Ekonomika

Popredný europoslanec povedal, že krajiny EÚ odmietajú prísne chemické nariadenia o odpadoch

Vypočujte si článok

Členské štáty EÚ počas rokovaní medzi spoločnosťami odmietli požiadavku poslancov na prísnejšie limity pre jednu z najškodlivejších chemikálií v odpade.

„Vedeli sme, že je tu problém [with chemical pollution]… Ale nie je politická vôľa byť ambicióznejší, “povedal pre EUobserver jeden z popredných vyjednávačov, slovenský liberálny europoslanec Martin Hojšík.

Čítajte ďalej a rozhodnite sa

Pripojte sa k EUobserver ešte dnes

Staňte sa odborníkom v Európe

Získajte okamžitý prístup ku všetkým článkom – a 20-ročným archívom. 14-dňová bezplatná skúšobná verzia.

… alebo sa prihláste ako skupina

Krajiny EÚ a europoslanci dosiahli v pondelok neskoro (20. júna) dohodu, ktorá by stanovila limity na škodlivé chemikálie v odpade – v snahe zabrániť ich recyklácii na nové produkty v rámci iniciatívy „okrúhlej ekonomiky“.

Patria sem špecifické obmedzenia pre typ chemikálie nazývanej „večné chemikálie“ nazývanej PFOA.

Vždy chemikálie [technically known as per- and polyfluoroalkyl substances (PFAS)]Dostali túto prezývku, pretože sú považované za takmer nezničiteľné – čo sa stalo pre politikov bolesťou hlavy po tom, čo boli vznesené obavy o verejné zdravie a životné prostredie.

Hojsík uviedol, že keď členské štáty EÚ počas rokovaní stanovovali limity PFOA, „vôbec neboli flexibilné“, pretože tvrdili, že neexistuje dostatok údajov o znečistení, ktoré by odôvodňovali prísne limity.

„Úroveň chemického znečistenia PFOA je vysoká v krajinách ako Belgicko alebo Holandsko, zatiaľ čo v strednej a východnej Európe to nikto nevie. [about it]Povedal pre EUobserver.

Hojsík uviedol, že hodnotenie vplyvu komisie už odhalilo, že členské štáty majú všeobecnú povinnosť vykonávať riadne monitorovanie, ale všeobecne je nedostatok údajov o znečistení týmito chemikáliami.

Napríklad v Belgicku sa našli vysoké hladiny jednej z týchto permanentných chemikálií (PFOS) v pôde a vode v blízkosti závodu 3M neďaleko Antverp a Švajčiarska.

READ  Johnson hovorí vedúcim spoločností, aby riešili nedostatok pracovnej sily

PFOA sa nachádza vo vodeodolných textíliách, penách spomaľujúcich horenie, kobercoch odolných voči škvrnám alebo papierových a kartónových obaloch.

Ale EÚ prisľúbila, že podľa Štokholmskej dohody odstráni jeho výrobu a používanie – a obmedzí jeho používanie v EÚ na to, čo je známe ako Ríšske nariadenie (Registrácia, hodnotenie, akreditácia a chemická regulácia).

Maximálna limitná hodnota pre PFOA považovaná za nebezpečnú pre odpad bola dohodnutá na 1 mg/kg a 40 mg/kg pre zlúčeniny súvisiace s PFOA.

„Plníme svoj sľub, že odstránime najškodlivejšie chemikálie z nášho každodenného života,“ uviedol vo vyhlásení komisár EÚ pre životné prostredie Virginijus Sinkevičius.

Povedal, že „ambiciózne limity“ pre tieto toxíny sú potrebné na bezpečné používanie „netoxických sekundárnych produktov“ v okrúhlej ekonomike Európy.

Nariadenie EÚ zahŕňa aj chemikáliu PFHxS – používa sa podobne ako PFOA –, pesticíd dikofol a chemikáliu pentachlórfenol, ktorá sa nachádza v spracovanom dreve a textíliách. Štandardné organické polutanty (POP).

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close