Hlavné správy

Nová slovenská vláda pod vedením populistu Roberta Figa získala povinné hlasovanie o dôvere

BRATISLAVA – Nová slovenská vláda na čele s populistickým premiérom Robertom Ficom získala v utorok v parlamente povinnú dôveru po ukončení vojenskej pomoci Ukrajine.

78 zo 143 poslancov v 150-člennom parlamente hlasovalo za vládu troch strán, ktorá zložila prísahu 25. októbra.

Fico sa vrátil k moci a získal aj štvrté funkčné obdobie premiéra po tom, čo vyhrala jeho korupciou pošpinená ľavicová strana Smr alebo Smer. Parlamentné voľby na Slovensku sú 30. septembra V ten deň Proruská a protiamerická stránka.

Figo vytvoril parlamentnú väčšinu Podpísanie koaličnej vládnej zmluvy s ľavicovou stranou Hlas alebo Hlas a ultranacionalistickej Slovenskej národnej strany.

Ficovo víťazstvo môže znamenať dramatický posun v zahraničnej politike krajiny a deformovať ju Slabá jednota v EÚ a NATO.

Slovensko, krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, ktorá má spoločnú hranicu s Ukrajinou, je verným podporovateľom Kyjeva od ruskej invázie vo februári minulého roka, keď darovalo zbrane a otvorilo svoje hranice utečencom utekajúcim pred vojnou.

Fico zastavil vojenskú pomoc. Je tiež proti sankciám EÚ voči Rusku a chce zabrániť vstupu Ukrajiny do NATO.

Ficovi kritici sa obávajú, že jeho návrat k moci by mohol viesť Slovensko k tomu, že po vzore Maďarska za premiéra Viktora Orbána upustí od svojich prozápadných smerov aj inak.

Fico sa zaviazal presadzovať „suverénnu“ zahraničnú politiku, zaviazal sa k tvrdému postoju voči migrácii a mimovládnym organizáciám a viedol kampaň proti právam LGBTQ+.

Ministerstvo zdravotníctva po hlasovaní oznámilo plány na zrušenie nariadenia predchádzajúcej vlády, ktoré uľahčovalo proces zmeny pohlavia. Po tom, čo boli v októbri minulého roka zastrelení dvaja gayovia pred barom obľúbeným LGBTQ+ komunitou v hlavnom meste Bratislava, komunita požiadala o zjednodušený proces.

V oblasti korupcie niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí riešia takéto prípady, dostali príkaz zostať doma alebo byť prepustení a vláda okrem iných zmien v právnom systéme plánuje zmierniť tresty za korupciu.

READ  Používanie novej „čakárne“ nových vakcín sa oneskoruje

Od nástupu predchádzajúcej vlády v roku 2020 po protikorupčnej kampani k moci boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených so Smrťou. Niektoré prípady stále prebiehajú.

Fico a jeho bývalý minister vnútra Robert Kaliňák čelili vlani trestnému stíhaniu za zneužitie právomoci zosnovania zločineckej skupiny. Kaliňák je v novej vláde ministrom obrany.

Figo, známy svojou brutalitou voči novinárom, označil veľkú televíznu sieť, dve celoštátne noviny a internetovú spravodajskú webovú stránku za svojich nepriateľov a povedal, že sa s nimi nebude stýkať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close