Ekonomika

Nový slovenský reaktor nútený odložiť výrobu elektriny – EURACTIV.com

Novopostavená jadrová elektráreň Mochovce, tretia v krajine, musela odložiť výrobu elektriny pre technickú poruchu, ktorá finančne zaťažila majiteľa elektrárne.

Niekoľko dní po dosiahnutí minimálneho kontrolovaného uvoľňovania technici pri tlakových skúškach objavili malú netesnosť. V reaktore už prebiehala reťazová štiepna reakcia, hoci výkon reaktora bol veľmi blízko nule.

„Pri skúške pretlakovania bola zistená malá netesnosť v hornom reaktorovom bloku. Po analýze situácie sme sa rozhodli pre reorganizáciu tejto časti technológie,“ povedala pre TV Markíša Oká Paková, hovorkyňa prevádzkovateľa elektrárne Slovenských elektrární.

„Budúci týždeň pokračujeme v spúšťaní jednotky a testoch fyzického spúšťania. Prvá etapa a napojenie na etapu je naplánované na polovicu januára,“ dodal.

Opravy však zdržia výrobu elektriny na 3. bloku minimálne o niekoľko týždňov, možno aj mesiacov. To by mohlo spôsobiť finančné problémy pre Slovenský Elektron, ktorý čiastočne vlastní taliansky energetický gigant Enel a EPH českého miliardára Daniela Kredynského.

Po dokončení tretieho bloku sa Slovensko stane čistým exportérom elektriny, pričom po dokončení štvrtého bloku elektrárne v roku 2024 sa očakáva ešte vyšší export.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

READ  Emisie skleníkových plynov v EÚ sa približujú k úrovniam pred pandémiou Covid

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close