Veda

Podľa nového výskumu je jadro Zeme mladšie, ako sa doteraz myslelo

Vedci z Texaskej univerzity dokázali odhadnúť vek jadra vytvorením podmienok podobných stredu Zeme vo vnútri laboratórnej komory.

Vedcom trvalo dva roky, kým dosiahli vhodné výsledky, a títo boli schopní obnoviť tieto podmienky vytlačením laserom zahrievaných vzoriek železa – jadro Zeme je vyrobené prevažne zo železa – medzi dvoma diamantovými kovadlinami.

Vedci odhadujú, že jadro Zeme je staré medzi 1 až 1,3 miliardami rokov, čo je na spodnom konci spektra toho, čo sa predtým verilo, povedali vedci, Podľa výskumníkov bolo jadro Zeme podľa odhadov staré medzi 1,3 až 4,5 miliárd rokov.

Experimenty tiež poskytujú vedcom jasnejší obraz o tom, ako jadro vedie teplo a zdroje energie, ktoré poháňajú geodynamo Zeme.

Geodynamo planéty je podľa vedcov mechanizmom, ktorý udržiava zemské magnetické pole, ktoré chráni planétu pred škodlivými kozmickými lúčmi a pomáha kompasom smerovať na sever.

„Ľudia sú skutočne zvedaví a nadšení, že vedia o pôvode geodynama, sile magnetického poľa, pretože všetci prispievajú k obývateľnosti planéty,“ uviedol vedecký výskumník Jung-Fu Lin, profesor na Texaskej univerzite v Austine. Jacksonská škola geovied.

Keďže jadro Zeme je väčšinou zo železa – vnútorné jadro je pevné a vonkajšie jadro je tekuté – vedci sa domnievajú, že účinnosť železa pri prenose tepla prostredníctvom tepelnej vodivosti je jedným z kľúčových faktorov pri určovaní množstva atribúty okolo jadra, vrátane toho, kedy sa mohlo tvoriť vnútorné jadro.

Opätovným vytvorením podmienok jadra, kde je tlak väčší ako 1 milión atmosféry a teplota sa môže priblížiť tým, ktoré sa nachádzajú na povrchu slnka, sa výskumníkom umožnilo zmerať vodivosť železa.

„Akonáhle skutočne viete, koľko z tohto tepelného toku z vonkajšieho jadra do spodného plášťa, môžete skutočne premýšľať o tom, kedy sa Zem dostatočne vychladla do tej miery, že vnútorné jadro začne kryštalizovať,“ povedal Lin.

READ  Tajomné anomálie hlboko v našej planéte pretrvávajú od sformovania Zeme

Použitím týchto informácií o vodivosti a prenose tepla v priebehu času umožnilo výskumným pracovníkom urobiť presnejší odhad veku vnútorného jadra. To tiež naznačuje, že formovanie vnútorného jadra hralo kľúčovú úlohu pri vytváraní magnetických polí Zeme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close