Veda

Prvé farebné obrázky zverejnené z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA

NASA sa pripravuje ukázať, čo dokáže vesmírny teleskop Jamesa Webba, keď vesmírna agentúra zverejní prvé farebné snímky z observatória pred začatím vedeckých operácií, ktoré odhaľujú tajomstvá vesmíru.

Neskôr Vianočné ranné spustenie6,5-metrové zrkadlo teleskopu sa otvorilo a jeho slnečná clona veľkosti tenisového kurtu sa rozvinula do vesmíru. Ďalekohľad je teraz umiestnený okolo 1 milión míľ od Zeme A po uvedení do prevádzky sú desiatky rokov vedeckého pozorovania pripravené začať.

NASA, Európska vesmírna agentúra a Kanadská vesmírna agentúra plánujú v utorok 12. júla o 10:30 zverejniť prvé plnofarebné snímky a spektroskopické údaje z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Zverejnenie bude vysielané naživo online na NASA.gov a platformách sociálnych médií agentúry.

Považujte to za priaznivé varovanie, že tieto starostlivo naplánované kozmické snímky budú v utorok všade.

Webbov zobrazovací tím sa už podelil o úryvky Webbových schopností, čo naznačuje, že o budúcich obrázkoch sa bude o čom rozprávať.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba sa teraz nachádza asi 1 milión míľ od Zeme a po uvedení do prevádzky je pripravený začať s vedeckými pozorovaniami o desaťročia neskôr.
NASA Goddard Space Flight Center

V apríli zverejnila vesmírna agentúra a jej partneri z teleskopu Prvá snímka urobená po dokončení „jemného fázovania“ zarovnania optického teleskopu.

Webbov tím nevybral hviezdu 2MASS J17554042+655127 z akéhokoľvek vedeckého dôvodu, vysvetlila Jane Rigbyová, operačná vedkyňa NASA Webb. Napriek tomu, že hviezda bola stokrát slabšia ako svetlo pozorovateľné ľudským okom, pre Webba bola oslepujúco jasná a svedčí o citlivosti teleskopu.

Potom v máji tím Web Science zdieľal obrázok Veľkého Magellanovho oblaku, satelitná galaxia Mliečnej dráhy, ktorá sa používa na testovanie stredno-infračerveného prístroja ďalekohľadu alebo MIRI. Obrázok nižšie ukazuje podobný pohľad, ktorý urobila infračervená kamera NASA Spitzer Space Telescope a potom Webbov MIRI.

To, čo vyzerá ako teleport zo sci-fi zavesený na vesmírnom teleskope Jamesa Webba agentúry NASA, je v skutočnosti "čistý stan."
Neskôr Vianočné ranné spustenie6,5-metrové zrkadlo teleskopu sa otvorilo a jeho slnečná clona veľkosti tenisového kurtu sa rozvinula do vesmíru.

„Spitzer nás veľa naučil, ale je to ako úplne nový svet, jednoducho neuveriteľne krásny,“ povedala v máji Marcia Riecke, hlavná výskumníčka Webbovej Near-Infrared Camera.

READ  Prečo majú psy studené nosy?

Pred veľkým odhalením NASA zverejnila zoznam kozmických cieľov pre prvé Webbove snímky. Podľa vesmírnej agentúry objekty vybral medzinárodný výbor so zástupcami NASA, ESA, CSA a Space Telescope Science Institute.

Prvé farebné snímky vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zahŕňajú najväčšiu a najjasnejšiu hmlovinu vo vesmíre, hmlovinu Carina vzdialenú 7 600 svetelných rokov a WASP-96 b, plynovú exoplanétu vzdialenú asi 1 150 svetelných rokov od Zeme. Južná prstencová hmlovina, rozpínajúci sa oblak plynu okolo umierajúcej hviezdy, bude tiež uvedená v prvom vydaní údajov JWST. Nakoniec Stephen’s Quintet, kompaktná kopa galaxií nachádzajúca sa v súhvezdí Pegasus, a kopa galaxií známa ako SMACX 0723 otestujú schopnosti observatória na vizualizáciu hlbokého poľa.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA sedí pred dverami komory A, obrovskej tepelnej vákuovej komory, ktorá sa nachádza v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA.  Teleskop sa čoskoro presunie na obežnú dráhu, kde sa v lete v Houstone podrobí testovaniu pri kryogénnych teplotách pod bodom mrazu.  Ďalekohľad bude pracovať vo vesmíre pod extrémne chladnou teplotou 50 K (-223 °C alebo -370 °F), takže NASA simuluje tieto podmienky na zemi, čím zaisťuje, že optika a nástroje budú po štarte fungovať dokonale.
Zobrazovací tím vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zdieľal úryvky z Webbových schopností, čo naznačuje, že prichádzajúce snímky budú o čom hovoriť.
NASA Goddard Space Flight Center

Manažéri misie JWST tvrdia, že teleskop má dostatok paliva na to, aby mohol pokračovať v prevádzke niekoľko desaťročí vďaka presnej trajektórii štartu. Jeho predchodca, Hubbleov vesmírny teleskop, pokračuje v prevádzke aj po viac ako 30 rokoch na obežnej dráhe približne 300 míľ nad Zemou. Astronauti NASA vykonali niekoľko výstupov do vesmíru, aby opravili defekt v primárnom zrkadle Hubbleovho teleskopu po tom, čo boli prvé snímky rozmazané.

Vesmírne observatórium Jamesa Webba je od Zeme vzdialené asi 1 milión míľ, čo znamená, že opravná misia neprichádza do úvahy. Našťastie prvé obrázky z webu vyšli celkom jasne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close