Veda

Oxid uhličitý dosahuje v atmosfére rekordné úrovne, čo spôsobuje zmenu klímy: NPR

Ľudia sa 4. júna 2024 prechádzajú chladiacim hmlou v Las Vegas. Od Kalifornie po Texas čelia horúčavám milióny ľudí. Nové údaje ukazujú, že množstvo oxidu uhličitého otepľujúceho planétu v atmosfére vytvorilo nový rekord.

John Locher/AP


skryť titulok

prepnúť titulok

John Locher/AP

Množstvo oxidu uhličitého otepľujúceho planétu v zemskej atmosfére dosiahlo nový rekord, pretože ľudstvo sa snaží obmedziť emisie skleníkových plynov zo spaľovania fosílnych palív.

Tento nový rekord prichádza v čase, keď milióny ľudí v Spojených štátoch bojujú s extrémnym počasím. Veľká časť západu USA zažíva prvú veľkú vlnu horúčav tohto roka, ktorá prináša teploty o 20 až 30 stupňov Fahrenheita nad bežné júnové teploty. Teplota na juhozápade sa drží nad 100 stupňov.

Vedci tvrdia, že takéto extrémne, dlhotrvajúce horúčavy priamo súvisia so zmenou klímy spôsobenou človekom. Všetok nadbytočný oxid uhličitý (CO2) v atmosfére zachytáva teplo, čo spôsobuje intenzívnejšie, častejšie a pretrvávajúce vlny horúčav a iné extrémne počasie, ako sú silné hurikány a silné dažďové búrky.

„Minulý rok sme zažili najhorúcejší rok v záznamoch, najvyššie zaznamenané teploty oceánov a sériu vĺn horúčav, sucha, záplav, požiarov a hurikánov,“ uviedol správca Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) Rick Spinrad vo vyhlásení. Zažili ste nekonečnú sériu.“ „Musíme uznať, že toto sú jasné znaky škôd, ktoré znečistenie oxidom uhličitým spôsobuje klimatickému systému, a prijať rýchle opatrenia na čo najrýchlejšie zníženie spotreby fosílnych palív.“

Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére sa meria v dieloch na milión a merania sa vykonávajú na observatóriu na Havaji. V máji vrcholia koncentrácie CO2 v atmosfére, pretože plyn sa viac hromadí počas zimných mesiacov, keď fúka vietor. Na celom svete je menej listov, ktoré ho absorbujú,

READ  Streamovanie smútku: Fingovanie na YouTube vedie k osamelosti, depresii

Koncentrácia CO2 v atmosfére dosiahla v máji tohto roku približne 427 častíc na milión, čo je nárast o približne 3 častice na milión oproti minuloročnému maximu. Vedci tvrdia, že ide o jeden z najväčších ročných prírastkov v histórii.

Veľká časť znečistenia otepľovania planéty v atmosfére pochádza od ľudí spaľovaním fosílnych palív, ako je ropa, plyn a uhlie.

Odkedy vedci v roku 1958 začali s pravidelnými meraniami, množstvo oxidu uhličitého v atmosfére sa neustále zvyšuje. V tom čase bola koncentrácia CO2 v atmosfére 313 častíc na milión, čo je o niečo viac ako v 19. storočí, keď priemyselná revolúcia viedla k rozsiahlej spotrebe fosílnych palív.

V posledných rokoch sa však nárast CO2 v atmosfére zrýchlil. Podľa vedcov z NOAA a Scripps Institution of Oceanography na Univerzite v San Diegu sa v prvých štyroch mesiacoch tohto roka koncentrácie CO2 zvýšili rýchlejšie ako v prvých štyroch mesiacoch ktoréhokoľvek predchádzajúceho roka.

Hoci pravidelné priame merania CO2 v atmosfére sa začali v 50. rokoch minulého storočia, vedci dokázali použiť iné metódy na odhadnutie množstva oxidu uhličitého v atmosfére pred miliónmi rokov. A teraz je množstvo oxidu uhličitého oveľa vyššie ako pred miliónmi rokov.

Rastúce úrovne CO2 podčiarkujú rozsah, v akom spoločné úsilie ľudstva o zníženie emisií skleníkových plynov a prechod na obnoviteľné zdroje energie zaostáva za tým, čo je potrebné na kontrolu globálneho otepľovania. V USA sa emisie skleníkových plynov v minulom roku mierne znížili, no tieto poklesy nenasmerujú krajinu na splnenie klimatických cieľov stanovených Bidenovou administratívou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close