Svet

Predsedníctvo v Iowe: DeSantis vytlačí Haleyovú, pretože obaja sledujú Trumpa v Iowe

  • Mike Wendling, Bernd Debusman Jr. a Holly Honderich
  • Správy BBC, Iowa

názov videa,

SLEDOVAŤ: Predsedníctvo v Iowe…dramatická noc za 82 sekúnd

Guvernér Floridy Ron DeSantis skončil na druhom mieste vo výboroch Iowy, čím odsunul bývalú veľvyslankyňu pri OSN Nikki Haleyovú na tretie miesto v pretekoch republikánov, ktorým dominoval Donald Trump.

Pán DeSantis neúnavne viedol kampaň v štáte, ale skončil ďaleko za bývalým prezidentom.

Po spočítaní takmer všetkých hlasov má pán Trump 51 % hlasov, pán DeSantis 21 % a pani Haleyová 19 %.

Iowa je prvým štátom, kde si republikánski voliči vyberajú svoj Biely dom.

Ich voľba sa nazýva caucus, pretože ľudia musia byť osobne prítomní v konkrétnom čase a na konkrétnom mieste, aby mohli voliť.

Konečným nominantom strany, ktorý spochybní voľbu Demokratickej strany v novembrových voľbách, je takmer určite prezident Joe Biden.

Na víťaznom ceremoniáli v hlavnom meste štátu Des Moines Trump privítal špeciálnu noc a vyzval Američanov, aby sa spojili, aby „uviedli svet na pravú mieru“.

Povedal, že „uzatvorí hranicu“ tvárou v tvár „invázii“ a označil Joea Bidena za najhoršieho prezidenta v krajine.

Registrovaní republikáni sa v pondelok večer zišli v celej Iowe v kostoloch, školách, telocvičniach a komunitných centrách, aby hlasovali.

Pán Trump je favoritom na víťazstvo v Iowe a bývalý zápasník WWE Glenn Jacobs, ktorý vedie kampaň za pána Trumpa, predpovedal veľké víťazstvo.

V rozhovore pre BBC hodinu pred začiatkom hlasovania v Des Moines povedal, že krajina sa uberá nesprávnym smerom, ako dôvod uviedol hraničnú krízu a zásah USA na Blízkom východe.

Trumpov syn Eric pre BBC povedal, že dúfa, že jeho otec dokončí nomináciu do superutorka 3. marca, keď sa k voľbám zúčastní viac ako tucet štátov.

„My sme [the country] Staňte sa terčom posmechu a musí to prestať,“ povedal. „Dúfam, že sa to zastaví v Iowe.“

Na strednej škole v Davenporte vo východnej časti štátu predniesol Brian Romer, Trumpov prívrženec, plamenný prejav k svojim republikánom na podporu bývalého prezidenta.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Ron DeSantis povedal, že je spokojný s druhým

„Veci, ktoré sa dejú v tejto krajine, sa dejú v komunistických krajinách,“ povedal s odkazom na Trumpove trestné obvinenia. „Už nežijeme v slobodnej krajine.“

Pán DeSantis aj pani Haleyová, bývalá guvernérka Južnej Karolíny a americká veľvyslankyňa pri OSN za prezidenta Trumpa, však v pondelok večer uviedli, že v ceste im stoja politické vetry.

„Hodili na nás všetko okrem kuchynského drezu,“ povedal pán DeSantis. „Médiá boli proti nám, náš nekrológ napísali pred mesiacmi.

„Napriek tomu všetkému… sme dostali lístok z Iowy.“

Kyle Brock zhromaždil podporu pre pána DeSantisa na základnej škole Grand Ragan na predmestí Des Moines vo Waukee a tvrdil, že je čas, aby republikáni postúpili od pána Trumpa.

„Páči sa mi [the Florida governor’s] „Poctivosť a spôsob, akým sa prezentuje a – naozaj – to, čo urobil na Floride,“ povedal.

Pán DeSantis strávil väčšinu svojho času a zdrojov v Iowe, kde viedol kampaň vo všetkých 99 okresoch a dvoril sa vplyvným evanjelickým voličom vidieckeho štátu.

Konzervatívny guvernér Floridy by však budúci týždeň mohol čeliť náročnému terénu v umiernenejšom štáte New Hampshire, kde sú jeho primárky.

Pani Haleyová, ktorá má vonkajšiu šancu poraziť pána Trumpa v štáte, povedala, že má hybnosť.

Ale jeho tretie miesto sa zdalo sklamaním pre kandidáta, ktorý bol tipovaný na postup za výbory.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Nikki Haley na večierku

Haley Still-Carrisová, ktorá sa zúčastnila predsedníctva na Rooseveltovej strednej škole v Des Moines, povedala, že pani Haleyová mala väčšiu šancu vyhrať v novembri.

„Pozerám sa na ostatných republikánskych kandidátov a prezidenta Bidena a myslím si, že je voliteľný. To je to, čo potrebujeme – menej drámy a menej chaosu.“

Biotechnologický podnikateľ Vivek Ramaswamy oznámil, že prerušuje svoju prezidentskú kampaň po tom, čo sa ukázalo, že je na ceste k štvrtému miestu. Podporil pána Trumpa.

V príspevku na X sa zdalo, že pán Biden smeruje k odvetnému zápasu s pánom Trumpom.

„Ale je tu vec: Tieto voľby budú vždy tým, že vy a ja budeme extrémni megarepublikáni,“ napísal líder demokratov. „Včera to bola pravda, zajtra to bude pravda.“

Viac o voľbách v USA

Podľa údajov z exit pollu dostal Trump silnú podporu od bielych evanjelikálov a konzervatívnejších voličov.

Zvíťazil medzi mužmi, ženami, staršími voličmi a mladšími voličmi, čím zlepšil svoje výsledky v roku 2016 vo všetkých týchto skupinách.

Aj keď pán Trump čelí štyrom samostatným vyšetrovaniam trestných činov, v národných prieskumoch si upevnil svoje prvenstvo medzi republikánmi.

Už tento mesiac mu hrozí trest v občianskoprávnom procese o podvode, ktorý ohrozuje jeho majetkové impérium v ​​New Yorku. Očakáva sa, že v utorok sa zúčastní ďalšieho pojednávania, na ktorom sa určí, akú škodu za ohováranie by mal zaplatiť E Jean Carrollovej, žene, ktorú údajne sexuálne napadol.

Po New Hampshire budúci týždeň budú mať voliči v Nevade a Južnej Karolíne svoje slovo vo februári na republikánskom súboji.

READ  Pakistanský medzi víťazmi náboženskej slobody - Noviny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close