Veda

Pozornosť vedcov priťahujú dva supervulkány vzdialené od seba jeden svet

Zdá sa, že dvaja dlho spiaci „superzloduchovia“ na dvoch rôznych kontinentoch sa prebúdzajú k životu. no, možno.

V posledných mesiacoch zasiahlo oblasť okolo sopky Campi Flegrei na juhu Talianska viac ako tisíc malých zemetrasení, čo vyvolalo obavy, že by mohla čoskoro po takmer piatich storočiach opäť vybuchnúť. Asi 6000 míľ ďaleko vedci zaznamenávali podobné malé zemetrasenia a deformácie zeme už desaťročia v Long Valley Caldera, sopke vo východnej Kalifornii, ktorá sa nachádza v blízkosti Mammoth Mountain.

Naznačuje však všetko toto seizmické narušenie skutočne sopečnú erupciu? Záleží na tom, koho sa pýtate.

Väčšina odborníkov tvrdí, že v Long Valley alebo Campi Flegrei nehrozí žiadne bezprostredné nebezpečenstvo erupcie. Obidve sopky sú kaldery – obrovské depresie vytvorené pred dávnou dobou násilnými „super-erupciami“, ktoré sa v podstate zrútili do seba – ktoré je často náročnejšie predpovedať ako väčšie útvary s veľkosťou hôr, ktoré si ľudia zvyčajne predstavujú, keď si predstavíme sopky.

Seizmické poruchy môžu byť znakom toho, že sa sopka prebúdza, ale celý príbeh je oveľa zložitejší.

Campi Flegrei aj Caldera Long Valley sú známe ako supervulkány, čo je termín používaný na opis sopky, ktorá naraz vybuchla viac ako 240 kubických míľ materiálu. Michael Poland, geofyzik z U.S. Geological Survey a vedec zodpovedný za observatórium Yellowstone Volcano Observatory, povedal, že Campi Flegrei a Long Valley sú schopné veľkých erupcií, ale označenie supervulkánu môže byť zavádzajúce.

„Prvá vec, ktorú si ľudia myslia, je, že civilizácia skončí,“ vyhlásilo Poľsko. „Na týchto miestach môžete mať pôsobivú erupciu, ale väčšina erupcií sú menšie erupcie s menej výbušnými prúdmi lávy.“

To nepotlačilo obavy v komunitách hraničiacich so systémom kaldery. Talianske mesto Neapol a všetky jeho okolité mestá sú blízko Campi Flegrei a predstavitelia miestnej samosprávy plánujú, ako v prípade potreby evakuovať tisíce ľudí z oblasti.

READ  Odborníci tvrdia, že možno budete chcieť dvakrát premýšľať o jedení Bologne (môže to spôsobiť priberanie!)

Campi Flegrei naposledy vybuchla v roku 1538 a k najväčšej erupcii systému došlo asi pred 39 000 rokmi.

V septembri bývalý vedúci observatória Vezuv v talianskom Národnom inštitúte geofyziky a vulkanológie povedal agentúre Reuters Zem v oblasti zdvíhali roje zemetrasení, ktoré mohli spôsobiť štrukturálne škody v prístavnom meste Pozzuoli, ktoré sa nachádza asi 20 míľ od Neapola.

Christopher Kilburn, profesor vulkanológie a geofyzikálnych rizík na University College London, uviedol, že posledné obdobie seizmických porúch na Campi Flegrei bolo v 80. rokoch minulého storočia. Kilburn povedal, že pozemok v meste Pozzuoli sa za dva roky zväčšil asi o 2 metre, teda asi 6,5 stopy.

Napriek tomu nedošlo k žiadnemu veľkému výbuchu.

Rýchlo vpred k dnešku a Kilburn povedal, že existujú niektoré kľúčové rozdiely v pozorovaných seizmických poruchách.

„Rozdiel je v tom, že dnes je zdvih o niečo viac ako 1 meter, ale nie za dva, ale za 20 rokov,“ povedal. „A tak celá táto regenerácia trvala 10-krát dlhšie a je asi 10-krát pomalšia.“

Napriek tomu si Kilburn myslí, že súčasná aktivita v Campi Flegrei naznačuje, že zloženie vulkanickej kôry sa mení. V štúdii zverejnenej v júni Journal Communications Zem a životné prostredieKilburn a jeho kolegovia použili model na analýzu správania sopky a zistili, že kôra Campi Flegrei je čoraz slabšia, takže je náchylnejšia na prasknutie.

Ale aj keď kôra dosiahne svoj bod zlomu, nemusí to mať nevyhnutne katastrofálne následky, povedal Kilburn.

„Ak dôjde k prasknutiu, neexistuje žiadna záruka, že magma vybuchne,“ povedal. „A to je dôvod, prečo s tamojším observatóriom oficiálne správy pokrývajú čokoľvek od zvýšenej seizmicity až po malé erupcie, pretože zatiaľ nemôžeme povedať, kde sme.“

Kaldery je často ťažké študovať, pretože sú to obrovské depresie na vrchole rozsiahlych magmatických systémov. Napríklad Campi Flegrei sa rozprestiera na 7 až 9 míľ. Caldera Long Valley v Kalifornii je široká asi 10 míľ. A Yellowstonský národný park má jednu z najznámejších kalder na svete, 30 míľ krát 45 míľ, Podľa správy amerického národného parku,

READ  Špióni chorôb sa zhromaždili v programe CDC – vypukla epidémia Covid – Ars Technica

Zhodou okolností aj Caldera Long Valley zaznamenala v 80. rokoch zvýšenú aktivitu zemetrasení a už desaťročia zažíva seizmickú aktivitu, no vedcov už v blízkej budúcnosti neznepokojuje veľká erupcia. Je to preto, lebo existujú náznaky, že magma pod ňou sa ochladzuje.

Ettore Biondi, vedecký pracovník v divízii geologických a planetárnych vied Kalifornského technologického inštitútu, sa pokúsil pochopiť, čo sa v posledných desaťročiach deje v Long Valley Caldera.

Biondi a jeho kolegovia zverejnili štúdiu minulý mesiac Journal Science Advances Je opísaný nový spôsob zhromažďovania údajov z akustického snímania pomocou káblov z optických vlákien na zachytenie snímok toho, čo sa deje pod povrchom kaldery.

Erupcie nemožno úplne vylúčiť, ale vedci zistili, že magmatická komora v Long Valley Caldera v skutočnosti pokrýva pevná skalná štruktúra, čo potenciálne bráni výskytu väčších erupcií.

„To neznamená, že nemôžete mať menšie erupcie, ale z perspektívy supervulkánskych erupcií si myslím, že sme zatiaľ na bezpečnej strane,“ povedal Biondi.

Povedal, že táto metóda zhromažďovania podzemných snímok s vysokým rozlíšením by mohla byť použitá v iných sopečných systémoch po celom svete a najmä v systémoch, ktoré nie sú dobre pochopené. Výsledky by mohli pomôcť vedcom lepšie predpovedať, čo sa deje, keď sopka začne vybuchovať.

„O niektorých sopkách veľmi dobre vieme, čo sa deje,“ povedal Biondi. „Nemáme žiadne informácie o iných sopkách.“

Neschopnosť spoľahlivo predpovedať erupcie je do značnej miery spôsobená tým, že vulkanické systémy sú veľmi rôznorodé. Spôsob, akým sopka ožíva, nemusí nutne signalizovať ostatným na celom svete, že sa blíži erupcia.

„Musíme stráviť veľa času na vulkanickom systéme, monitorovať ho, aby sme pochopili, čo je na tejto sopke normálne, a potom sme schopní rozpoznať, keď sa stane niečo nezvyčajné,“ povedal Poľsko z U.S. Geological Survey.

READ  „Zmiešaná“ slnečná škvrna odpálila obrovskú slnečnú erupciu

Napríklad Yellowstone zažije v priemere asi 2000 zemetrasení ročne a seizmická aktivita sa nepovažuje za nezvyčajnú, povedal.

Vedci na miestach ako Campi Flegrei a Long Valley Caldera pracujú na tom, aby pochopili, čo všetky pohyby a geologické zmeny skutočne znamenajú.

„Sopky sú svojím spôsobom ako ľudia – všetky majú svoju vlastnú osobnosť,“ povedal Poľsko. „Veľkou súčasťou vulkanológie a monitorovania aktívnych sopiek je pochopenie osobnosti konkrétnych sopiek, ktoré vás zaujímajú. A niektoré sopky sú hlučnejšie ako iné.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close