Svet

Potom, čo Severná Kórea lietala s bezpilotnými lietadlami, Južná Kórea vypustila lietadlá

Soul, Južná Kórea –

Juhokórejská armáda v pondelok odpálila bojové lietadlá a prieskumné a sledovacie prostriedky pozdĺž svojej silne opevnenej hranice so Severnou Kóreou po tom, čo severokórejské bezpilotné lietadlá prvýkrát za päť rokov narušili jej vzdušný priestor, čo vyvolalo obnovenie napätia.

Juhokórejská armáda zistila, že päť bezpilotných lietadiel prekračuje hranicu zo Severnej Kórey a jeden z nich cestoval až na sever, do oblasti hlavného mesta Južnej Kórey, asi hodinu jazdy autom, uviedol zbor náčelníkov štábov Južnej Kórey.

Armáda vypálila varovné výstrely a vypustila stíhačky a útočné vrtuľníky, aby zostrelila severokórejské bezpilotné lietadlá. Útočné helikoptéry vypálili spolu 100 rán, ale nebolo bezprostredne jasné, či boli severokórejské drony zostrelené. Ministerstvo obrany uviedlo, že v Južnej Kórei nie sú bezprostredne hlásené žiadne civilné obete.

Severokórejské bezpilotné lietadlá a rýchla odpoveď z juhu prišli len niekoľko dní po tom, čo vypálili dve balistické rakety krátkeho doletu, posledné z najdivokejších testov zbraní v tomto roku. Piatkové štarty sa považovali za protest proti spoločným juhokórejsko-americkým nácvikom, ktoré Severná Kórea považuje za nácvik invázie.

Jedna z juhokórejských stíhačiek havarovala v pondelok, ľahké útočné lietadlo KA-1, ktoré sa zrútilo pri štarte, ale jeho dvaja piloti sa bezpečne katapultovali, uviedli predstavitelia obrany. Uviedli, že Soul a okolité civilné letiská boli požiadané o dočasné pozastavenie odletov.

Južná Kórea poslala pozorovacie prostriedky blízko a cez hranice, aby fotografovali kľúčové vojenské zariadenia v Severnej Kórei ako protiopatrenie proti severokórejským bezpilotným lietadlám, uviedli spoloční šéfovia. Nebolo to vysvetlené, ale niektorí pozorovatelia tvrdia, že Južná Kórea mohla na severokórejské územie priviesť bezpilotné drony.

„Naša armáda bude plne a rozhodne reagovať na tento druh severokórejských provokácií,“ povedal novinárom generálmajor Lee Seung-oh, operačný riaditeľ juhokórejského zboru náčelníkov štábov.

READ  Cestovanie: Francúzsko a Grécko sú takmer úplne oranžové, aktualizujte rôzne oblasti (MAP)

Verejné potvrdenie akýchkoľvek špionážnych operácií v Severnej Kórei zo strany Južnej Kórey je veľmi nezvyčajné a odráža odhodlanie konzervatívnej vlády na čele s prezidentom Yoon Suk-yeolom tvrdo pristupovať k provokáciám Severnej Kórey. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že Severná Kórea by mohla reagovať ohnivejšou rétorikou alebo testami zbraní či inými provokáciami.

Je to prvýkrát, čo severokórejský dron vstúpil do juhokórejského vzdušného priestoru od roku 2017 a existuje podozrenie, že severokórejský dron havaroval v Južnej Kórei. Juhokórejskí vojenskí predstavitelia vtedy uviedli, že dron s kamerou Sony zachytil zábery amerického protiraketového obranného systému v Južnej Kórei.

Severná Kórea už predtým predstavila svoj program bezpilotných lietadiel a juhokórejskí predstavitelia uviedli, že Severná Kórea má približne 300 bezpilotných lietadiel. V roku 2014 sa južne od hranice našlo niekoľko severokórejských bezpilotných lietadiel vybavených kamerami japonskej výroby. Experti uviedli, že sú technicky nenáročné, no možno ich považovať za bezpečnostnú hrozbu.

Začiatkom tohto mesiaca Severná Kórea uviedla, že vykonala kľúčové testy potrebné na nákup svojho prvého špionážneho satelitu a medzikontinentálnej balistickej strely schopnej zasiahnuť americkú pevninu. Patria medzi high-tech zbraňové systémy, ktoré severokórejský vodca Kim Čong-un sľúbil zaviesť, vrátane viacerých vojnových lodí, podvodných jadrových rakiet, ponoriek s jadrovým pohonom a hypersonických rakiet.

Severná Kórea zverejnila fotografie juhokórejských miest v nízkom rozlíšení pri pohľade z vesmíru, no niektorí experti v Južnej Kórei uviedli, že snímky sú príliš zrnité na účely sledovania. Takéto hodnotenia rozhnevali Severnú Kóreu, pričom Kimova mocná sestra Kim Yo Jong urážala neidentifikovaných juhokórejských expertov a vydala sériu posmeškov, aby si vybila svoj hnev.

Severná Kórea sa tento týždeň chystá usporiadať veľkú konferenciu vládnucej Strany pracujúcich, aby zhodnotila minulú politiku a stanovila politické ciele. Niektorí experti tvrdia, že počas stretnutia Severná Kórea zopakuje svoj tlak na posilnenie svojho jadrového a raketového arzenálu s cieľom čeliť nepriateľskej politike USA, ako sú medzinárodné sankcie pod vedením USA a pravidelné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou.

READ  Z premisy problémového dieťaťa. Strany v Prahe si vybrali svoju daň, píšu Nemci o Českej republike

Analytici tvrdia, že Severná Kórea by mohla nakoniec využiť svoje zvýšené jadrové kapacity ako vyjednávací prvok na získanie medzinárodného uznania ako legitímnej jadrovej veľmoci, čím by zmiernila medzinárodné sankcie a ďalšie ústupky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close