Hlavné správy

Poľsko, Slovensko a Maďarsko sa postavili EÚ proti predĺženiu zákazu dovozu obilia z Ukrajiny

Pierre Crome/Getty Images

Robotníci 30. augusta 2023 zbierajú jačmenné pole neďaleko hraníc s Ruskom v ukrajinskom regióne Černihiv.CNN

Poľsko, Maďarsko a Slovensko budú vzdorovať EÚ predĺžením dočasného zákazu Ukrajinský dovoz obiliaKrok, ktorý nahneval vedenie volebného obvodu.

EÚ v piatok oznámila, že plánuje zrušiť dočasný zákaz vývozu obilia z Ukrajiny do vybraných krajín východnej Európy.

Dočasné opatrenie prijaté v máji zakazuje dovoz ukrajinských semien pšenice, kukurice, repky a slnečnice do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a na Slovensko. Ukrajinské obilniny.

Ukrajina je hlavným dodávateľom obilia a pri preprave zásielok sa spolieha na svojich susedov, pričom nemôže využívať trasy Čierneho mora.

prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj Jeho poľský náprotivok Mateusz Morawiecki, ktorého piatková správa potešila, rozhodnutie EÚ neprivítal.

„Tento zákaz predĺžime napriek nesúhlasu EÚ,“ uviedol premiér Morawiecki, informovala poľská štátna tlačová agentúra PAP.

„Nebudeme počúvať Berlína ani van der Leyena, Tuska či Webera. Urobíme to v záujme poľských farmárov,“ pokračoval Morawiecki s odkazom na lídrov EÚ.

Alexander Ermochenko/Reuters

Zber kombinuje pšenicu na poli v Záporožskej oblasti na Ukrajine kontrolovanej Ruskom.

Hovorca poľskej vlády Piotr Muller oznámil v piatok neskoro večer plán vlády okamžite zaviesť legislatívu predlžujúcu zákaz dovozu ukrajinského obilia, pričom zdôraznil, že tento krok sa robí „v záujme poľských farmárov a spotrebiteľov“.

Zákaz chce ponechať v platnosti aj Maďarsko, pričom tamojší premiér Viktor Orbán oznámil svoje plány „vziať veci do vlastných rúk“ v sobotu na „X“, predtým známom ako Twitter.

„Ukrajinské poľnohospodárske produkty posielané do Afriky zaplavujú stredoeurópske trhy. Byrokrati v Bruseli sú opäť slepí voči problémom európskych farmárov, preto Maďarsko, Poľsko a Slovensko rozširujú zákaz dovozu na národnej úrovni,“ zdôraznil Orban.

READ  Hlavné body: Slovensko 0-0 Čile v medzinárodnom priateľskom stretnutí | 20. 11. 2022

Ministerstvo pôdohospodárstva SR oznámilo rozhodnutie o predĺžení zákazu v piatok v príspevku na Facebooku s odvolaním sa na potrebu ochrany slovenského „domáceho trhu“.

Rozhodnutie troch krajín použiť vlastné opatrenia by mohlo nahnevať predstaviteľov EÚ. Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v piatok vyzval krajiny, aby „konali v súlade“ s novou dohodou a „vyhli sa jednostranným krokom“ v súvislosti s dovozom obilia z Ukrajiny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close