Veda

Priyamvada Natarajan kartograf vesmíru

Časopis Time zverejnil 17. apríla svoj zoznam 100 najvplyvnejších ľudí v roku 2024, ktorý zahŕňal niekoľko indických umelcov, podnikateľov a inovátorov. Medzi nimi bol aj astronóm Priyamvada Natarajan.

S podporou Sheparda (Shepa) S. Dolemana, riaditeľa ďalekohľadu Horizont udalostí a jeho súčasníka, článok zdôrazňuje jeho najdôležitejší prínos – „V novembri nás nový prístup, ktorý pred rokmi vyvinul Priyamvada Natarajan, priviedol bližšie k pochopeniu základného tajomstva. V astronómii: Ako vznikajú supermasívne čierne diery Predpokladali, že ak sa oblaky plynu zrútia a vytvoria masívne „semená“ čiernych dier, môžu rásť vo svojich hostiteľských galaxiách v priebehu miliárd rokov.

Prečítajte si tiež: Alia Bhatt a Dev Patel zaradení do zoznamu 100 najvplyvnejších v roku 2024 TIME

Po prijatí e-mailu od redaktorov Time mala pani Natarajan podozrenie, že ide o spam. „Uvedomujem si, aká je to česť a privilégium,“ povedal. „Vysiela to správu, že ľudí pracujúcich vo vede možno považovať za vplyvných, a to je veľmi potešujúce.“

Pani Natarajan sa narodila v Coimbatore v Tamil Nadu a vyrastala so svojimi dvoma súrodencami v Dillí. Bakalársky titul z fyziky a matematiky získal na Massachusetts Institute of Technology (MIT). V roku 1998 získal doktorát na základe svojej práce v teoretickej astrofyzike na Inštitúte astronómie Univerzity v Cambridge v Anglicku. Počas štúdia doktorandského štúdia bol v rokoch 1997 až 2003 vybraný na výskumné štipendium na Trinity College. V súčasnosti je členom fakulty na Yale.

Talent pani Natarajanovej bol ocenený mnohými oceneniami a uznaniami, vrátane ceny „Genius Award“ od Liberty Science Center v roku 2022. Získala prestížne štipendium Guggenheim Fellowship a Emeline Conland Bigelow Fellowship na Radcliffe Institute na Harvardskej univerzite.

Bol tiež zvolený za člena Kráľovskej astronomickej spoločnosti a Americkej fyzikálnej spoločnosti.

Výskum pani Natarajan sa primárne zameriava na gravitačné šošovky, fyziku čiernych dier a mapovanie temnej hmoty. Jeho najdôležitejšou prácou, ako je uvedené v článku Time, je výskumná práca publikovaná v roku 2023, ktorá potvrdila jednu z jeho predchádzajúcich teórií predložených v roku 2017, ktorá naznačovala, že čierne diery sa zrodili z „prvotného plynu“ Mohli by pochádzať aj z toho, čo bolo prítomné. . Počiatočné štádiá vesmíru po Veľkom tresku.

nová teória

Táto teória sa líšila od existujúcej tézy, že čierne diery vznikajú, keď sa masívne hviezdy zrútia do seba a začnú nasávať všetko, vrátane svetla.

Táto teória vrhá svetlo na nový spôsob nazerania nielen na vznik čiernych dier, ale aj na vznik a vývoj vesmíru. Jeho teória bola konečne dokázaná, keď v roku 2019 teleskop Jamesa Webba odfotografoval malý štipček svetla s názvom UHz-1, ktorý bol údajne starý len niekoľko stoviek miliónov rokov (považovaný za najskorší stav vesmíru). Svetelná škvrna bol kvazar poháňaný masívnou čiernou dierou, ktorej vek sa odhaduje na 13,2 miliardy rokov. Nájsť takú masívnu čiernu dieru tak skoro vo vesmíre bolo prinajmenšom nezvyčajné. Pani Natarajan, ktorá už pracuje ako astrofyzička na Yale, navrhla, že UHz-1 bol nový typ čiernej diery, ktorá vznikla, keď sa oblaky plynu v ranom vesmíre zrútili na seba.

Okrem svojej práce v astrofyzike napísala pani Natarajan knihu Mapovanie neba: Radical Scientific Ideas that Reveal the Cosmos, vydanú v roku 2016, ktorá sleduje najnovšie objavy, ktoré formovali ľudské chápanie vesmíru Is.

V recenzii Prajwal Sastri, bývalý profesor na Indickom inštitúte astrofyziky v Bengaluru, píše: „V celej knihe Natarajan odmieta populárne chápanie vedeckého výskumu ako systematickej, úplne objektívnej a hladkej cesty k novým poznatkom. S úžasnou úprimnosťou ukazuje, ako je vedecká prax silne ľudským úsilím so svojimi silnými, ako aj slabými a slabými stránkami.

READ  Vedci objavili zvláštny materiál, kde elektróny stoja na mieste

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close