Hlavné správy

Prečo čierny kôň Euro 2024 budúcnosť Slovenska závisí od štyroch prestreliek – Falcka

Od Josepha Saundersa

Slovensko sa krúti. Predsedu vlády Roberta Figa minulú stredu štyrikrát zastrelili. Z tohto kolísavého politického prostredia a vzťahov s Maďarskom a Ruskom je slovenský futbal na križovatke. Krajina by mohla byť prekvapením na tohtoročných letných majstrovstvách Európy.

Podozrivý zo streľby podľa súdneho príkazu vyjadril svoje znechutenie voči politike Ficovej stále pravicovejšej Národnej populistickej strany. Najnovšia politická polarizácia v krajine prichádza v čase, keď ľavica odmieta akceptovať Ficov pokus prikloniť sa k ruskej moci nad Západom, pričom dôrazne odmieta odsúdiť „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine.

Na tej ceste zo žltých tehál do Moskvy je Maďarsko na čele s premiérom Viktorom Orbánom. Od jeho znovuzvolenia v roku 2010 jeho odvážna politika (v kombinácii s „urbanomickými“ metódami jeho vlády) zaznamenala v Maďarsku fiškálny pokrok, napriek obavám z odstúpenia od vzťahov so západnou Európou. Bolo by fér povedať, že Orbán je nacionalista. Dôkazom toho je jeho uprednostňovanie bezpečnosti hraníc svojej krajiny počas migračnej krízy v roku 2015 a jeho snaha „znovu pokresťančiť“ Maďarsko. Ďalším výnimočným príkladom je jeho oddanosť futbalu.

Na tej ceste zo žltých tehál do Moskvy je Maďarsko na čele s premiérom Viktorom Orbánom

2 miliardy eur je suma, ktorú Orbánova vláda investovala do maďarského futbalu v rokoch 2010-2021. Krajinu začínajú zapĺňať obrovské štadióny, trblietavá aréna Ferenca Puskasa v centre Budapešti bola vybraná ako miesto konania celoeurópskych majstrovstiev Európy 2020. Premiér je vraj posadnutý športom. Je súčasným kapitánom regionálneho tímu a údajne sleduje šesť zápasov denne.

Domáci futbal sa v súčasnosti posilnil, keďže najvýznamnejšie kluby krajiny, ako je Ferencváros, môžu konečne súťažiť v Európskej lige a Konferenčnej lige. Najväčší výkonnostný skok však zaznamenala práve reprezentácia. Maďarsko sa pod vedením manažéra Marca Rossiho kvalifikovalo na posledné tri majstrovstvá Európy a v roku 2016 bolo na čele svojej skupiny. Ich víťazstvo 4:0 nad Anglickom v roku 2022 dokazuje ich úmysel poraziť bežné európske veľmoci. Konečným cieľom je znovu získať žiaru „magických mágov“ z 50. rokov a vyprodukovať hráčov svetovej triedy ako Puskas, Sandor Kocsis a Josef Bosik.

READ  bne IntelliNews - Fitch znížila úverový rating Slovenska na „A-“

Tiež vzhľad Dominique Soboslai konečne dal Orbanovi klenot v jeho dynastickej korune. Szoboszlai je technicky brilantný, atraktívny a teraz hrá za elitný klub v Liverpoole, čo znamená, že je dokonalým chlapcom z plagátu pre Orbanovu mediálnu kampaň. Keď vlastníctvo médií jeho vlády prekročilo 50 %, futbalové spravodajstvo sa drasticky zvýšilo, takmer vždy chváli rast maďarského futbalu. Pre Orbana nezáleží na tom, či zvýšenie vlastníctva médií znížilo slobodu prejavu alebo nie.

Zvláštnym pilierom Orbanomics sú investície do zahraničných klubov

Zvláštnym pilierom Orbanomics sú investície do zahraničných klubov. Maďarská vláda napumpovala peniaze do niektorých rumunských a srbských klubov, ako aj do FAC 1903 Dunajská Streda, klubu na juhu Slovenska v etnicky maďarskom meste s rovnakým názvom. Klub hrá na štadióne s kapacitou 12 500 miest, čo je polovica obyvateľov mesta, a v súčasnosti ho riadi bývalý manažér Premier League Zisco Munoz. V sezóne 2023 – 2024 skončia druhú sezónu za trvalými víťazmi slovenskou Bratislavou už druhú sezónu po sebe.

Konkurenčné kluby vyvolali otázky týkajúce sa legitímnosti mužstva sponzorovaného Maďarskom, no predstavitelia ligy legitimitu tímu opakovane zopakovali. Napriek prevažne maďarskej fanúšikovskej základni je tím Stredy fascinujúcou zmesou národností – hrajú za nich Konžania, Estónci, Sýrčania a Senegalčania. Sú tam aj niektorí Slováci vrátane medzinárodného stredopoliara Christiana Herca, ktorí by mohli toto leto hrať v Nemecku.

Históriu Slovenska ako samostatného futbalového národa ovládol jeden muž – Marek Hamšić. Jeho čierny mohawk mu pomohol získať celosvetovú slávu a nakrátko držal rekord Neapolu v strieľaní gólov. Stále drží slovenské gólové a výzorové rekordy. Vonkajším pozorovateľom môže byť odpustené, že si mysleli, že jeho odchod do dôchodku v roku 2023 znamená skazu pre vyhliadky Slovenska v najvyššej súťaži, no v roku 2024 je ich tím silnejší ako kedykoľvek predtým.

READ  Mochovce 3 - Meškania pre Nuclear Engineering International

Martin Dúbravka a Marek Rodák sú obaja brankári Premier League. Keďže Dúbravka hrá ku koncu sezóny za Newcastle, dúfame, že nezopakuje trápnu chybu, ktorú urobil proti Španielsku na poslednom turnaji. Pred ním bude jedna z najsilnejších dvojíc stredových obrancov na Eure. Milan Škriniar je populárne meno, ktoré momentálne pôsobí v PSG, no David Hanko môže byť momentálne najlepším hráčom v krajine. Pravdepodobne najlepší hráč Eredivisie v tejto sezóne Hanko za výkony za Feyenoord získal ocenenie Hráč mesiaca za január a jeho výkony tešili holandských futbalových fanúšikov celú sezónu.

Jednou z výhod Slovenska je umiestnenie v najslabšej skupine na turnaji

V strede poľa bol Stanislav Lobotka jedným z mála hráčov Neapolu, ktorí sa v tejto sezóne presadili, a to aj napriek najhoršej obhajobe titulu v Serie A od čias, keď všetci víťazi Turínskej ligy v lige štyrikrát po sebe zahynuli pri leteckej havárii v roku 1949. Lobotka nie je víťazom zápasu, ale rýchlo si posúva loptu a je z neho hráč elitnej úrovne. Vpredu je Slovensko bez najlepšieho strelca, no reprezentační útočníci Robert Mack a Ontrej Duda by mohli stačiť na to, aby ich mužstvo posunulo do vyraďovacej fázy.

Jednou z výhod Slovenska je umiestnenie v najslabšej skupine na turnaji. Belgicko je poraziteľné a slabé top nasadené, Rumunsko je najslabším tímom celého turnaja a Ukrajina potrebovala play-off, aby sa dostala do turnaja. Podporil by som Slovensko, aby postúpilo za hranicu skupinovej fázy a prípadne utiahlo šokový výsledok.

Po tomto lete veľa závisí od reakcie na Figov pokus o atentát. Pôvodne sa obe strany dohodli, že túto udalosť nevyužijú ako politickú muníciu, no členovia Figovho kabinetu začali čoskoro upozorňovať na zapojenie médií. Ak pravičiari uspejú vo svojej pozícii, budú považovaní za nesmrteľnú silu, maďarská športová účasť sa zvýši a slovenský futbal sa bude ďalej rozvíjať.

READ  Koronavírus ONLINE: Česká republika zaznamenala 4745 nových prípadov

Ak sa však slovenská verejnosť začne pozerať doľava, začne upevňovať vzťahy so svojím historicky blízkym spojencom, Čechmi, podľa toho, čo obe krajiny už roky zdieľali ako Československo. Žiaľ, Rusko je príliš nebezpečná krajina na to, aby zabránila Vladimirovi Putinovi stať sa iracionálnym a z čisto futbalového hľadiska je nepravdepodobné, že by Slovensko ťažilo zo studnice bohatstva, ktorou je maďarský športový investičný fond. Krajina, ktorá sa rokmi tak polarizovala, je na križovatke.

Čo je dobré pre krajinu, nemusí byť dobré pre ich futbal.

Obrázok: Vyacheslav Evdokimov prostredníctvom Wikimedia Commons

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close