Svet

Voľby boli navrhnuté v júni počas rokovaní v Senegale s cieľom ukončiť politickú krízu politické správy

Senegal sa zmieta v kríze, odkedy sa prezident pokúsil posunúť voľby z 25. februára na december.

Skupina pre národný dialóg v Senegale navrhla usporiadanie volieb začiatkom júna, čo je prvý takýto návrh odkedy sa prezident Macky Sall pokúsil odložiť voľby z 25. februára na december.

Začiatkom februára Saul, ktorý si odslúžil druhé funkčné obdobie a povedal, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie, oznámil odloženie volieb. Ústavná rada, najvyšší senegalský volebný orgán, však tento krok zamietla a nariadila vláde, aby čoskoro stanovila nový termín volieb.

V utorok zasadol panel v rámci dvojdňového národného dialógu, ktorý začiatkom tohto týždňa zvolal Saul a ktorého cieľom bolo vybudovať dôveru medzi kandidátmi a verejnosťou. Zúčastnili sa na nej civilní, politickí a náboženskí vodcovia, no takmer všetci kandidáti sa odmietli zúčastniť na voľbách.

Výbor navrhol uskutočniť anketu 2. júna.

Sall povedal, že odstúpi do konca svojho súčasného funkčného obdobia 2. apríla, ale nie je jasné, kto ho prevezme, pokiaľ sa dovtedy neuskutočnia voľby. Člen výboru pre dialóg Ndiawar Paye v utorok pre tlačovú agentúru Reuters povedal, že Saulovi bude odporúčané zostať vo funkcii, kým jeho nástupca nezloží prísahu.

Oneskorenie hlasovania vyvolalo v Senegale smrtiace protesty, ktoré sa často považujú za vzácnu stabilnú demokraciu v regióne sužovanom prevratmi. Bezpečnostné sily zabili najmenej troch ľudí a desiatky zranili.

Skupina vyzvala Ústavodarné zhromaždenie, aby preskúmalo rozhodnutia, ktoré zakazujú kandidátom vrátane opozičného lídra a syna bývalého prezidenta Abdullu Wadea Karima Wadea hlasovať.

Mladšieho Wadea predtým volebná komisia diskvalifikovala, pretože mal dvojité občianstvo. Vzdal sa francúzskeho občianstva.

Saul obhajoval svoje rozhodnutie oddialiť voľby, no snažil sa upokojiť situáciu prijatím rozhodnutia Ústavodarného zhromaždenia. Na začiatku rozhovoru povedal, že navrhne zákon o amnestii, ktorý by sa zaoberal protestmi, ktoré nechali za mrežami stovky ľudí.

READ  Žiadny zhon s uvoľnením masiek mandát: Govt

Zostáva neisté, či sa amnestia bude týkať aj Ousmane Sonka, obľúbeného opozičného lídra, ktorý je momentálne vo väzení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close