Veda

Pacient v Durhame spochybňuje pripravenosť Severnej Karolíny na vypuknutie opičích kiahní :: WRAL.com

29-ročný muž z Durhamu, ktorý sa takmer dva týždne snažil nájsť test na opičie kiahne, spochybňuje pripravenosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, štátnych a okresných úradníkov verejného zdravotníctva a federálnej vlády pri riešení rastúcej epidémie.

Muž bol o pozitívnom teste na opičie kiahne informovaný v pondelok. Hovoril pre WRAL News pod podmienkou anonymity.

„Bolo to hrozné,“ povedal.

Muž povedal, že začal volať 28. júna po tom, čo sa mu pred piatimi dňami objavili vredy v ústach.

,[I] Povedala: ‚Hej, myslím, že by som mohla mať opičie kiahne‘,“ povedala. „‚Čo mám robiť?'“

Lekár primárnej starostlivosti z Duke Family Medicine Center v Durhame a zdravotnícke oddelenie okresu Durham mu povedali, že neponúkajú testovanie na opičie kiahne. Počas nasledujúceho týždňa dostal horúčku 103 stupňov.

„Horúčka je najhoršia horúčka, akú som kedy mal,“ povedal. Zimnica, nočné potenie.

„Nemohol som jesť, pretože nebolo možné otvoriť ústa, aby som si dal do úst vidličku plnú jedla. Bolo to veľmi bolestivé.“

Počas dvoch návštev urgentnej starostlivosti a cesty na pohotovosť povedal, že lekári ho testovali len na bežnejšie sexuálne prenosné infekcie.

„Vstávame z dvoch rokov globálnej pandémie a nemyslím si, že sme pripravení na ďalšiu,“ povedal muž.

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb v Severnej Karolíne identifikovalo za posledné tri týždne v štáte 11 prípadov opičích kiahní. Štát v záujme ochrany identity ľudí s opičími kiahňami verejne neposkytuje rozpis jednotlivých okresov, kde sa prípady vyskytujú.

Keď sa zistí prípad opičích kiahní u obyvateľa Severnej Karolíny, NCDHHS úzko spolupracuje s Centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb, miestnymi zdravotníckymi oddeleniami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, aby identifikovali a informovali týchto jednotlivcov. tých, ktorí mohli byť v kontakte s infekčnú osobu a posúdiť ich. Miera rizika každého jednotlivého kontaktu.

opičie kiahne

„Je to veľká vec a my sme už pozadu,“ povedal doktor UNC Health David Wohl. „Je to pravda. Nepoučili sme sa dobre z COVID-19 a z toho, aké to bolo ťažké, a z námahy uviesť veci do chodu vrátane testovania.“

Wohl povedal, že nie je dostatok testov pre gayov a bisexuálnych mužov s vysokým rizikom a nie je ani zďaleka dostatok vakcín.

WRAL News sa Wohla opýtali, prečo muž nebol testovaný na opičie kiahne napriek tomu, že bol testovaný na STI.

„Dobrá otázka. Myslím, že je to dostupnosť testov,“ povedal Wohl. „Myslím si, že je to aj náchylnosť ľudí, že opičie kiahne sú v okolí.“

„Stále to nevychádza tak, ako by sme potrebovali, pre toľko poskytovateľov, že by to malo byť na vašom radare.“

Od utorka sú lekári povinní zavolať pred každým testom na opičie kiahne. Povolenie bude musieť dať štátny epidemiológ. Potom lekár odoberie vzorku vyčistením pacientových rán. Tento proces môže trvať hodiny a výsledky môžu trvať až dva dni.

Nový test na opičie kiahne od LabCorp by však mohol proces urýchliť.

„Krása LabCorp je v tom, že nemusíte volať štát o povolenie na testovanie a môžete použiť kritériá, ktoré považujete za najlepšie ako poskytovateľ,“ povedal Wohl.

8. júla muž z Durhamu odcestoval do UNC Health v Pittsboro, čo je asi 40 minút od jeho domova a mimo jeho siete poistenia. Tam boli zdravotníci pripravení ho vyšetriť. Test bol pozitívny na opičie kiahne v pondelok, viac ako dva týždne po tom, čo sa u nej prvýkrát objavili príznaky. Muž sa musel izolovať ešte dva týždne, čo by bol mesiac po tom, čo bol odhalený.

„Myslím, že moje zúfalstvo je na všetkých možných úrovniach,“ povedal muž pre WRAL News. „V každej fáze procesu som sa snažil otestovať na opičie kiahne.“

READ  Červí mesiac (a podľa niektorých definícií supermesiac).

Existuje vakcína proti opičím kiahňam, ktorá sa musí podať do 14 dní od vystavenia vírusu. V utorok popoludní ministerstvo zdravotníctva okresu Durham zaočkovalo prvých štyroch ľudí.

V utorok Duke Health uviedol, že všetky kliniky primárnej starostlivosti, urgentnej starostlivosti a infekčných chorôb sú schopné zbierať vzorky na opičie kiahne.

„V posledných dňoch sme podnikli kroky na zabezpečenie toho, aby si zamestnanci a poskytovatelia boli plne vedomí symptómov opičích kiahní, rizikových faktorov expozície a postupov pri odbere vzoriek a testovaní,“ uviedli predstavitelia Duke vo vyhlásení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close