Svet

„Nevedia, kto sme“: Zuma sa vyhráža žalobou proti IEC kvôli „veľkým hlasom“ MK

Líder strany MK Jacob Zuma povedal, že založiť stranu bol jeho nápad. (Alphonsa Nagunjana/News24)

  • Jacob Zuma hovorí, že jeho strana bude pre IEC „veľkým problémom“..
  • Bez poskytnutia akýchkoľvek dôkazov Zuma povedal, že jeho strana vyhrala národné a provinčné voľby.
  • Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o všeobecných voľbách v roku 2024 v centre volieb News24.

Líder strany uMkhonto weSizwe Jacob Zuma varoval IEC, že jeho strana „nevie, z čoho je vyrobená“ a „urobí niečo, čo ešte nikdy neurobila“: vznesie obvinenie proti volebnej komisii.

V prejave k svojim voličom mimo volebného tribunálu na Najvyššom súde Gauteng v Johannesburgu Zuma bez akéhokoľvek dôkazu tvrdil, že novovytvorená strana úplne vyhrala celoštátne voľby v roku 2024.

„Dôkladne sme viedli kampaň. Juhoafričania v nás verili,“ povedal Zuma.

Zuma sa v pondelok postavil pred súd pre právnu námietku, ktorou sa domáhal opätovného dosadenia zakladateľa MKB Jabulaniho Khumala do funkcie lídra strany. Rozsudok vo veci bol odložený.

Zuma alebo M.K. News24 prijal redakčné rozhodnutie, že nebude opakovať netestované obvinenia strany z manipulácie s hlasovaním, kým budú vyšetrované.

Čítať | „Extrémne zápalové“: Zumove komentáre nespĺňajú prah zápalu, hovorí odborník

„Kde získa DA toľko hlasov? Kde získa ANC tieto hlasy, pretože nás prevyšuje MKP?“ spýtal sa.

„Odvolali sme sa ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledkov. Po vypočutí našej sťažnosti sa IEC ponáhľala s vyhlásením výsledkov. Chcem im povedať, aby nerobili chyby skôr, ako napravia chybu, ktorú sme ukázali.“

Výsledky sa však vyhlasujú vždy cez víkend po voľbách a nič nenasvedčuje tomu, že by IEC s vyhlásením uponáhľala.

Nahnevaní členovia strany uMkhonto weSizwe (MK) d

Pred Najvyšším súdom v Gauteng sa v pondelok rozmohli emócie, keď členovia strany uMkhonto weSizwe (MK) pri odchode zo súdu urážali zakladateľa strany MK Jabulaniho Khumalu a hádzali po ňom rôzne predmety. (Alphonsa Nagunjana/News24)

„Tlačia na nás. Nenecháme túto vec ísť. Pôjdeme s nimi pomaly. V Južnej Afrike sme šikovní. Neustúpime.“

Bývalý prezident povedal, že strana MK sa chystá vzniesť obvinenie proti IEC.

„Zachovajme pokoj a vysporiadajme sa s nimi, kým sa záležitosť neskončí.

„IEC sa chystá prepočítať naše hlasy. Sú to naše hlasy, nie hlasy IEC,“ povedal Zuma.

Strana MK a jej priaznivci vedú konzistentný príbeh zameraný na IEC – a predlžujú samotný volebný proces od začiatku tohto roka.

Čítať | Stúpenci MK stupňujú útoky na IEC, čím podkopávajú dôveru voličov

Vo svojom prejave pred súdom Zuma, ktorý počas súdneho sporu zaspal, vyzval svojich voličov, aby počúvali svojich lídrov.

„Nechceme, aby ľudia umierali, chceme im to ukázať [the IEC] Že sme Juhoafričania. Opravme ich… sme číslo jedna. Dali sme veľké hlasy. Na tejto záležitosti v tichosti pracujeme. Tieto voľby sme vyhrali. Chceme vládnuť tejto krajine tak, ako chceme,“ hneval sa Zuma.

Jabulani Khumalo, zakladateľ strany uMkhonto weSizwe (MK), odišiel zo súdu s úsmevom na chvíľu predtým, ako ho nahnevaní členovia MKP ponížili. (Alphonsa Nagunjana/News24)

Bývalý prezident Jacob Zuma naďalej spieva U

Bývalý prezident Jacob Zuma spieva pred najvyšším súdom v Gauteng po prerokovaní naliehavej petície proti nemu a jeho MK. (Alphonsa Nagunjana/News24)

Neposkytol však žiadne dôkazy na podporu niektorého zo svojich tvrdení.

Zuma niekoľkokrát udrel do prezidenta Cyrila Ramaphosu a povedal, že nebude hlasovať za lídra, ktorý „schováva peniaze pod matracom“, čo je odkaz na korupciu Fala Fala.

READ  USA vyžadujú negatívne testy na Covid pre cestujúcich z Číny

„Povedal som, že neodstúpim z ANC. Musia vedieť, že som preč.“ [from the ANC]. Milujem jej členov, ale nenávidím jej vodcov. Nie sme v tejto hre noví. mám uši [within the ANC]Povedali mi to [senior ANC leaders] Bojujú medzi sebou. To, čo som počul z mojich zdrojov, je desivé.

„Ich vodca [President Cyril Ramaphosa] Rád sa pridáva k ľuďom [the DA] Bojovali sme za slobodu. „Ostatní lídri sú proti nemu a nechcú ísť touto cestou,“ povedal Zuma.

Zuma povedal, že MKP bol jeho duchovným dieťaťom.

Člen MKP drží pred Ka drevenú kopiju

Člen MKP drží v pondelok pred vrchným súdom Gauteng drevenú kopiju. (Alphonsa Nagunjana/News24)

„Keď som si všimol, že ANC nepočúva, keď sme sa snažili upokojiť,​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ a a a a

„Všetko som si zmapoval sám. Stretol som sa aj s Jabulanim Khumalom, jeho bratom a kamarátom. Povedal som im, že nemôžem ísť a zaregistrovať stranu. Povedal som im, že chcem založiť novú stranu s názvom uMkhonto weSizwe Party.“ „povedala Zuma.

Čítať | Polícia KZN, obyvatelia sa pripravujú na júlové nepokoje 2.0 po Zumových vyhrážkach

„Nemohol som stranu zaregistrovať nezávisle, pretože členovia ANC to vedeli. Presvedčil som Khumala, jeho priateľa a brata, aby zaregistroval MKP ako vodcov ANC, čo nám bránilo starať sa o naše plány.“

„Kumalo raz za mnou prišiel s tým, že sa ľudia pýtajú, kto je. Poradil som mu, aby mlčal. Ak zotrvajú, nech im povie, že za našou novou stranou stojí Jacob Kedlihlegisa Zuma.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close