Svet

Od ara až po kraby, divoká zver čelí hrozbám masiek

Na tejto fotografii zhotovenej 13. mája 2020 Gary Stokes, zakladateľ spoločnosti Ocean Asia Environment Group, predstavuje masky, ktoré objavil na pláži v rezidenčnej štvrti Discovery Bay na ostrove Landau v Hongkongu. Ochrancovia životného prostredia varujú, že nosenie masky počas infekcií korónovými vírusmi predstavuje novú hrozbu pre voľne žijúce zvieratá, pretože ľudia do veľkej miery odmietajú bezpečnostné vybavenie. Anthony Wallace, AFP

KUALA LUMPUR: Masky, ktoré pomohli zachrániť životy počas vypuknutia korónového vírusu, predstavujú nebezpečnú hrozbu pre divokú prírodu. Vtáky a morský život sú uväznení v mnohých odpadkových biotopoch.

Jednorazové chirurgické masky boli roztrúsené po chodníkoch, vodných cestách a plážach po celom svete, odkedy krajiny začali nútiť ich použitie na verejných miestach, aby spomalili šírenie epidémie.

Tenké ochranné materiály sa po opotrebovaní môžu rozkladať stovky rokov.

„Masky nikdy nezmiznú – ale keď ich vyhodíme, tieto látky sú škodlivé pre životné prostredie a zvieratá, ktoré zdieľajú našu planétu,“ uviedla pre AFP Ashley Fruno zo skupiny PETA Animal Rights Group.

McCoxa našli v horách pred malajzijským hlavným mestom Kuala Lumpur žuť staré a vyradené masky, čo pre opice menej dusí.

Pri incidente, ktorý sa dostal na titulné stránky Veľkej Británie, zasiahla RSBCA v meste Chelmsford až na týždeň tyč jednorazových masiek do nohy.

Charita pre dobré životné podmienky zvierat bola varovaná, keď bol vták nájdený, nepohyblivý a stále nažive, a predtým, ako ho odviezli, previezli ho na ošetrenie do nemocnice s divočinou.

“Bolo jasné, že maska ​​bola chvíľu zapnutá a že sa mu okolo nôh sťahovali elastické pásky, pretože jeho kĺby boli opuchnuté a boľavé,” uviedol inšpektor RSBCA Adam Jones.

Zakážte matné remene

Zelené skupiny vidno vstupovať do už znečistených morí a riek, pretože sú obozretní pred záplavou použitých masiek, latexových rukavíc a iných bezpečnostných prostriedkov.

Podľa environmentálnej skupiny Oceans Asia sa do svetových oceánov vlani dostalo viac ako 1,5 miliardy masiek, ktoré obsahovali asi 6 200 ton znečistenia morskými plastmi.

Už existujú náznaky, že masky môžu zosilniť hrozby pre morský život.

Dozorcovia v Brazílii našli telo tučniaka umývaného na pláži a jedného našli v žalúdku iného, ​​zatiaľ čo iného našli mŕtveho tučniaka uloveného pri pobreží Miami.

READ  Koronavírus na Slovensku dnes (novinky a vývoj Covid-19)

Francúzski bojovníci za operáciu Mer Probre našli v septembri mŕtveho kraba uväzneného v rybníku so slanou vodou neďaleko Stredozemného mora.

George Leonard, hlavný vedec mimovládnej organizácie Ocean Conservancy v Spojených štátoch, tvrdí, že masky a rukavice sú pre morský život „obzvlášť zložité“.

„Keď sa tieto plasty rozpadnú v prostredí, formujú sa na menšie a menšie častice,“ uviedol pre agentúru AFP.

Tieto častice potom vstupujú do potravinového reťazca a ovplyvňujú celý ekosystém, uviedol.

V dôsledku opotrebenia došlo k posunu k väčšiemu používaniu opakovane použiteľných textilných masiek, mnohé sa však stále rozhodujú pre ľahšie typy na jedno použitie.

Navrhovatelia prípadu sa teraz snažia získať verný prepis tohto vyjadrenia online.

Oceán Ázia vyzýva vlády, aby zvýšili pokuty za odhadzovanie odpadkov a podporovali používanie umývateľných masiek.

© Agentúry France-Press

ANC, masky, divočina, ekológia, znečistenie, mekky, kraby, živočíšne biotopy, oceány Ázia, Betta

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close