Veda

Argentínsky titanosaurus môže byť zatiaľ najstarším: Štúdia | Správy o Latinskej Amerike

20-metrová jašterica, objavená v Argentíne v roku 2016, patrí do Patagónie, ktorá sa datuje zhruba pred 160 miliónmi rokov.

Vedci v nedeľu uviedli, že obrovský dinosaurus v Argentíne je najstarším titanosaurom, ktorý sa potuluje pred 140 miliónmi rokov v súčasnej Patagónii.

Univerzita La-Matanza vo svojej analýze uviedla, že jašterica 65 metrov dlhá Ninjitan Zapatai bola objavená v roku 2014 v provincii Nuequen na juhozápade Argentíny.

„Hlavným významom tejto fosílie je okrem nového druhu titanosaura aj to, že ide o najstarší rekord pre túto skupinu na celom svete,“ uvádza sa vo vyhlásení výskumného pracovníka vedeckej rady z Consettu Pabla Galinu.

Titanosaury boli členmi skupiny sauropodov – obrovských jašteríc živiacich sa rastlinami s dlhými krkmi a chvostmi, ktoré boli pravdepodobne najväčšími zvieratami na zemi, ktoré mohli kráčať.

Podľa nového objavu žil titanosaurus dlhšie, ako sa doteraz myslelo – na začiatku kriedového obdobia, ktoré sa skončilo zánikom dinosaurov asi pred 66 miliónmi rokov.

Fosílie spred 140 miliónov rokov sú „skutočne veľmi zriedkavé“, uviedla Galina, hlavná autorka štúdie publikovanej v argentínskom vedeckom časopise Amghiniana.

Meno stvorenia bolo podľa argentínskeho paleontológa Sebastiana Epesteguia, prezývaného „El Ninja“ a technika Rogelia Japata.

READ  Vedci kritizujú Veľkú Barringtonskú deklaráciu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close