Veda

Opice na štiepanie kameňov vyvolávajú otázky o raných ľuďoch: Výstrely

Makaky používajú kamene ako kladivá na rozbíjanie potravín, ako sú mäkkýše a orechy.

Lýdia V. Luncz


skryť titulok

prepnúť titulok

Lýdia V. Luncz

Makaky používajú kamene ako kladivá na rozbíjanie potravín, ako sú mäkkýše a orechy.

Lýdia V. Luncz

Keď opice v Thajsku používajú kamene ako kladivá a nákovy, aby pomohli rozlúsknuť orechy, často omylom vytvoria ostré skalné vločky, ktoré vyzerajú ako nástroje na rezanie kameňa, ktoré vyrobili prví ľudia.

Tento úžasný objav Bolo povedané v časopise vedecký pokrokArcheológovia sa pýtajú, či musia prehodnotiť svoje predpoklady o niektorých kamenných artefaktoch, ktoré vyrobili raní ľudskí predkovia pred viac ako miliónom rokov.

„Máte veľa primátov, ktorí stavajú veci, ktoré vyzerajú ako veľa vecí, ktoré chceme priradiť ľuďom a najmä správaniu ľudských predkov,“ hovorí. Jessica Thompsonovápaleontológ z Yale University, ktorý nebol v tíme, ktorý viedol nový výskum.

Poznamenáva, že výroba ostrých rezných nástrojov vyrobených z kameňa, ktorá môže siahať až do obdobia pred 3,3 miliónmi rokov, bola dlho považovaná za dôležitú technologickú inováciu v histórii ľudstva, o ktorej sa predpokladá, že prispela k vývoju Wrapped in veľa predpokladov. Jedinečné ľudské vlastnosti.

Ale teraz, hovorí Thompson, sa archeológovia musia popasovať s problémom, keď sa snažia zistiť, či boli ostré kamenné vločky vyrobené úmyselne alebo náhodne.

„Má to dôsledky napríklad na to, keď prví ľudia prvýkrát vyrobili kamenné nástroje, napríklad keď sa ľudia začali sťahovať do Južnej Ameriky,“ hovorí.

Kedysi si vedci mysleli, že výroba a používanie nástrojov je výlučne ľudská činnosť, ale teraz vedia, že používanie nástrojov v skutočnosti nie je medzi zvieratami také neobvyklé.

Napriek tomu je používanie kamenných nástrojov primátmi veľmi zriedkavé.

O malom počte šimpanzov v západnej Afrike je známe, že používajú kamene ako kladivá, hoci po sebe nezanechávajú veľa vločiek, pravdepodobne kvôli typu kameňa, ktorý používajú.

READ  Ako sa mení hmota pod extrémnym tlakom?

A bolo preukázané, že kapucínske opice v Brazílii drvia semená a orechy kameňmi – niečo, čo zjavne robili stovky rokov a zanechali za sebou svoje vlastné archeologické nálezy. záznam,

Niektorí výskumníci sa preto nedávno ozvali Otázka Niektoré z najstarších dôkazov o vstupe človeka na kontinent sú v Brazílii, čo naznačuje, že staroveké miesta pred 50 000 rokmi mohli postaviť skôr opice ako ľudia.

Kapucínske opice tiež niekedy z neznámych príčin úmyselne rozbíjajú skaly tým, že do nich búšia (niekedy dokonca olizujú alebo cítia drvený kameň).

Táto činnosť môže hromadiť vločky s ostrými hranami. Pozri Vedci v roku 2016 informovali, že ako zámerne vyrobené kamenné nástroje – aj keď brazílske opice nepoužívajú ako nástroj rozbité vločky.

Niektorí z výskumníkov zapojených do tejto štúdie teraz obrátili svoju pozornosť na voľne žijúce makaky dlhochvosté v Thajsku. Tieto opice pravidelne používajú kamene ako nákovy a kladivá na rozbíjanie orechov palmy olejnej.

„Sú o niečo väčšie ako arašidy a môžu byť dosť tvrdé,“ hovorí tomas zisk, s Inštitútom Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu. „Dajú palmový olej na nákovu a používajú kladivo v jednej alebo oboch rukách.“

Keď sa opice opakovane pokúšajú trafiť orech, niekedy netrafia a namiesto toho narazia na dva kamene naraz. To vedie k tvorbe úlomkov kameňa, ktoré sa ukladajú okolo nákovy.

„Tieto nástroje a tieto rozbité kusy vyzerali skutočne podobne ako niektoré veci, ktoré by sme videli v raných archeologických záznamoch,“ hovorí Proffitt.

David BraunArcheológ z Univerzity Georgea Washingtona hovorí, že v skutočnosti bolo „trochu znepokojujúce“ chodiť do lesa a vidieť stovky artefaktov, ktoré sa hádzali na zem, „a vedieť, že to robil človek.“

Ak by archeológovia ako on našli tieto nástroje vo vykopávkach spred milióna rokov, hovorí: „Diagnostikovali by sme to takto: ‚Och, robia vločky na sekanie vecí‘. Ale nie sú.“

Nikto nikdy nevidel tieto opice robiť niečo s vločkami – zjavne nemajú nič, do čoho by chceli hrýzť. „Akonáhle vrstva dopadne na podlahu, zostane tam,“ hovorí Proffitt.

On a jeho kolegovia analyzovali viac ako tisíc kamenných úlomkov spojených s opicami, čo nazývajú „doteraz najkomplexnejší súbor údajov o perkusívnych vločkách a vločkách primátov okrem človeka.“

Keď porovnali tieto kamene so zbierkami kamenných artefaktov alebo zostáv zo starovekých miest ľudských predkov v Tanzánii, Keni a Etiópii, našli veľa podobností a prekrytí.

Existujú spôsoby, ako rozlíšiť kamenné nástroje vyrobené špeciálne na rezanie, napríklad prítomnosť zvieracích kostí so znakmi rezu alebo dodatočné úpravy na zatraktívnenie nástrojov alebo dôkazy, že kameň bol vybrúsený Dovezené z iného miesta, najmä za účelom výrobu nástrojov.

Okrem toho sa archeológovia môžu pozrieť na jadro kameňa, ktorý bol zasiahnutý, aby vytvorili vločky, aby zistili, či existujú vzory, ktoré naznačujú, že výrobca nástrojov pochopil a využil vzory zlomenín.

Braun však hovorí, že do vykopávok raných ľudských artefaktov by sa dalo hodiť „značné množstvo“ vločiek vyrobených makakom a nikto by si to nevšimol.

„To je to, čo hľadáme vo fosílnom zázname, ktorý vytvorili opice? Pravdepodobne nie,“ hovorí Braun.

Myslí si však, že archeológovia teraz musia vážne zvážiť, či niektoré alebo mnohé špicaté vločky videné na ľudských miestach mohli vzniknúť spontánne.

„Je celkom možné, že niektoré záznamy, ktoré považujeme za spojené s tvorbou ostrých hrán, môžu byť v skutočnosti kolíznou technikou,“ hovorí.

Thompson si najmä myslí, že táto štúdia môže prispieť k diskusii o povahe archeologického nálezu stránky v Keni, ktorá sa datuje pred 3,3 miliónmi rokov.

READ  Máte pocit, že vás niekto sleduje? Sensation môže predpovedať kognitívny pokles v Parkinsonovej chorobe: ScienceAlert

Miesto obsahovalo niečo, čo sa javí ako veľmi primitívne kamenné nástroje, ktoré by boli najstaršími, aké sa kedy našli. Sú také staré, že ich musel vytvoriť starodávnejší druh ako najstarší ľudia v histórii Homosexuál rod.

Emma FinestoneOdborník na kamenné nástroje z Clevelandského prírodovedného múzea hovorí, že tento nový výskum je zaujímavé mať na pamäti pri premýšľaní o prvom použití kamenných nástrojov v histórii ľudstva.

„Mohlo to začať, keď sa kolízne správanie stalo výraznejším a potom sa ako vedľajší produkt kolízií objavili vločky?“ ona povedala. „Možno je to vodítko k tomu, ako začali kamenné nástroje.“

Rovnako ako u šimpanzov a iných primátov, ostré špičáky nepotrebujú nože, pretože dokážu otvoriť takmer čokoľvek pomocou zubov, hovorí Braun.

Zatiaľ čo divoké primáty neboli pozorované pomocou rezných nástrojov, primáty v zajatí možno na to vycvičiť a jeden netrénovaný orangutan v zajatí bol videl Náhodne použiť ostrý kameň na rezanie niečoho.

V priebehu ľudskej evolúcie sa zuby zmenšili, hovorí Braun, a ostré rezné nástroje sa stali nevyhnutnosťou, ak sa ľudia chystali využívať veľkú zver ako zdroj potravy.

Hovorí sa, že rôzne primáty náhodne vytvorili kamenné vločky, čo naznačuje, že keď a ak bolo potrebné niečo vyrezať, raní ľudskí predkovia mali na dosah množstvo možných nástrojov.

„Určite by ich vyrábali alebo mohli vyrábať oveľa skôr, než by ich skutočne potrebovali,“ hovorí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close