Svet

Nórsko, Írsko, Španielsko, aby uznali štát Palestína; Izrael povoláva poslov

„Bod otáčania“

Hamas tento krok vo vyhlásení privítal ako „dôležitý krok k presadeniu nášho práva na našu pôdu“, zatiaľ čo vysoký člen politického úradu Hamasu Bassem Naim uviedol, že tento krok bol spôsobený „statočným odporom palestínskeho ľudu“. Znamenalo by to „bod obratu v medzinárodnej pozícii k palestínskej otázke“.

Organizácia pre oslobodenie Palestíny, ktorá je medzinárodne považovaná za jediného legitímneho zástupcu palestínskeho ľudu, privítala tieto kroky ako „historické chvíle, v ktorých slobodný svet víťazí za pravdu a spravodlivosť“, napísal Hussein al-Sheikh, generálny tajomník výkonného výboru OOP. Na platforme sociálnych médií X.

Po desaťročia sa formálne uznanie palestínskeho štátu považovalo za koniec mierového procesu medzi Palestínčanmi a ich izraelskými susedmi.

Spojené štáty a väčšina západoeurópskych krajín uviedli, že sú ochotné jedného dňa uznať palestínsky štát, ale nie skôr, ako sa dosiahne dohoda o chúlostivých otázkach, ako sú konečné hranice a štatút Jeruzalema.

Po útokoch Hamasu zo 7. októbra a izraelskej odvetnej kampani v Gaze však diplomati prehodnocujú kedysi kontroverzné myšlienky.

V roku 2014 sa Švédsko, ktoré má veľkú palestínsku komunitu, stalo prvým členom EÚ v západnej Európe, ktorý uznal palestínsky štát.

Predtým ju uznalo šesť európskych krajín: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko.

Podľa údajov agentúry AFP na základe oficiálnych izraelských údajov zabila ofenzíva Hamasu zo 7. októbra viac ako 1170 ľudí, väčšinou civilistov.

Hamas tiež zajal 252 rukojemníkov, z ktorých 124 je v Gaze, a armáda tvrdí, že 37 zahynulo.

Izraelské odvetné útoky zabili v Gaze najmenej 35 647 ľudí, väčšinou civilistov, uviedlo ministerstvo zdravotníctva na území spravovanom Hamasom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close