Hlavné správy

Východné štáty NATO chcú lepšiu ochranu pred alianciou

Bukurešť – Vo svetle zdĺhavej ruskej vojny proti Ukrajine viedli niektorí lídri NATO vo východnej časti aliancie v piatok v Rumunsku pred veľkým summitom NATO koncom tohto mesiaca a naliehali na NATO, aby zvýšilo svoju bezpečnosť.

Piatkový samit v Bukurešti poskytol východným členom NATO platformu na diskusiu o regionálnych bezpečnostných otázkach a na vybudovanie jednotného hlasu v rámci 30-člennej bezpečnostnej aliancie. Zúčastnilo sa Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko, Estónsko, Lotyšsko a Litva.

„Musíme sa uistiť, že NATO je pripravené efektívne reagovať a zmerať hrozby, ktorým čelí,“ povedal novinárom po piatkovom stretnutí rumunský prezident Glas Ihanis. „Aliancia môže chrániť každý centimeter svojho územia.“

„Rozhodnutím, o ktoré sa budeme usilovať, je integrovaná prítomnosť NATO na východe, jednotná a súdržná, silná, spoľahlivá a stabilná, najmä v Čiernom mori – veľmi zraniteľnom voči hrozbám Ruska,“ dodal Iohanis.

Reklama

Tri členské štáty NATO – Bulharsko, Rumunsko a Turecko – sa nachádzajú na čiernomorskej hranici, ktorá sa stala veľkým bojiskom na Ukrajine.

NATO sa chystá na konci júna v Madride usporiadať summit „strategickej koncepcie“, aby znovu potvrdil svoje hodnoty a poslanie a načrtol budúce ciele.

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok povedal, že „verí, že prítomnosť USA sa v našej časti Európy zvýši“ a chce, aby sa počet vojakov NATO zvýšil v každej východnej krajine.

„Chceme rozšíriť predsunutú predsunutú prítomnosť, ktorú dnes máme vo východnej časti NATO,“ povedal.

Duda povedal, že v brigádnej skupine je 3000 vojakov, čo by znamenalo „významné a viditeľné posilnenie“.

Po ruskej invázii na Ukrajinu NATO posilnilo svoju prítomnosť na východe pridaním štyroch medzinárodných vojnových tímov do Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. To zvyšuje celkový počet bojových jednotiek šírených od Čierneho mora na juhu po Baltské more na severe na osem.

READ  Proizraelskí právnici vyzývajú krajiny, aby opustili antisemitskú konferenciu OSN

Reklama

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg bol pripravený pripojiť sa k lídrom v Bukurešti a pripojiť sa k fóru prostredníctvom videa po tom, čo trpel singles. Stoltenberg zdôraznil dôležitosť pokračujúcich výdavkov na obranu pre východných lídrov a ocenil, že „mnohí z nich prekračujú alebo prekračujú cieľ 2 % HDP na výdavky na obranu“.

Ayohanis vyjadril podporu „posilňovaniu vzťahov NATO s partnermi v regióne hlboko vystavenom ruskému tlaku a agresii“ a vyjadril podporu „politike otvorených dverí NATO a úsiliu Švédska a Fínska o vstup do NATO.

„Integrácia týchto štátov prispeje k posilneniu bezpečnosti celej aliancie,“ povedal.

Počas studenej vojny bola skupina deviatich východných krajín v Bukurešti, ktorú v roku 2015 spustili Rumunsko a Poľsko, pod kontrolou Moskvy a tri pobaltské štáty boli pripojené k Sovietskemu zväzu. Dnes sú všetci členmi NATO a Európskej únie.

Reklama

___

Dumitroch prispel z Bukurešti; McGrath Sikisora, prispel z Rumunska; Prispela Monica Sislowska z Varšavy v Poľsku.

___

Sledujte spravodajstvo AP o vojne na Ukrajine na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Copyright 2022 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close