Hlavné správy

Predseda parlamentného výboru chce, aby Slovensko prestalo znečisťovať rieku Sajo

Slovenské úrady povedia, kedy dostanú príkaz zastaviť znečisťovanie rieky Sajo, ktorá tečie zo susedného Maďarska do Maďarska, uviedol vo štvrtok šéf parlamentného Stáleho rozvojového výboru.

Poslanec LMP László Lóránt Keresztes na online tlačovej konferencii zhrnul svoje vystúpenie z predchádzajúceho dňa s predsedom Výboru pre životné prostredie a pôdohospodárstvo NR SR.

„Kontroverzia o jurisdikcii slovenskej vlády ešte viac brzdila snahy o zabránenie znečisteniu v Sao Paule a ešte ťažšie je vedieť, kedy sa skončí niekoľkomesačné znečistenie,“ povedal.

Krestes uviedol, že znečistenie na Slovensku „spôsobilo šokujúce zničenie, zničilo organizmy žijúce v okruhu 10 až 15 km od rieky“, zatiaľ čo obsah arzénu v Maďarsku bol nad bezpečnými limitmi.

Hoci množstvo toxickej vody vypustenej do rieky z opustenej bane za posledné dva týždne kleslo o 70 až 80 percent, vo vode pritekajúcej do So na slovenskej strane je podľa neho stále vysoký obsah nebezpečných látok. „Ekologickú rovnováhu možno udržať iba úplným odstránením znečistenia,“ povedal politik LMP.

Krestes kritizoval slovenskú vládu za to, že celé mesiace nepodnikla žiadne kroky, aby zabránila katastrofe. Kritizoval aj maďarskú vládu za to, že nepodnikla adekvátne diplomatické kroky.

Čítaj viacTo sa ešte o 10-15 rokov nedá okúpať v jazere Palatine?

Zdroj: MTI

READ  Slovensko: Po voľbách sa sprísnia hraničné kontroly

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close