Svet

OBSE vyšle do volieb v USA iba 30 pozorovateľov

V noci z piatka na sobotu (19. 9.) zamrzne takmer na celom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pred nízkymi teplotami a prízemným mrazom.

Očakáva sa, že tridsať pozorovateľov mieri do Spojených štátov začiatkom októbra a zostanú tam až do 3. novembra, kedy sú naplánované prezidentské voľby.

Organizácia pôvodne plánovala vyslať do USA 100 dlhodobých a 400 krátkodobých pozorovateľov, pričom ich príchod sa mal začať tento mesiac.

Zdravotná bezpečnosť a cestovné obmedzenia si však vyžiadali zníženie tohto počtu na 30. OBSE v súvislosti s tohtoročnými voľbami v USA vyjadrila obavy, že „budú najnáročnejšie za posledné desaťročia“.

Podľa agentúry AP veľa štátov USA nedovolí pozorovateľom a ďalšie nechajú rozhodnutie na miestnych volebných orgánoch. Iba štáty Kalifornia, Missouri, Nové Mexiko a hlavné mesto Washington výslovne povolili činnosť medzinárodných pozorovateľov.

Misia USA pri OBSE požiadala o nasadenie pozorovateľov. Pozorovanie prípravy a priebehu volieb je súčasťou záväzkov zúčastnených štátov tejto organizácie.

OBSE verejne kritizuje volebný systém aj prostredníctvom amerických voličov, ktorí podľa neho nepriniesli rovnosť hlasov, ako by to dosiahli priame voľby.

READ  Singapur, aby sa zabezpečilo, že mušle sa nedovážajú z malajzijského Port Dickson: SFA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close