Hlavné správy

Pamatne Kamene of Bratislava – Bratislava, Slovakia

The Projekt Stolperseine bola iniciovaná 1992 od nemeckého umelca Guntera Denmicka. Stolbersteinov názov v slovenčine pamätné kamene, čo znamená „kamene pamäti“. Cieľom projektu je pripomenúť si posledné miesto pobytu jednotlivcov alebo v niektorých prípadoch ich pracovisko, ktoré si jednotlivec slobodne zvolil pred deportáciou do táborov nacistického teroru, eugeniky, eugeniky a vyhladzovacích táborov. Utiekol pred prenasledovaním emigráciou alebo samovraždou.

Dosahuje sa to umiestnením malých mosadzných plakiet (10 cm x 10 cm) s menami a životopismi tých, ktorých zabili nacisti. Prvé pamätné kamene boli na Slovensku umiestnené v roku 2012. Pamätné kamene sú v súčasnosti umiestnené na 16 miestach v Bratislave.

Bratislavskí mestskí predstavitelia zaznamenali, že kamene by mali prejavovať úctu a túžbu po tom, aby hlavné mesto Slovenska bolo opäť miestom, kde sa môžu stretávať a žiť v mieri ľudia rôznych kultúr a náboženstiev.

Väčšina pamätných kameňov je umiestnená na pamiatku židovských jednotlivcov, ale projekt bol kritizovaný. Charlotte Knoblochová označila za „neznesiteľné“ umiestniť mená zavraždených Židov na tabule, ktoré boli potom zapustené do zeme, kde na nich ľudia mohli prešľapovať nohami. Mnohí prominentní židovskí vodcovia však uchovávajú pamätné kamene.

Joseph Pearson, historik z Cambridge, povedal: „Nie sú to spisy [on the stolpersteine] Je to zaujímavé, pretože nápis nestačí na predstavu človeka. Je to prázdnota, prázdno, nedostatok informácií, múka zabudnutých, čo dáva pamiatkam silu a pozdvihuje ich z banality štatistiky.

READ  Kanada zvíťazila vo svetovom hokejovom konflikte medzi Slovenskom 3: 1 - Surrey Now-Leader

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close