Veda

Najsilnejšia slnečná erupcia od roku 2017

Observatórium slnečnej dynamiky NASA zachytilo tento obrázok slnečnej erupcie 31. decembra 2023 – ako je vidieť v jasnom záblesku úplne vľavo. Obrázok ukazuje podskupinu extrémneho ultrafialového svetla, ktoré osvetľuje extrémne horúci materiál v plameni, ktorý je sfarbený do žlta a oranžova. Poďakovanie: NASA/SDO

Slnko vyžarovalo intenzívnu slnečnú erupciu s vrcholom o 16:55. ESTDňa 31. decembra 2023. NASAObservatórium Solar Dynamics Observatory, ktoré nepretržite monitoruje Slnko, zachytilo snímku tejto udalosti.

Slnečné erupcie sú silné výbuchy energie. Svetlice a slnečné erupcie môžu ovplyvniť rádiovú komunikáciu, elektrickú rozvodnú sieť, navigačné signály a predstavujú riziko pre kozmické lode a astronautov.

Tento záblesk je klasifikovaný ako záblesk X5.0. Trieda X označuje najintenzívnejšie plamene, zatiaľ čo číslo poskytuje viac informácií o jeho sile.

Silná slnečná erupcia v decembri 2023

Poďakovanie: NOAA Space Weather Prediction Center

Viac podrobností poskytlo Centrum predpovede vesmírneho počasia Národného úradu pre oceán a atmosféru:

Svetlice X5.0 (silný výpadok rádia R3). NOAA/SWPC oblasť 3536 došlo k 31/2155 UTC, Tento plameň pochádzal z rovnakej oblasti, kde 14. decembra 2023 vznikol plameň X2.8. Ide o najväčšiu erupciu pozorovanú od 10. septembra 2017, kedy došlo k erupcii X8.2. Aj keď je to nízka miera spoľahlivosti, modelovanie CME (koronálnej ejekcie hmoty) spojené s touto udalosťou určilo možnosť efektu blízkeho šoku v blízkosti Zeme už 2. januára. V reakcii na to sú na mieste hodinky s geomagnetickou búrkou G1 (Minor), platné do 2. januára.

Výrony koronálnej hmoty a slnečné erupcie

Výrony koronálnej hmoty a slnečné erupcie. Poďakovanie: Goddard Space Flight Center NASA/Mary Pat Hrebic-Keith

slnečné erupcie

Slnečné erupcie sú náhle a intenzívne výbuchy žiarenia vyžarované z povrchu Slnka, často v blízkosti jeho slnečných škvŕn. Tieto erupcie sú spôsobené uvoľnením magnetickej energie uloženej v atmosfére Slnka. Táto energia ohrieva solárny materiál na milióny stupňov, pričom vyžaruje gama žiarenie, röntgenové žiarenie a ultrafialové žiarenie.

READ  Nová štúdia varuje pred rizikami „patogénov putujúcich časom“

Slnečné erupcie sú klasifikované hlavne do troch kategórií na základe ich sily: C-trieda, M-trieda a X-trieda.

  • Svetlice triedy C: Sú to malé plamene s minimálnym dopadom na Zem. Sú bežné a môžu sa často vyskytovať počas období vysokej slnečnej aktivity.
  • Svetlice triedy M: Ide o stredne veľké erupcie, ktoré môžu spôsobiť krátke výpadky rádia na póloch a malé radiačné búrky, ktoré by mohli ohroziť astronautov.
  • Svetlice triedy X: Najintenzívnejšie typy, tieto erupcie môžu vyvolať celoplanetárne rádiové výpadky a dlhotrvajúce radiačné búrky. Často sú sprevádzané výronmi koronálnej hmoty (CME), ktoré môžu mať významný vplyv na zemskú magnetosféru a geomagnetické pole.

Každá trieda je desaťkrát výkonnejšia ako predchádzajúca a v rámci každej triedy je vylepšená stupnica od 1 do 9. Napríklad vzplanutie X5 je päťkrát intenzívnejšie ako vzplanutie X1.

NASA Solar Dynamics Observatory obieha okolo Zeme

Umelcova koncepčná snímka satelitu SDO obiehajúceho okolo Zeme. Poďakovanie: NASA

Observatórium slnečnej dynamiky NASA

NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) je vesmírna misia spustená vo februári 2010 ako súčasť programu Living with a Star (LWS). Primárnym cieľom SDO je pochopiť vplyv Slnka na Zem a blízkozemský priestor štúdiom slnečnej atmosféry v malých mierkach priestoru a času a na viacerých vlnových dĺžkach súčasne.

SDO je vybavený sadou nástrojov, ktoré poskytujú pozorovania pre úplnejšie pochopenie dynamiky Slnka:

  1. Atmospheric Imaging Assembly (AIA): Zachytáva snímky slnečnej atmosféry na viacerých vlnových dĺžkach, aby sa prepojili zmeny povrchu s vnútornými zmenami.
  2. Helioseizmický a magnetický zobrazovač (HMI): Študuje slnečné magnetické pole a vytvára údaje na určenie vnútorných zdrojov slnečnej variability.
  3. Experiment extrémnej ultrafialovej variability (EVE): Meria extrémne ultrafialové žiarenie Slnka s vysokou presnosťČo je dôležité pre pochopenie vplyvu na zemskú atmosféru.

Neustálym monitorovaním Slnka pomáha SDO vedcom dozvedieť sa viac o slnečnej aktivite a o tom, ako ovplyvňuje Zem, čo hrá kľúčovú úlohu v našej schopnosti predpovedať udalosti vesmírneho počasia.

READ  Tento keto systém pomohol jednej žene zhodiť 31 libier. za štyri týždne

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close