Svet

Pakistanské voľby: Šebáz Šaríf sa stal premiérom na druhé funkčné obdobie; Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Vysoký líder pakistanskej moslimskej ligy-Nawaz (PML-N) Shefaz Sharif by mal v nedeľu 3. marca prevziať funkciu budúceho pakistanského premiéra. Svoju nomináciu podal v sobotu 2. marca.

Shehbaz Sharif (72), konsenzus kandidát PML-N a Pakistanskej ľudovej strany (PPP), je pripravený viesť koaličnú vládu po minulomesačných voľbách, ktoré priniesli rozdelený mandát. Jeho najbližší súper Umar Ayub Khan z pakistanského Tehreek-e-Insaf (PTI) tiež predložil svoje dokumenty v sobotu pred nedeľňajšími voľbami, ktoré by mali byť jednostranné.

Hlasovanie v Národnom zhromaždení o zvolení nového premiéra sa podľa sekretariátu Národného zhromaždenia uskutoční v nedeľu 3. marca. Víťazný kandidát zloží prísahu v Prezidentskom paláci v Iowe v pondelok 4. marca. E-Sadar.

Prečítajte si tiež: Pakistan: Voľby premiéra 3. marca; Všetko, čo potrebujete vedieť

Kto je Shebaz Sharif?

Líder PML-N Shehbaz je mladším bratom bývalého trojnásobného premiéra Nawaza Sharifa. Bola proti nemu podaná sťažnosť pre zanedbanie povinnej starostlivosti.

Trojnásobnému premiérovi Navázovi Šarífovi sa vo voľbách 8. februára nepodarilo zabezpečiť väčšinu kresiel na vytvorenie samostatnej vlády, pričom jeho strana PML-N sa zdržala kandidatúry. Strana vedená Sharifom je zatiaľ jedinou najväčšou stranou so 75 z 265 kresiel.

Prečítajte si tiež: Pakistanské voľby 2024: Prezidentské voľby sa budú konať do 9. marca

Ako sa tvorí vláda?

Strana musí získať 133 z 265 kresiel o zostavenie vlády, pričom 70 kresiel je vyhradených pre ženy a menšiny. V 336-člennej snemovni potrebuje kandidát 169 hlasov, aby sa stal predsedom parlamentu.

Vo voľbách tiež zvíťazilo viac ako 90 nezávislých kandidátov podporovaných PTI bývalého premiéra Imrana Chána, ktorí získali väčšinu kresiel v 336-člennom Národnom zhromaždení.

Prečítajte si tiež: Loď z Číny smerujúca do Pakistanu sa zastavila v Bombaji pre podozrenie z nákladu pre jadrový program.

Shefaz Sharif, ktorý sa uchádza o druhé funkčné obdobie ako predseda vlády, pôsobil ako predseda koaličnej vlády od apríla 2022 do augusta 2023, kým bol parlament rozpustený, aby sa konali všeobecné voľby.

READ  Britské Panenské ostrovy uzatvárajú zmluvy s FCCA na zvýšenie počtu plavieb

Okrem toho zložilo prísahu 304 zákonodarcov, ale medzitým pakistanská volebná komisia zatiaľ zamietla oznámiť 23 kresiel pre ženy a menšiny.

Prečítajte si tiež: 2023, rok krízy pre pakistanskú ekonomiku, politiku a bezpečnosť | 5 jedál so sebou

Pakistanská volebná komisia (ECP) uskutoční voľby na post prezidenta Pakistanu do 9. marca. Voľby by sa mali konať dva dni predtým, ako polovica senátorov odíde po skončení šesťročného funkčného obdobia.

(so vstupmi PTI)

Tu je podrobné 3-minútové zhrnutie všetkého, čo ministerka financií Nirmala Sitharaman povedala vo svojom prejave o rozpočte: Kliknutím stiahnete!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close