Veda

Prvý obraz čiernej diery sa upgraduje, detekuje sa nadmerné magnetické pole.

Odtlačok extrémnej atmosféry umelca v strede galaxie Messier 87. Masívny kozmický prúd vychádza z centrálnej čiernej diery.

ESO / M. Nôž na obilie

Keď bol zachytený ďalekohľad udalostí Horizon Prvý obrázok čiernej diery Približne 53 miliónov svetelných rokov od Zeme v strede galaxie Messier 87 boli astronómovia a vedci nadšení. Prelomový Snap otvoril nový mocný spôsob pre Behome kozmické zvieratá a štúdie Vyskúšajte niektoré z najzaujímavejších astrofyzikálnych teórií.

Supermasívna čierna diera v strede Messeru 87 s názvom M87 * Pomaly opúšťal svoju vládu Astronómovia prešli cez obrovské množstvo údajov generovaných EHT. V stredu členovia spolupráce EHT odhalili ďalšie tajomstvá a odhalili nové snímky čiernych dier v polarizovanom svetle.

v Oblek Nových Listy„Spolupráca podrobne popisuje nové prelomové obrázky, ktoré okamžite poskytujú dôležité informácie o magnetickom poli Okolo čiernej diery A za chaotickým centrom Messier 87. Je to prvýkrát, čo tím dokázal zmerať polarizáciu tesne nad okrajom čiernej diery.

Andrew Chall, astrofyzik z Princetonského univerzitného centra pre teoretické vedy a člen EHT Collaboration, uviedol: „Novo publikované polarizované obrázky sú rozhodujúce pre pochopenie toho, ako magnetické polia umožňujú„ jedenie “čiernym dieram a vypúšťanie silných prúdov.“

Čo však vlastne je polarizácia a prečo na tom záleží?

Mimochodom, svetlo je zvláštne. Skladá sa z elektrických a magnetických polí, vibrujúcich všetkými smermi. Polarizované svetlo iba vibruje Jeden Smer. Väčšina svetla je nepolarizovaná, keď opustí hviezdu alebo gigantický jasný disk plynu a zvyškov okolo čiernej diery, ale jeho interakcia s prachom, plazmou a magnetickými poľami môže spôsobiť jeho polarizáciu. Polarizačná detekcia poskytuje indikáciu prostredia okolo čiernej diery, ako napríklad M87 *.

Obrázok prvej čiernej diery poskytoval akési rozmazané oko, krúžok oranžového a žltého svetla obklopujúci čiernu škvrnu. Svetlo vychádza z disku trosiek a materiálu bezprostredne obklopujúceho neviditeľnú čiernu dieru. V takom prípade časť z nej vkĺzne do čiernej diery, ktorú už nikdy nebude vidieť, ale ďalší materiál je zničený v pravom uhle, čo sa nazýva „kozmický prúd“.

Prúd hmoty M87 je vyvrhovaný približne rýchlosťou svetla a cirkuluje do vesmíru asi 5 000 svetelných rokov. Ako sa vyrába, však zostáva záhadou.

staré i nové

Prvý obrázok čiernej diery (vľavo) a nový obrázok v polarizovanom svetle (vpravo).

Podpora EHT

Možné vysvetlenie poskytujú nové pozorovania.

„Pozorovania ukazujú, že magnetické polia na okraji čiernej diery sú dostatočne silné na to, aby pomohli tlačiť späť na horúci plyn a zabránili príťažlivosti gravitácie,“ tvrdí astronóm z University of Colorado Boulder a koordinátor EHT Jason Dexter. teória, pracovná skupina. „Iba plyn, ktorý unikne z poľa, sa môže špirálovito pohybovať dovnútra až k horizontu udalostí.“

Magnetické polia najbližšie k čiernej diere môžu byť také extrémne, že ničia hmotu z brehu a koncentrujú ju do mohutného lúča vychádzajúceho z Messiera 87.

eso2105d

Je to tryskové lietadlo vychádzajúce z centra Messier 87. Žlté čiary na obrázku predstavujú magnetické polia prítomné v lúči, ktoré siahajú do vesmíru asi 6 000 svetelných rokov.

Alma (ESO / NAOJ / NRAO), Goddi a kol.

Event Horizon Telescope nie je ďalekohľad, ale séria ôsmich pozemských ďalekohľadov umiestnených po celom svete. Je to „virtuálny ďalekohľad“, veľký ako Zem, ktorý zachytáva svetlo unikajúce z blízkosti M87 * a poskytuje také rozlíšenie, aké je potrebné na vyriešenie týchto funkcií, aj keď je vzdialené milióny svetelných rokov.

Špeciálny ďalekohľad, ktorý je súčasťou spolupráce, Atacama Large Millimeter / Submillimeter Array (ALMA) v Čile tiež poskytuje ohromujúci pohľad na prúd čiernych dier v polarizovanom svetle, ktorý zobrazuje čiary magnetického poľa (vpravo).

Videla tiež čiernu dieru v strede Mliečnej dráhy a tucet ďalších supermasívnych čiernych dier. Vedci pravdepodobne budú mať hypotézu kvôli smeru, ktorým sa uberajú.

Prvý obraz čiernej diery je zapojený do kábla, je však potrebné odhaliť oveľa viac tajomstva. EHT poskytne viac príležitostí na štúdium oblastí najbližších k M87 * a Sgr A *, keď pribudnú ďalšie observatóriá a sieť bude pokročilá.

Astronómovia z astronomického a astrofyzikálneho inštitútu akadémie Sinica v Taipei Jonho Park povedal: „Dúfame, že budúce pozorovania EHT odhalia viac o štruktúre magnetického poľa okolo čiernej diery a fyzike horúcich plynov v regióne.“ “ A členovia Spolupráce EHT.

READ  Málo známe mikróby môžu byť včasným varovným signálom bodu zlomu klímy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close