šport

Proruský Fico sa vracia do slovenskej premiéry, aby vyzval EÚ

(Bloomberg) – Slovenský poslanec Robert Figo sa vrátil do premiérskeho kresla s prísľubom, že napadne politiku Európskej únie vrátane protiruskej migrácie a ekonomických sankcií.

Najčítanejšie od Bloombergu

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Fica a jeho kabinet v stredu na slávnostnom ceremoniáli v hlavnom meste Bratislava, necelý mesiac po tom, čo vyhral voľby s prísľubom zvýšenia sociálnych výdavkov. Fico, ktorý v rokoch 2006 až 2018 pôsobil ako predseda vlády tri funkčné obdobia, sa tento týždeň pravdepodobne objaví s kolegami z EÚ v Bruseli.

Päťdesiatdeväťročný premiér, sociálny demokrat, ktorý sa čoraz hlasnejšie stavia proti opatreniam proti Kremľu, imigrácii a právam LGBTQ, sa pripojí k maďarskému spojencovi Viktorovi Orbánovi pri narúšaní liberálnych európskych konvencií. Fico na podnet Orbána prisľúbil, že urobí zmeny v slovenskom súdnictve, polícii a špeciálnej prokuratúre.

Kým Fico chce udržať východoeurópsky národ s 5,4 miliónmi obyvateľov v EÚ a NATO, viedol kampaň za ukončenie nasadzovania ozbrojených lodí Slovenska do Kyjeva a obnovenie „základného štandardu vzťahov“ medzi 27-členným blokom a Ruskom.

Nový premiér mal v úmysle zložiť prísahu a zúčastniť sa na summite EÚ v Bruseli vo štvrtok a piatok. Povedal, že sa pokúsi zachovať jednomyseľné hlasovanie medzi členmi EÚ o kľúčových rozhodnutiach.

„Ak krajina stratí právo veta, členstvo v EÚ stratí zmysel,“ povedal Fico v utorok pre verejnoprávnu RTVS.

Ficov Smer povedie trojkoalíciu, ktorej súčasťou je bývalý stredoľavý hlasný spojenec Peter Pellegrini a Slovenská národná strana, ktorá zdieľa Ficov odpor k migrácii a právam LGBTQ.

–S pomocou Daniela Hornucka.

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

READ  Slávnu dubajskú reštauráciu zatvorili po 24 rokoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close