Svet

Osobitný vyslanec OSN vyzval na väčšiu medzinárodnú pomoc na obnovenie mieru v sudánskom Dárfúre

Sudánsky vyslanec OSN požaduje väčšiu medzinárodnú pomoc na obnovenie mieru v Dárfúre Podľa XinhuaOsobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Sudán a prezident UNICEF Volcker Berthes zhodnotil úsilie UNITOMu v prioritných oblastiach určených Bezpečnostnou radou OSN vrátane mierových rozhovorov, dohľadu nad prímerím a pomoci pri ochrane verejnej bezpečnosti.

Generál Abdel Fattah al-Burhan, predseda sudánskej zvrchovanej rady, zriadil 30. júna stály výbor pre prímerie v sudánskom regióne Dárfúr spolu s rezortnými výbormi pre niekoľko štátov Dárfúr. V súlade s týmito podmienkami a mierovou dohodou Juba bude UNITAMS pôsobiť ako predseda týchto výborov.

OSN vyzýva na mier v Dárfúre

Výsledkom bolo, že UNITAMS oficiálne spustil Stálu komisiu prímeria, ktorá 5. a 6. septembra začala proces technických konzultácií v Chartúme a dokázala spojiť všetkých členov armády, ozbrojených síl a ďalších skupín. Zainteresované strany budú diskutovať o konkrétnych spôsoboch integrácie procesu konštruktívneho prímeria.

Perth uviedol, že strany UNITAMS jasne uviedli, že očakávajú technickú a finančnú pomoc globálneho spoločenstva pri vykonávaní bezpečnostných postupov. Členské štáty OSN by sa podľa neho nemali báť prístupu k zdrojom, ak chcú v Dárfúre bezpečnosť a stabilitu. Vyzval Sudán, aby prevzal zodpovednosť za bezpečnostnú situáciu a hľadal medzinárodnú podporu.

Osobitne poznamenal, že ciele výboru pre trvalé prímerie boli vynikajúce, ale trochu scestné. Perth na druhej strane vysvetlil, že zatiaľ čo úloha a účel skupiny prispievať k stabilite Dárfúru, ako je sledovanie, podávanie správ a vyjednávanie a zmierovacie úsilie, je jasná, neposkytujú fyzickú ochranu, kým sú stále súčasťou procesu.

Pokračujúce opakovanie násilia v sudánskom regióne Dárfúr v dôsledku toho zdôrazňuje dôležitosť posilnenia sudánskych orgánov a aktivácie spoločných bezpečnostných síl. Povedal, že trvalé prímerie nemôže byť alternatívou k týmto jednotkám a že je to ich bezpečnostná povinnosť.

(Obrázok: AP / Twitter / @volkerperthes)

READ  Vietnam zmobilizoval viac ako 650 000 vojakov proti blížiacej sa búrke

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close