Hlavné správy

Obrazy ako globálny veľvyslanec. Nová umelecká mozaiková kniha rozpráva príbeh Slovenska

Nápad ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka o kultúrnej diplomacii je v knihe výtvarných umení zo zbierky Národnej galérie.

Veľkosť písma:A|A+

Vedľa obrazu tatrovky je obraz roľníka v ľudovom kroji s párom volov, vysoké Tatry či ľudové ornamenty v pozadí skutočne spochybnené ideológom Júliusom Kollárom. Martin Barr, súčasný fotograf Boris Nameth, maľuje obraz dvoch tankov niekde na východnom Slovensku v kontrastnom tóne, s jedinečným štetcom slávneho Martina Benku, zápas vidieckych Slovákov o lepší život.

Každé z týchto vynikajúcich diel publikovaných v Slovenskej knihe umenia v Slovenskej národnej galérii môže stáť samostatne a spájať ich do jednej bohatej vizuálnej mozaiky vytvárajúcej hlboký a živý obraz Slovenska.

„Táto kniha nie je len jednou z mnohých kníh o umení,“ povedal minister zahraničných vecí Evan Gorko začiatkom decembra na krste knihy. „Toto je kniha o Slovensku, ktorá prostredníctvom umenia rozpráva príbeh našej krajiny.“

416-stranovú knihu teraz poslali na slovenské veľvyslanectvá po celom svete s cieľom propagovať Slovensko a zvýšiť záujem o krajinu v zahraničí.

Robiť diplomaciu prostredníctvom umenia

Horlivý zástanca kultúrnej diplomacie navrhol vydať reprezentatívnu knihu o kvalitných slovenských artefaktoch zvečnených časom a zbierkach Slovenskej národnej galérie (SNG).

„Nie je nič lepšie ako kultúra a vynaliezavosť našich umelcov, aby zaujali Slovensko, vyvolali emócie a urobili nás nezabudnuteľnými vo svete,“ povedal.

SNG, najvýznamnejšia galéria na Slovensku, prácu privítala a Múzeu epidemiológie venovala projektu nečakaný čas a pozornosť.

„Obrazy sú univerzálnymi vyslancami; Myšlienka našej publikácie vychádza z tohto presvedčenia,“ povedala Alexandra Kusha, generálna riaditeľka SNG a spoluautorka knihy. „Vytvorili sme vizuálny atlas – malý prechod od dejín umenia k vizuálnej kultúre.“

Irónia namiesto pocitu

Kurátorkami sú Alexandra Homolová a Pavlina S. Spolu s Morohákovou vybrali okolo 600 diel. Zamerali sa na moderné a súčasné umenie, aby v knihe dominovali, keďže staré umenie tvorí len malú časť zbierky SNG.

READ  Rada bezpečnosti uznáva slovenského Kubiša ako nového líbyjského veľvyslanca

Neskočili do rozbehnutého vlaku slovenskej mytológie, ktorá bola úzko spätá s vidieckym životom a ľudovými rozprávkami. Skôr si vybrali diela, aby protirečili, porovnávali alebo kontextualizovali akúkoľvek emóciu. Vyberali si umelecké diela, ktoré obstáli v skúške času, a hoci slúžili rôznym režimom, nie pre svoje ideologické záväzky, ale pre ich nadčasové kvality.

„Pri zostavovaní tohto vizuálneho atlasu sme chceli, aby vizuálne informácie v umeleckom diele preložili skutočné umelecké dielo do pozadia,“ povedal Kusha. „Tento prístup pomohol vytvoriť lepší príbeh, zostaviť a skombinovať umelecké diela a pomôcť publiku zažiť kúzlo intimity, ktorá sa „náhodne“ objaví – hovorí cez obrázky.“

Slovensko v 21 kapitolách

400 umeleckých diel od 145 umelcov v tejto knihe pokrýva viac ako sto rokov Slovenska rozdelených do 21 kapitol. Tie, na rozdiel od ich poetických názvov, začínali krátkym a prízemným popisom danej témy. Napríklad kapitola o horách na Vysočine s názvom Ticho sa začína jednoduchou informáciou, že napríklad zábery Vysokých Tatier pokrývajú takmer 22 percent horských piesočných dún Slovenska.

Ďalšie kapitoly sú venované náboženstvu, napríklad fotografiám Martina Martinku, romantickému kultu vidieckeho ľudu a životu, ktorý predstavuje okrem iného fotografia zanikajúca čiernych domov pri murovaných rodinných domoch či klíma znázornená fotografiou. Scéna z Búry Williama Shakespeara Aleš Vodava.

Kapitola teraz alebo nie! Míľnik v dejinách Slovenska sa začína v auguste 1968 nezabudnuteľnou fotkou Ladislava Peilika odhaľujúceho odhalenú hruď v tanku v Bratislave. Kapitola Deep Woods ukazuje, že bývalý Ladislav Mednyansky a jeden z najtalentovanejších maliarov je vysoko uznávaný. Andrej Dbravský.

Iné zobrazujú industrializáciu a poľnohospodárstvo.

Kapitola venovaná obdobiu rokov 1948-1989, ktoré bolo za komunizmu, má názov Smutná ranná električka, názov básne kontroverzného básnika Miroslava Valka, populárnej rockovej piesne, ktorú v 70. rokoch zložila skladateľka Marion Varka a ktorú naspieval Paul Hummel. . . Kapitola dokonca začína fotkou Juraj Bárdoš Smutná žena sediaca v električke.

READ  ONLINE: DAC Dunajská Streda - ViOn Zlaté Moravce (futbal NAŽIVO dnes)

Video //www.youtube.com/embed/eBpBcHlhk30

Autori sa nevyhýbajú často počúvanému sloganu rozvoja Slovenska ako turistickej destinácie: má všetky miesta okrem mora. Kapitola o krajine bez mora obsahuje umelecké diela slovenských umelcov s námetom mora; Sen o tom, ako Slováci bijú o more, odhaľuje fotografia Anton Smotlock Štvorročné usmievavé robotníčky pádlujú vo vode na poľnohospodárskom družstve.

Do výberu finálnych diel sa aktívne zapojil aj milovník umenia Gorcock s citom pre súčasné umenie, ktorý si dokonca vybral aj umelecké dielo na obálku – biely otáznik na červenom pozadí Juliusa Collara.

„Všetky odpovede sú vo vnútri,“ povedal pri krste knihy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close