Veda

Prípady plodov s obrátenými končatinami sa v Číne štvornásobne zvýšili – Ars Technica

v skvelej forme , Zdravotná sestra má 1. apríla 2022 nočnú smenu na pohotovostnej klinike Medzinárodného mierového inštitútu pre materstvo a zdravie detí v Šanghaji.

Lekári v Číne hlásia šokujúci a nevysvetliteľný nárast plodov so situs inversus, vzácnym vrodeným stavom, pri ktorom sú hrudník a brušné orgány usporiadané v zrkadlovom obraze svojej normálnej polohy.

Za prvých sedem mesiacov roku 2023 sa počet plodov trpiacich týmto ochorením štvornásobne zvýšil v porovnaní s historickými mierami. Krátka správa uverejnená vo štvrtok v New England Journal of Medicine,

Pre správu lekári z dvoch veľkých materských centier v mestách Šanghaj a Changsha spojili klinické záznamy svojich centier od januára 2014 do júla 2023. Lekári zistili, že od roku 2014 do roku 2022 bol ročný celkový počet prípadov situs inversus zvyčajne asi päť. Šesť z každých 10 000 tehotných žien podstúpi ultrazvuk. Ale v roku 2023 sa táto miera zvýši na približne 24 prípadov na 10 000 ultrazvukových vyšetrení.

Pri pohľade na 2023 prípadov za mesiac výskumníci poznamenali, že nárast situs inversus začal v apríli a pokračoval až do júna, kým sa v júli vrátil na pôvodné hodnoty. Celkovo bolo 56 prípadov situs inversus medzi 23 746 tehotnými ľuďmi, ktorí mali ultrazvuk v období od januára do júla 2023.

Panel A ukazuje výskyt fetálneho situs inversus, ktorý bol diagnostikovaný v dvoch pôrodníckych centrách od januára 2014 do júla 2023.  Číslo nad pruhom predstavuje celkový počet prípadov podľa roku.  Incidencia sa uvádza ako počet prípadov na 10 000 tehotných žien podstupujúcich ultrazvukový skríning.  Panel B zobrazuje počet prípadov fetálneho situs inversus, ktoré boli diagnostikované v Medzinárodnej nemocnici pre mier v materstve a zdraví detí v Čínskom inštitúte sociálneho zabezpečenia (IPMCH), Šanghaj a provincia Hunan pre materskú a detskú zdravotnú starostlivosť (HPM), Changsha.  Od januára 2023 do júla 2023.
v skvelej forme , Panel A ukazuje výskyt fetálneho situs inversus, ktorý bol diagnostikovaný v dvoch pôrodníckych centrách od januára 2014 do júla 2023. Číslo nad pruhom predstavuje celkový počet prípadov podľa roku. Incidencia sa uvádza ako počet prípadov na 10 000 tehotných žien podstupujúcich ultrazvukový skríning. Panel B zobrazuje počet prípadov fetálneho situs inversus, ktoré boli diagnostikované v Medzinárodnej nemocnici pre mier v materstve a zdraví detí v Čínskom inštitúte sociálneho zabezpečenia (IPMCH), Šanghaj a provincia Hunan pre materskú a detskú zdravotnú starostlivosť (HPM), Changsha. Od januára 2023 do júla 2023.

Ultrazvuk, ktorý diagnostikuje stav, sa zvyčajne vykonával medzi 20. a 24. týždňom tehotenstva. Autori poznamenali, že nedošlo k žiadnym zmenám v diagnostických kritériách, ktoré by mohli vysvetliť „prekvapivý nárast“.

READ  Vedci navrhujú úplne novú periodickú tabuľku a je to výlet

„Žiadny záver“

Bez podporných dôkazov lekári predpokladajú, že to môže súvisieť s prudkým nárastom prípadov COVID-19, ktorý sa začal koncom roka 2022, keď Čína náhle zrušila politiku nulového COVID. Autori napísali, že následná vlna COVID-19 nakoniec infikovala asi 82 ​​percent čínskej populácie, čo je viac ako 1,4 miliardy ľudí. Prípady COVID-19 vyvrcholili koncom decembra a vlna sa rozšírila začiatkom februára.

Asi štyri mesiace po vrchole prípadov COVID-19 sa situs inversus začal zvyšovať. Autori predpokladajú, že vírus môže viesť k tomuto stavu priamo, infikovaním plodu in utero, alebo nepriamo prostredníctvom zápalových reakcií matky.

Ale toto všetko je veľmi imaginárne. Jedna vec, správa neobsahuje údaje o tom, či tehotné osoby, ktorých plody boli diagnostikované so zriedkavým stavom, mali počas tehotenstva tiež COVID-19 – a v porovnaní s tehotenstvami bez situs inversus. Aká bola ich miera infekcie SARS-CoV-2? , Nezahŕňa ani údaje o genetických a environmentálnych faktoroch, o ktorých je známe, že súvisia so situs inversus. A najmä, aj keď sa prípady situs inversus štvornásobne zvýšili, celkovo to bolo stále veľmi zriedkavé a žiadny takýto nárast nebol zaznamenaný v iných vlnách infekcií SARS-CoV-2 vrátane roku 2019. Napokon, Čína bola tiež zahrnutá prvýkrát od r. začala pandémia.

Autori teda uznávajú, že z aktuálnej správy nemožno vyvodiť „žiadne závery“ týkajúce sa príčiny neobvyklého nárastu. Požadujú však ďalší výskum, aby pochopili, čo bolo za nárastom a potenciálnou úlohou SARS-CoV-2. Dobrou správou je, že väčšina ľudí so situs inversus má normálnu dĺžku života.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close