáciami a bohoslužby. Prevádzka stravovacích zariadení od 22.00 do 06.00 je stále obmedzená.

Minister zdravotníctva Roman Prymula v nedeľu uviedol, že ďalšie opatrenia, presnejšie ich dlhodobý plán, predstaví v piatok 9. októbra. Vtedy chce oznámiť, ktoré nariadenia vstúpia do platnosti v piatok, ktorý po 14 dňoch a ktorá bude dlhodobá, uviedol v diskusnej relácii Českej televízie. Detaily však nekonkretizoval.

Podľa údajov zverejnených v pondelok večer na webovej stránke ministerstva zdravotníctva bolo v Českej republike v nedeľu 1 841 potvrdených prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2. V súvislosti s ochorením COVID-19 eviduje Česká republika 727 úmrtí, v nedeľu ich je ďalších 11.

Počet aktívnych prípadov je 37 570 a z choroby sa vyliečilo 44 149 ľudí – tieto údaje v nedeľu výrazne upravilo ministerstvo zdravotníctva o niekoľko tisíc po retrospektívnej kontrole toho, kto ešte má COVID-19 a kto sa už zotavil.

Od začiatku pandémie v Českej republike potvrdili 82 446 prípadov ochorenia. V sobotu zaznamenala Česká republika 2 556 novo infikovaných, čo bol najvyšší denný nárast počas víkendu od začiatku pandémie. Najvyšší počet prípadov od začiatku epidémie – 3793 – sa v krajine vyskytlo v piatok 2. októbra.

Údaje z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) z nedele ukazujú, že Česká republika je v súčasnosti druhou najviac postihnutou krajinou v EÚ.

Za posledné dva týždne má v priemere 303 infikovaných ľudí na 100 000 obyvateľov. Pred ním je iba Španielsko (319 prípadov), päť najlepších uzatvára Francúzsko (245), Holandsko (231) a Belgicko (205). Podľa tohto zdroja zaznamenalo Slovensko za posledných 14 dní 106 prípadov infekcie na 100 000 obyvateľov, čo je viac ako Poľsko (52), ale menej ako Rakúsko (114) a Maďarsko (129).

Dajte pozor, aby ste neohrozili starších členov rodiny

Soplík nie je COVID-19, vysvetľuje odborník: Takže aké sú príznaky koronavírusu …

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close