Hlavné správy

Poľskí roľníci začali blokovať slovenské hranice, aby zablokovali ukrajinský dovoz obilia

Poľskí farmári dnes začali blokovať hraničný priechod so Slovenskom, ktorý sa podľa nich využíva ako trasa na prepravu produktov z Ukrajiny do Poľska, čím obchádzajú blokádu ukrajinských hraníc, ktorá sa začala začiatkom tohto mesiaca.

Ešte tento týždeň plánujú farmári zablokovať hranicu s Litvou, ktorá je rovnako ako Slovensko členským štátom EÚ a súčasťou európskeho schengenského priestoru voľného pohybu.

Hlavná poľská opozičná strana, národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS), medzitým vyzvala vládu, aby zaviedla okamžitý zákaz ukrajinského tovaru, hoci by to porušilo obchodné pravidlá EÚ.

V pondelok okolo 10.00 h sa na diaľnici prekračujúcej hranicu so Slovenskom v obci Barwinek na juhovýchode Poľska objavila skupina farmárov jazdiacich na desiatkach traktorov, informovala televízia TVB.

Najprv prechod na hodinu úplne zablokovali, potom v oboch smeroch povolili len jeden kamión za hodinu, výsledkom čoho boli niekoľkokilometrové kolóny na každej strane hranice. Osobné vozidlá sú povolené.

„Skontrolujeme kamióny…[to see] Či nosia obilie alebo nie,“ povedal pre Polsat News Maciej Wirzowski, jeden zo spoluorganizátorov protestu. „Veľké množstvo [Ukrainian] Tovar vrátane obilia prichádza zo Slovenska do Poľska.

„Dúfame, že sa všetko urovná na národnej úrovni, že sa podpíšu zmluvy s vládou a že farmári pôjdu pracovať na polia a nie na cesty,“ povedal pre miestnu rozhlasovú stanicu Polski Radio ďalší organizátor Piotr Kedzier. . Ressov. Štrajk potrvá do štvrtka do 19:00.

Poľskí farmári začali začiatkom tohto mesiaca 30-dňový štrajk proti ukrajinskému poľnohospodárskemu dovozu a klimatickým politikám EÚ, ktoré podľa nich poškodzujú ekonomické záujmy domácich výrobcov.

„Nikto sa s nami nerozpráva. Ak sa nič nezmení, poľnohospodárstvo skolabuje,“ citovali miestne noviny Zbigniewa Łożańského, ďalšieho organizátora protestu Barwinek. Teraz. „Nikto z nás nechce sťažovať život ľuďom, ktorí sa živia prácou, ale inak to nejde.“

READ  Očakáva sa, že posun Slovenska smerom k Rusku sa zvolením prezidenta podozrivého z Ukrajiny prehĺbi.

„Ak sa vláda jedného dňa rozhodne prideliť 6 miliárd zlotých našim kolegom z Ukrajiny, zdá sa mi, že aj oni majú schopnosť nám pomôcť,“ dodal. „Peniaze musia prúdiť k farmárom, inak bude chudoba.“

Starosta neďalekého mesta Dukla povedal: „Nikto z nás nie je proti Ukrajine, nikto z nás neprotestuje proti ukrajinskému národu. Podporujeme ich…nie sme nepriateľom Ukrajiny, sme priateľom, ale bojujeme o prácu, rodiny a existenciu v najbližších rokoch.

Podobná týždňová blokáda sa má medzitým začať v piatok na hranici s Litvou, ktorá sa podľa poľských farmárov využíva aj na dovoz ukrajinských produktov do Poľska.

Tvrdia, že funguje takzvaný „kolotočový systém“, cez ktorý sa ukrajinské obilie dováža do Poľska a následne sa preváža do Litvy. Potom sa prepraví späť do Poľska, ale teraz je klasifikovaný ako tovar EÚ, informuje Poľská tlačová agentúra (PAP).

Farmári včera zablokovali jeden z hlavných dopravných ťahov z Poľska do Nemecka. V posledných týždňoch poľnohospodári v celej Európe protestovali najmä proti klimatickým a environmentálnym politikám EÚ.

Poľská vláda vyjadrila sympatie k požiadavkám farmárov a vyjadrila nádej, že sa nájde riešenie na úrovni EÚ.

Minister pôdohospodárstva Czesław Siekierski dnes odcestoval do Bruselu na ďalšie rokovania so svojimi európskymi partnermi. Oznámil obmedzenia na ukrajinský dovoz a časti vlajkového programu EÚ „Green Deal“.

READ  Najdôležitejšie udalosti z US Open-Xinhua 2023

Euroskeptická opozičná PiS však namiesto toho vyzvala vládu, aby zaviedla „okamžitý a jednostranný“ zákaz ukrajinského dovozu, ako to PiS urobil minulý rok, keď bol pri moci. Takéto sankcie sú v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré dávajú Bruselu výlučnú právomoc v oblasti obchodnej politiky.

Povedal to Mateusz Morawiecki, premiér PiS, ktorý viedol vládu, ktorá minulý rok uvalila sankcie. „Musí byť zavedený bez strachu z Bruselu.“


Poznámky z Poľska vedie malý redakčný tím a vydáva ich nezávislá nezisková nadácia financovaná z darov našich čitateľov. Bez vašej podpory by sme nemohli robiť to, čo robíme.

Hlavný obrazový kredit: Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close