Ekonomika

Najnovšie prieskumy verejnej mienky pravdepodobne ukazujú patovú situáciu v slovenských voľbách – EURACTIV.com

Ak menšie strany neporušia predvolebné sľuby, ani Smaro, ktorý vedie kampaň za ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine, ani druhé progresívne Slovensko nemajú po predčasných voľbách budúcu sobotu jasnú cestu k zostaveniu vlády.

Potenciálna slepá ulička je čiastočne spôsobená poklesom Sme Rodina pod 5 % kvótu v roku 2020 ako súčasť post-vlády Smeru. Jej líder a bývalý predseda parlamentu Boris Koller sa nedávno priznal k fyzickému týraniu bývalej partnerky, čo zrejme poškodilo jeho popularitu.

Päť strán sa pohybuje blízko kvóra, čo znamená, že mierna zmena by mohla otriasť súčasnými prognózami. Slovensko má nedávnu spomienku na nepravdepodobné aliancie.

V roku 2016 vstúpili do vlády so Smrom menšie strany Sieť a Most-Híd po tom, čo pred voľbami povedali, že nie, čo viedlo k rozpadu jednej z nich a k 1,4 % hlasov druhej.

Výsledky volieb by mohli mať dôsledky pre zahraničnú politiku EÚ, pričom čoraz viac proruský Smer sľubuje „boj proti Bruselu“. Ak vyhrá strana bývalého premiéra Roberta Figa, Hlas bude musieť presvedčiť prebehlíkov, aby vstúpili do krajne pravicovej Republikánskej strany, ktorú jej líder Peter Pellegrini nazýva „fašistami“.

„Pellegrini voľby nevyhrá, ale po voľbách sa rozhodne, aká vláda vznikne, či to bude vláda so Šmarom alebo progresívnym Slovenskom a ďalšími partnermi,“ povedal politológ Michael Cirner. Pravda.

Nedávny prieskum vedenia Hlasu Denníka N ukázal, že 17 z 20 členov predstavenstva Páči sa mi to vstúpiť do vlády pod vedením Samar. Republikový líder, europoslanec Milan Uhrík, povedal, že strany, ktoré teraz odmietajú spoluprácu, po voľbách zmenia tón.

Prípadne by Samar mohla pozvať do vládnutia Kresťanskodemokratickú stranu KDH. Obe strany vedú kampaň proti právam LGBTQ+, no KDH spoluprácu so Smarom odmietlo pre jeho korupčné škandály.

READ  Nové údaje ukazujú hodnotu zahraničných študentov

Druhé Progresívne Slovensko má ešte menej možností. Podľa nedávneho prieskumu by mal byť bývalý premiér Igor Matovič (obyčajní ľudia) donútený vstúpiť do vlády bez splnenia jednej zo svojich podmienok, peňažného bonusu 500 eur za účasť vo voľbách.

Matovič a Pellegrini navyše odmietli vzájomnú spoluprácu.

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close