Svet

Obvinenia okresu Fulton proti Donaldovi Trumpovi v pondelok čelia veľkej skúškeCNN

Prokurátorka okresu Fulton Fannie Willis zverejní prvé podrobnosti o svojom rozsiahlom prípade boja proti podvodom proti bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, šéfovi jeho Bieleho domu Markovi Meadowsovi a 17 spoluobžalovaným na pojednávaní na federálnom súde v pondelok ráno.

Je to prvýkrát, čo na súde zazneli kľúčové argumenty v súvislosti so štyrmi trestnými prípadmi vznesenými proti Trumpovi v tomto roku.

Predmetom pojednávania, ktoré sa začne o 10:00, je Meadowsov návrh na postúpenie jeho prípadu federálnemu súdu a jeho odvolaniu, ale ide o viac – mohlo by to slúžiť ako miniproces. Budúcnosť prípadu okresu Fulton proti bývalému prezidentovi

Očakáva sa, že Willis predvedie žalobu, ktorú plánuje podať proti 19 spoluobžalovaným, pričom tlačí na volebných úradníkov v Gruzínsku, aby zverejnili niektoré dôkazy a právne argumenty o tom, prečo Trump a jeho spojenci porušili zákon. Výsledky za rok 2020.

Minister zahraničných vecí Gruzínska Brad Raffensberger, ktorý v januári 2021 dostal výzvu od Trumpa, aby „našiel“ hlasy, ktoré by zvrátili jeho stratu, bol predvolaný, aby svedčil, spolu s vyšetrovateľom vo svojej kancelárii a dvoma právnikmi, ktorí sa telefonátu zúčastnili. .

Tu je to, čo hľadať:

Meadows je jedným z niekoľkých obžalovaných, ktorí podali návrh na postúpenie svojich prípadov z gruzínskeho štátneho súdu na federálny súd a očakáva sa, že Trump podá podobný návrh.

Niekoľko ďalších obžalovaných, ktorí podali podobné oznámenia o zastavení šírenia, vrátane bývalého predsedu gruzínskej republikánskej strany Davida Shaffera a Kathy Latham, ktorí pracovali ako podvodní voliči, tvrdili, že konali podľa Trumpových pokynov.

Meadows tvrdí, že obvinenia proti nemu v Gruzínsku by mali byť zamietnuté na základe federálnej žiadosti o imunitu, ktorá sa za určitých okolností vzťahuje aj na jednotlivcov stíhaných alebo žalovaných za správanie údajne spáchané v mene vlády USA alebo spojené s ich federálnou pozíciou. .

READ  Princ Harry povedal, že Meghan Markle si myslela, že princ Andrew je kráľovniným asistentom

Aj keď čelí namáhavej bitke, aby posunula svoj prípad vpred, Meadows zostáva vo Willisovom prípade „jedinečná“, povedal Steve Vladek, analytik CNN a profesor na University of Texas School of Law.

„Ľudia by si mali dávať pozor, že ide o zvoníka,“ povedal Vladek a namiesto toho opísal spor ako „úvodnú salvu v dlhom a komplikovanom procedurálnom boji.“

Ak americký okresný sudca Steve Jones posunie nárok Meadows alebo iného obžalovaného na federálny súd, Willisov prípad to nakoniec nezabije.

Jednak nie je jasné, či sa k nemu na federálnom súde pripoja spoluobžalovaní Meadows, a aj keď sudca akceptuje tvrdenie Meadows, že jeho prípad by sa mal dostať na federálny súd, neznamená to, že Jones Meadows odkúpi. Argumenty na zamietnutie obvinení proti nemu.

Napríklad v prípade Trumpa v New Yorku, kde bol okresným prokurátorom Manhattanu obvinený z 34 falošných obchodných záznamov, federálny sudca odmietol ponuku bývalého prezidenta postúpiť prípad federálnemu súdu.

Zákony USA umožňujú obžalovaným v štátnych občianskoprávnych alebo trestných veciach posunúť tieto kroky na federálny súd, ak čelia obvineniam na základe správania, ktorého sa dopustili „pod farbou“ federálnej vlády.

Zatiaľ čo takéto akcie nie sú nezvyčajné v občianskoprávnych prípadoch proti súčasným a bývalým federálnym predstaviteľom, sú extrémne zriedkavé v trestných prípadoch, povedali právni experti CNN, čo znamená, že Jones by sa mohol sťahovať na neisté právne územie.

„Je to veľmi ojedinelý prípad, keď nie je veľa práva,“ povedal Vladek.

Meadows tvrdí, že federálny súd by mal zamietnuť obvinenia proti nemu podľa klauzuly o nadradenosti ústavy, pretože správanie, ktoré je základom obvinení, bolo vedené v rámci jeho povinností blízkeho Trumpovho poradcu Bieleho domu.

„Ak by sa pán Meadows nezúčastňoval na stretnutiach Oválnej pracovne alebo by odmietol zorganizovať stretnutia či telefonáty medzi prezidentom a hlavami vlád, narušilo by to jeho schopnosť poskytovať dôverné a dôverné rady, ktoré musí poskytnúť náčelník štábu.“ Právni zástupcovia Meadows napísali v súdnom podaní.

READ  V areáli EMÚ prebieha päť stavebných projektov

Okrem Meadowsovej účasti na telefonáte s Raffenspergerom sa Willis údajne spýtal predstaviteľa Bieleho domu na jeho prekvapivú návštevu volebného auditu v Atlante a na to, ako Meadows a Trump zostavili poznámku. Narušiť hlasovanie o potvrdení volieb v Kongrese 6. januára 2021.

„Na to, aby Meadows prevrátil, by musel presvedčiť súd, že nezastupuje osobné záujmy Donalda Trumpa, keď klope na dvere impeachmentu,“ povedal Lee Kowarsky, profesor práva a expert na právo impeachment z Texaskej univerzity. .

Vo svojej odpovedi na Meadowsove podania sa Willis opieral o federálny zákon známy ako Hatch Act, ktorý bráni vládnym úradníkom využívať ich federálny úrad na politické aktivity vrátane správania súvisiaceho s kampaňou. Tvrdí, že Meadows bol zapojený do nátlakovej kampane proti volebným úradníkom v Gruzínsku, čo mu ako federálnemu úradníkovi nie je dovolené, a preto nemá nárok na federálnu imunitu.

Rámcovanie Hatch Act bolo „dobrým spôsobom, ako vysvetliť, že konal mimo rozsahu svojich oficiálnych povinností,“ povedal Kowarsky a dodal, že Willis nemusel dokazovať, že Meadows porušil federálny zákon, aby vyhral spor.

Willisove príspevky v spore vyzerajú ako strela cez luk na Trumpa a akýkoľvek jeho pokus s podobnými tvrdeniami.

„Posúdenie činov uvedených v obžalobe jasne ukazuje, že všetky mali za cieľ ‚zasahovať alebo ovplyvniť‘ prezidentské voľby v Gruzínsku a inde spôsobom, ktorý by nejakým spôsobom zmenil pána Trumpa z neúspešného kandidáta na úspešného. .“ Informoval o tom okresný zberateľský úrad. „Konania sú presne tým typom konania, ktoré už iné súdy označili za ,,neoficiálne“, a teda mimo farby kancelárie obžalovaného.“

Kľúčoví svedkovia môžu zaujať stanovisko

Jones, ktorý bol vymenovaný za Baracka Obamu, ukázal, že sa chce vyhnúť cirkusu, pričom argumenty Meadows neobmedzuje, povedal Vladek. Tým, že prísne dodržiaval už vydané príkazy sudcu, príslušné zákony a judikatúru, efektívne posunul konanie.

Vladek povedal, že sudca „zahŕňa do knihy, rýchlo a pokojne.“

Súdny proces by však mohol obsahovať niekoľko odhaľujúcich momentov, pretože sa zdá, že Willis sa pripravuje postaviť niekoľko svedkov na nátlakovú kampaň, z ktorej sú Trump a Meadows obvinení, že žiadal volebných úradníkov v Gruzínsku.

Okrem Raffensbergera Willis predvolal Francisa Watsona, hlavného vyšetrovateľa úradu ministra zahraničných vecí štátu Georgia. Podľa obžaloby veľkej poroty Meadows zorganizoval telefonát medzi Trumpom a Watsonom a poslal Watsonovi SMS, aby ponúkol Trumpovi financovanie kampane na urýchlenie kontroly hlasovania v okrese Fulton.

Willis tiež predvolal dvoch právnikov, ktorí boli na telefonáte Trump-Raffensberger v Trumpovom mene: Kurta Hilberta a Alexa Kaufmana.

„Ústredná otázka znie: Konali Meadows a Trump v kontexte svojich federálnych pozícií, alebo boli kandidátmi na pracovníkov úradu či kampane pôsobiaci v štáte Georgia?“ Uviedol to Elliott Williams, právny analytik CNN a bývalý predstaviteľ ministerstva spravodlivosti. „Raffensberger by prišiel svedčiť a povedal: ‚Myslím si, že títo ľudia možno konajú v mene kampane, nie v mene prezidenta.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close