Svet

Núdzové situácie a evakuácie v Austrálii v dôsledku povodní Teraz

V dôsledku silných dažďov museli domy v juhovýchodnej Austrálii čeliť záplavám a hrádzi. Úrady v austrálskom štáte Nový Južný Wales vyhlásili v nedeľu výnimočný stav a podľa rôznych austrálskych médií evakuovali niekoľko miest a obcí.

Vyhlásením stavu núdze sa uvoľnia peniaze vyčlenené špeciálne pre takéto prípady. Zatiaľ nie je známe, či nedošlo k obetiam v dôsledku nepriaznivého počasia, na niektorých miestach za 24 hodín pršalo 249 mm dažďa. Nadšenec vodných športov je však od soboty nezvestný.

Priehradu Vararakamba zaplavilo vo štvrtok po prvý raz od roku 2016 viac ako 250 mm dažďa. Dedinu Picton museli evakuovať kvôli povodniam v hlavnom vodnom zdroji metropoly Sydney.

Austrálski úradníci sa obávajú, že by ďalšie priehrady mohli byť zatopené. Obyvatelia v blízkosti priehrady Lower Mooney Dam by preto mali byť pripravení na evakuáciu.

V noci zo soboty na nedeľu bolo prijatých asi 600 žiadostí o pohotovostné služby, z toho viac ako 60 zasiahnutých povodňami. Ako rýchlo dokáže voda vyroniť slzy, utopiť cesty a poškodiť infraštruktúru, s výnimkou domov a stromov v televízii a sociálnych sieťach. Asi sto táborov muselo byť evakuovaných v blízkosti rieky Hastings.

Dom sa vznáša neďaleko rozvodnenej rieky Manning v Novom Južnom Walese. (Obrázok: Tanya Cross)

Silný dážď bude pokračovať až do stredy

Meteorológovia očakávajú v Novom Južnom Walese minimálne do stredy dažde, v nedeľu miestami až 200 milimetrov. Hlavné mesto štátu Sydney má dostatok vetra. Oblasti okolo mesta s asi 5 miliónmi ľudí boli zasiahnuté povodňami.

Obyvateľom Nového Južného Walesu sa odporúča, aby zostali v interiéroch. Susedný Queensland poskytol pohotovostnú pomoc. Úrady predpokladajú nápravu škôd spôsobených búrkou minimálne do Veľkej noci.

Varovania o počasí v severnej Austrálii a Queenslande

Austrálska meteorologická agentúra varovala, že severnú oblasť juhoaustrálskeho štátu a juhovýchodné pobrežie Queenslandu čaká v nedeľu tiež nepriaznivé počasie. V strednej Austrálii bude pravdepodobne pršať 60 mm dažďa.

READ  Prečo India nezískala „klimatické voľby“, ktoré potrebovala, napriek smrteľnej vlne horúčav?

Sopečný región strednej Austrálie za posledných 24 hodín už prijal 59 milimetrov zrážok. Prijíma viac ako 20 percent priemerných 271 milimetrov zrážok v regióne ročne.

Hotham Creek v Queenslande severne od Nového Južného Walesu v nedeľu za hodinu pršalo 113 milimetrov zrážok. Na oblasti vnútrozemského Queenslandu za hodinu pršalo 82 milimetrov zrážok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close