Svet

„Naše matky, naši otcovia“: Poľský súd odsúdil výrobcov na ospravedlnenie

Výrobcovia ZDF– oblasť Malita „Naše matky, naši otcovia“ sú zo súdu Poľsko Ospravedlnenia. Odvolací súd v Krakove však uviedol, že nemusíte platiť žiadne odškodné.

Ospravedlnenie by malo byť podľa poľskej spoločnosti PAP zverejnené na poľských televíziách a nemeckých kanáloch ZDF, ZDFneo a 3sat. Trojdielna vojnová dráma sa vysielala aj v poľskej televízii. Podľa súdu je verdikt nad produkčnou spoločnosťou UFA Fiction a ZF konečný.

V správach beletrie ZDF a UFA uviedli, že ľutujú, že súd nevenoval dostatočnú pozornosť umeleckej slobode. Po doručení písomného rozsudku chce niekto preskúmať dôvody a odvolať sa proti rozhodnutiu. Na tvorbe knihy pre niekoľko sérií sekcií sa podieľali známi špeciálni historici.

Prípad sa týka zobrazenia poľskej domácej armády (AK), podzemného ozbrojeného hnutia, ktoré sa počas druhej svetovej vojny postavilo proti nemeckým okupantom v Poľsku. Sťažoval sa poľský vojak z AK.

Teraz 96-ročný veterán a bývalý A.K. Konfederácia členov tiež obvinila fikciu ZDF a UFA z porušovania ich osobnostných práv v trojdielnom seriáli o Nemcoch z druhej svetovej vojny, ktorý sa prvýkrát vysielal v roku 2013. Preto existujú scény, v ktorých „naše matky, naši otcovia“ kritizujú poľskú civilnú armádu za zločiny proti židovskému ľudu.

V prvom prípade sa okresný súd v Krakove výrobcom série z roku 2018 ospravedlnil a priznal im náhradu škody 20 000 automatov (v prepočte asi 4 500 eur). Výrobcovia sa proti tomu odvolali.

Odvolací súd teraz nespochybňuje úlohu Nemcov pri nacistických zločinoch a ich zodpovednosť za holokaust, ani to, či na póly mala vplyv nemecká okupácia. Postavy filmu sú tiež imaginárne a nemožno ich stotožniť s ľuďmi, ktorí tam žijú.

Film má však biele a červené brnenie a film „A.K.“ Ukazuje stranu s nápisom a vysvetľuje, že predstavitelia tejto organizácie „nenávideli Židov, boli im ľahostajní a infiltrovali sa do antisemitského postoja“. Tento postoj filmárov vedie k tomu, že domáca armáda sa považuje za výtvor, ktorý dominuje antisemitskému postoju. Súd rozhodol, že sa tým porušili hranice slobody prejavu.

READ  V skutočnom živote sa dvojčatá stretávajú v „rodičovskej pasci“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close