Hlavné správy

Predaj TikToku sa môže dotknúť aj tých, ktorí aplikáciu nikdy nepoužili – Denník E.

Foto: Solen Feyissa / Unsplash / CC

Dobrý deň! Väčšina čitateľov Denníka N nepoužíva TikTok a neplánuje to meniť. Na prvý pohľad sa im môže zdať, že predaj tejto aplikácie v USA je témou, ktorá si nevyžaduje pozornosť.

Avšak súčasné dianie okolo TikToku má širšie dôsledky, preto ich zhrnieme a vysvetlíme v dnešnom vestníku MediaBrifting.

Keď sa Donald Trump v lete rozhodol zablokovať krátku aplikáciu na zdieľanie videí v USA, ak by ju naďalej vlastnila čínska spoločnosť ByteDance, vyvolal aktivity, ktoré majú dosah na politiku, obchod a internet. Predaj aplikácie môže mať vplyv na tých, ktorí ju nikdy nepoužili.

zľava

Diskusie o predaji aktivít spoločnosti TikTok v USA a niektorých ďalších anglicky hovoriacich krajinách prebiehajú už dlho. Zaujímal sa o Twitter, no najmä Microsoft. Podľa médií ide o obchod v hodnote desiatok miliárd dolárov. Keď však Trump podpísal príkaz stanovujúci ultimátum na predaj TikToku, rokovania sa skomplikoval.

Čína na to reagovala zmenou exportných pravidiel, podľa ktorých by predaj TikToku musela schváliť pekinská vláda. To zmarilo plány spoločnosti Microsoft.

Medzitým vstúpila do boja technologická spoločnosť Oracle, ktorá nemá záujem o silnú integráciu s čínskymi službami. Chce podiel v dcérskej spoločnosti v USA, chce sa stať technologickým partnerom a spravovať údaje amerických používateľov. Zdrojový kód by si však mala ponechať čínska spoločnosť ByteDance.

Z toho, čo dnes vieme, spoločnosť Microsoft chcela vlastniť a plne spravovať TikTok. Obchod s Oracle by však Číne ponechal viac moci nad touto službou.

Bezpečnosť

Trump tvrdil, že čínske vlastníctvo TikToku predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože pekinská vláda mohla získať informácie o občanoch USA.

Niektorí odborníci však tvrdia, že osobné údaje nie sú skutočným problémom. TikTok používa asi 100 miliónov Američanov, dajú sa však ľahko kúpiť aj podrobnejšie údaje o ľuďoch. V Spojených štátoch neexistuje žiadny federálny zákon o ochrane údajov.

READ  Ako sa Anglicko do 19 rokov stalo majstrami Európy

Skutočný problém je

Na čítanie potrebujete minimálne štandardné predplatné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close