Ekonomika

Nadácia otvorenej spoločnosti prisľúbila 100 miliónov eur na spustenie novej rómskej nadácie Ekonomika a podnikanie

Nadácia otvorenej spoločnosti v utorok oznámila, že svoju podporu pre európske rómske komunity mení na novú nadáciu, pričom na túto prácu prisľúbila 100 miliónov eur, približne 107 miliónov dolárov.

Rómska nadácia pre Európu, nezávislá od OSF, začne fungovať v januári a bude sídliť v Bruseli, uviedli nadácie. Novú nadáciu povedie Zeljko Jovanovič, riaditeľ Kancelárie rómskych iniciatív OSF.

„Toto je skutočne európsky projekt, pretože sme najväčšia európska menšina, najviac zanedbávaná a znevýhodnená,“ povedal Jovanovič pre agentúru Associated Press o rómskej komunite. „Takže keď podporujete tých najviac znevýhodnených, podporujete rozvoj celej komunity.“

Podľa jedného odhadu 10 až 12 miliónov Rómov Život v Európe V Európskej únii žije približne 6 miliónov ľudí, čo z nich robí najväčšiu etnickú menšinu na kontinente. Značná časť komunity uvádza, že zažíva diskrimináciu a ekonomické vylúčenie, ako aj vysokú mieru chudoby a nízku účasť na formálnej pracovnej sile. Európska komisia.

Alex Soros, predseda predstavenstva OSF a syn zakladateľa OSF Georgea Sorosa, zopakoval túto myšlienku vo vyhlásení a uviedol, že budúca práca novej nadácie nebude len pre Rómov, ale v celej Európe.

„Verím, že nová nadácia bude dynamickou silou – odhodlanou realizovať plný potenciál Rómov a prekonať hlboko zakorenené prekážky, ktorým čelia,“ povedal Alex Soros.

Pod vedením Alexa Sorosa nadácia v júli oznámila, že výrazne reštrukturalizuje svoju štruktúru a celosvetovo prepustí 40 % zamestnancov. Do februára tiež zastavila vydávanie nových grantov. V júli vedúci predstavitelia nadácie oznámili zamestnancom v Berlíne, že podľa interných e-mailov, ktoré agentúra AP videla, ukončí väčšinu svojej práce v Európskej únii.

Minulý týždeň napísal Soros v článku Op-ed v „POLITICO Europe“. OSF neopúšťa Európu, ale zintenzívni svoju prácu na Ukrajine, v Moldavsku a na západnom Balkáne a zmení svoje priority. Prisľúbil tiež pokračovanie podpory Stredoeurópskej univerzite založenej Georgeom Sorosom a Rómami.

„Budeme pokračovať – a dramaticky zvýšime – naše úsilie o zabezpečenie rovnakého zaobchádzania s najväčšou európskou etnickou menšinou, 12 miliónmi Rómov (väčšinou žijúcich vo východnej Európe),“ napísal Alex Soros.

V správnej rade Rómskej nadácie pre Európu nebudú žiadni zástupcovia OSF, povedal Jovanovič s tým, že rozhodnutie spustiť nadáciu nezávisle od reštrukturalizácie padlo minulý rok. OSF: „Vnútorná štruktúra sa mení a p. Jovanovič povedal Alexovi Sorosovi je jasné, že vízia Sorosa a globálneho predstavenstva a vrcholového vedenia sa musia zmeniť. Naše prísľuby sa však nezmenia,“ povedal.

Nová nadácia bude podporovať granty, networking medzi organizáciami a advokáciu pre Rómov. Časť očakávaného zeleného prechodu sa zameria na prípravu rómskych pracovníkov so zručnosťami, ktoré im pomôžu nájsť si prácu v digitálnej ekonomike, povedal Jovanovič.

„Predovšetkým chceme vidieť náš príspevok do spoločenskej diskusie o tom, ako by naše spoločnosti mali spolupracovať,“ povedal s tým, že sa chcú vyhnúť zabudovaniu „do populizmu: my verzus oni“. Vidíme „nás“ ako Rómov, ale aj „nás“ ako občanov našich krajín.

Cieľom novej nadácie je poskytnúť granty, aby sa do roku 2030 minul celý prísľub vo výške 100 miliónov eur. Na otázku, koľko zamestnancov nová nadácia najme, aby oslovila príjemcov grantov, Jovanovič odpovedal: „Nechceme sa stať veľkou organizáciou založenou na byrokracii a administratíve. Chceme byť štíhli a malí.“

OSF už v minulosti podporila Európsky rómsky inštitút pre umenie a kultúru, Iniciatívu rozvoja podnikania Rómov, Rómsku demokraciu a Rómsky vzdelávací fond a nová nadácia bude naďalej podporovať tieto organizácie a ďalšie, uviedol Jovanović.

Tomáš Hrustič, senior projektový manažér Národného demokratického inštitútu na Slovensku, privítal financovanie novej nadácie a povedal, že verí, že nová organizácia posilní agentúru a vedenie rómskych komunít v inštitúciách podporovaných OSF.

READ  Land Rover Discovery bol inovovaný. Dostal moderný kokpit a mierne hybridné motory

„Rôzne rómske komunity naozaj potrebujú prevziať zodpovednosť za tie iniciatívy a byť ich súčasťou a zapojiť sa, pretože ak o tom rozhodne niekto iný, tak to nepôjde,“ povedal Hrustič.

Vyzval OSF a ďalších, aby podporovali základné organizácie a pokračovali v podpore rómskych komunít v členských štátoch EÚ.

Prihlásiť Se Prihláste sa na odber nášho týždenného bulletinu a získajte ďalšie novinky v anglickom jazyku z vydania EL PAÍS USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close