Veda

Počasie núti jesenné lístie rýchlejšie a v ďalších oblastiach prekvitá

Geografia ale automaticky nepredpisuje žiarivé farby – počasie hrá často dôležitejšiu úlohu. Kde teda počasie tento rok priaznivé pre dobré vykukávanie listov?

Perfektné podmienky lístia sa spoliehajú na dobrú kombináciu teplôt (nie príliš horúcich a príliš studených) a vlhkosti (nie príliš vlhkých alebo príliš suchých). Problém je, že v niektorých oblastiach mať zažili tieto extrémne podmienky, najmä na západe a v Novom Anglicku.

Viac ako 75% Západu je v suchu. Viac ako 80% Massachusetts, Maine, Rhode Island a New Hampshire zažíva veľké sucho.

Ale niektoré z tých istých oblastí Nového Anglicka, ktoré sú svedkami sucha, tiež hlásia živšie jesenné farby.

„Tento rok zaznamenávame vo Vermonte mimoriadne živé lístie,“ uviedol doktor William Keeton, profesor lesnej ekológie a lesníctva na univerzite vo Vermonte. „Je to spôsobené kombináciou faktorov, medzi ktoré patrí dobrý rast stromov v minulom roku, mierne sucho a teplé dni aj chladné noci za posledný mesiac.“

Aj keď sucho môže vyvolať žiarivejšie farby, načasovanie môže byť predčasné.

„Farby v tomto roku prichádzajú asi o dva týždne skôr, ako sú bežné, a pravdepodobne budú plynúť rýchlo a zbesilo,“ uviedol Keeton. „Väčšinou je to tak preto, že sucho vytvára pre stromy stres – fyziologický stres. Takže z tohto hľadiska, aj keď sucho môže zvýrazniť niektoré farby, stres nie je dobrá vec a môže byť predzvesťou vecí, ktoré prichádzajú so sebou. zmena podnebia.“

Okrem skorého začiatku je pravdepodobne tiež ovplyvnená doba trvania farby listu.

„Pokiaľ ide o lístie na jeseň, sucho môže spôsobiť, že listy budú skôr meniť farby, ale môžu tiež skôr odumrieť a skôr spadnúť,“ uviedla analytička údajov spoločnosti Climate Central Kaitlyn Weberová. „Dlhodobé a extrémnejšie sucho môže spôsobiť fyzické poškodenie stromov, ako je strata koreňov, spomalený rast a sťažuje stromom ochranu pred škodcami a chorobami.“

READ  Objavené zvyšky vyhynutého sveta primitívnych tvorov

Preto záleží aj na úrovni sucha.

Napríklad Vermont je väčšinou v miernom suchu (úroveň 1 zo 4) v porovnaní s New Hampshire, Massachusetts a Maine, ktoré sú väčšinou v suchu (úroveň 2 zo 4). A Rhode Island je takmer úplne v extrémnom suchu (úroveň 3 zo 4).

„Mierne až mierne sucho môže skutočne do istej miery zvýšiť lístie lístia, pokiaľ to neviedlo k veľkému„ hnednutiu “alebo skorému opadávaniu listov,“ uviedol Keeton. „Sucho potom môže ďalší rok znamenať menej silnú produkciu listov.“

Nie je to teda vždy okamžitý dopad. Účinky sucha sa často oneskorujú. Momentálne je 76% Vermontu v podmienkach mierneho sucha alebo v horších podmienkach. Ale v rovnakom čase minulého roka bolo 0% stavu v suchu.

„Dobrý rast stromov v minulom roku umožnil stromom ukladať si cez zimu zásoby energie a živiny, čo malo za následok robustný vývoj listov na jar a v lete,“ uviedol Keeton. „Ale funguje to aj opačne … zlé sucho jeden rok môže viesť k tomu, že ďalší deň bude lístie horšie.“

Extrémne horúčavy a zmena podnebia

Medzi ideálne podmienky pre živé lístie patria teplé dni a chladné noci. To podporuje produkciu chemikálie nazývanej antokyanín, ktorá dodáva červeným a fialovým farbám niektoré druhy, napríklad javory.

„Kontrastná teplota medzi nocou a dňom urýchľuje stratu chlorofylu z listov a zanecháva po sebe sekundárne fotosyntetické pigmenty (karotenoidy), ktoré nám dávajú žltú a oranžovú farbu,“ uviedol Keeton.

Rovnako ako sucho, však aj silné horúčavy môžu stromy dostatočne namáhať, aby spôsobili skoré hnednutie alebo stratu listov. A mierne horúčavy alebo dlhodobé horúčavy – keď sa jeseň cíti skôr ako predĺženie leta – môžu oddialiť zmenu jesenných farieb, pretože stromy nedostávajú signál, že prišiel jeseň.

„Je tiež možné, že rastliny úplne premeškajú tágo a rýchlejšie stratia listy,“ uviedol Weber.

Obdobie od júna do augusta tohto roku bolo štvrtá najhorúcejšia v zázname v USA, uvádza Národný úrad pre oceán a atmosféru.

Západné štáty ako Colorado a Nové Mexiko často zaznamenávajú podporu cestovného ruchu, keď cestujúci vyhľadávajú živé listy osiky a krovinatých dubov. Oba tieto štáty, spolu s Nevadou a Utahom, zaznamenali tento rok najteplejší august. Nové Mexiko malo zaznamenané svoje druhé najsuchšie leto (jún až august).

READ  Galaktický balet zachytený najmodernejšou kamerou s temnou energiou

„Príčiny pádu lístia sú zložité a v skutočnosti nie celkom pochopené,“ uviedol Keeton. „Sucho je iba jedným z niekoľkých faktorov, ďalšími sú fotoperióda a kontrast medzi dennými a nočnými teplotami na jeseň. Toto všetko iba dokazuje, aké fascinujúce sú naše lesné ekosystémy!“

Lesné požiare pridávajú ďalšiu prekážku / dilemu

Lesné požiare tento rok skomplikujú aj vykúkanie listov v Colorade a Kalifornii. Niekoľko štátov stále rieši zlú kvalitu ovzdušia a hmlistú oblohu z dymu. Tento opar zablokuje vašu schopnosť vidieť živé farby.

„V súčasnosti sú všetky národné lesy v tichomorskom juhozápadnom regióne pre verejnosť zakázané na základe príkazu. Existuje niekoľko výnimiek z týchto príkazov,“ uvádza americké ministerstvo poľnohospodárstva Webová stránka Forest Services.
Inyo National Forest v Kalifornii je zatvorené do 8. októbra kvôli pokračujúcim požiarom v regióne. Podmienky však zostávajú plynulé, keď sa lesné požiare posúvajú alebo sa stávajú pod kontrolou, preto skontrolujte webové stránky každého parku a skontrolujte, či sa znovu otvorili.
Aktuálne aktívne veľké požiare v USA
Ako to vyzerá vo vašom okolí? Môžeš použiť tento sledovač lístia aby sme videli, ako sú na tom jednotlivé časti krajiny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close