Zábava

Po Poľsku posiela Slovensko na Ukrajinu stíhačky MiG-29 zo sovietskej éry: správa

Slovenská vláda súhlasila s odovzdaním stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry Ukrajine, informovala agentúra Associated Press (AP).

Premiér Eduard Heger vyjadril v piatok jednomyseľné rozhodnutie svojej vlády. Slovensko už lietadlá nepoužíva.

Slovensko je druhým členom NATO, ktorý súhlasil s opakovanými žiadosťami ukrajinskej vlády o lietadlá na pomoc vo vojne proti ruskej invázii.

Poľský prezident vo štvrtok skôr uviedol, že jeho krajina dodá Ukrajine približne tucet bojových lietadiel MiG-29. Prezident Andrzej Duda vo štvrtok uviedol, že Poľsko v najbližších dňoch vyšle štyri lietadlá sovietskej výroby, pričom ďalšie, ktoré potrebujú údržbu, budú dodané neskôr.

Od začiatku ruskej invázie ukrajinskí predstavitelia naliehali na európske krajiny a Spojené štáty, aby vyzbrojili Ukrajinu bojovými lietadlami alebo nad krajinou vytvorili „bezletovú“ zónu.

V marci 2022 USA odmietli plán poľskej vlády poslať kompletný inventár poľských MiG-29 do USA, čo by umožnilo USA previesť lietadlá zo sovietskej éry do ukrajinskej armády.

Čínsky minister zahraničných vecí vyzval na vyriešenie ukrajinského konfliktu

Čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang povedal svojmu ukrajinskému kolegovi, že Peking je znepokojený vojnou s Ruskom a podporuje diskusie s Moskvou o politickom riešení.

Počas štvrtkového mimoriadneho telefonického rozhovoru Qin povedal ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Dmytrovi Kulebovi, že Čína podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí chce, aby mierové rozhovory napredovali.

Kuleba neskôr na Twitteri napísal, že s Qinom „diskutovali o dôležitosti regionálnej integrácie“ a že „podčiarkol“ potrebu „mierového vzorca“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na ukončenie ruskej agresie proti Ukrajine.

Zelenského 10-bodový mierový plán zahŕňa obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny, žiadne „vyjednávania“, stiahnutie všetkých ruských jednotiek, zastavenie všetkých nepriateľských akcií a zriadenie špeciálneho súdu. Vyšetrujte ruské vojnové zločiny.

READ  Požiar znefunkčnil digitálne reštaurátorské centrum slovenského audiovizuálneho dedičstva

(s príspevkami od agentúr)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close